Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029. Katowice zyskały tytuł Polskiej Stolicy Kultury 2027! [Wideo + zdjęcia]
Lublin będzie Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku! Przypomnijmy, że Lublin rywalizował z trzema innymi polskimi miastami: Katowicami, Kołobrzegiem i Bielskiem-Białą. W środę, 25 września, w Warszawie ogłoszono decyzję, że to Lublin został wybrany na Europejską Stolicę Kultury. Jest jednak też dobra wiadomość dla Katowic.
Lublin Europejską Stolicą Kultury 2029
Decyzję ogłoszono w Warszawie, w Pałacu Czapskich, w środę 25 września. Wydarzenie było transmitowane na żywo również w Katowicach - na ul. Dworcowej, gdzie katowiczanie czekali na ogłoszenie Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jury na Europejską Stolicę Kultury 2029 wybrało miasto Lublin.
Po poznaniu zwycięzcy okazało się, że jury przygotowało jeszcze jedną niespodziankę. Jury było pod wrażeniem przygotowania pozostałych miast, dlatego postanowiło wyróżnić je i utworzyć tytuł Polskiej Stolicy Kultury. I tak:
- Polską Stolicą Kultury 2026 jest Bielsko-Biała,
- Polską Stolicą Kultury 2027 są Katowice,
- Polską Stolicą Kultury 2027 jest Kołobrzeg.
Dla każdego z tych miast przekazane zostanie po 1 mln zł na działalność kulturową i wydarzenia, jakie dane miasta planowały zrealizować.
Zobaczcie zdjęcia z ogłoszenia wyników w Warszawie:
Zobaczcie zdjęcia z ulicy Dworcowej:
Katowice Polską Stolicą Kultury 2027!
Katowice zyskują kolejny prestiżowy tytuł. Po tym, jak w 2024 roku zostały uhonorowane tytułem Europejskiego Miasta Nauki, teraz przyszła pora na docenienie kulturalnego potencjału miasta. Katowice zostały Polską Stolicą Kultury na rok 2027.
Mimo że Katowice z GZM nie otrzymały tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029, jestem niezwykle dumny z drogi, którą przeszliśmy, i programu, który udało nam się stworzyć. Warto zaznaczyć, że Katowice otrzymały tytuł Polskiej Stolicy Kultury 2027. Nasza propozycja, pełna innowacyjnych i różnorodnych inicjatyw kulturalnych, nie zniknie – wręcz przeciwnie, będzie stanowić solidny fundament do dalszych działań na rzecz rozwoju kultury w Katowicach oraz w całej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Nasz program ma ogromny potencjał, by na dłuższą metę przynieść wiele korzyści mieszkańcom regionu. Każdy z projektów, które powstały w ramach tego konkursu, jest szansą na integrację społeczności, promocję lokalnych twórców i kulturę dostępną dla wszystkich – niezależnie od wieku, pochodzenia czy zainteresowań.dodał prezydent Katowic
Program ten ma być dla Katowic kluczowym narzędziem do wprowadzania pozytywnych zmian, a jego realizacja pozwoli wzmacniać tożsamość kulturalną miasta i regionu.
Dziękuję wszystkim, którzy włożyli swoje serce i pracę w tę kandydaturę. To dzięki waszemu zaangażowaniu udało nam się stworzyć coś naprawdę wyjątkowego, co teraz stanie się częścią życia codziennego naszej społeczności.powiedział po ogłoszeniu wyników prezydent Katowic, Marcin Krupa
Jednocześnie pragnę serdecznie pogratulować miastu Lublin zdobycia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Wasz program oraz zaangażowanie zostały w docenione przez jury i wierzę, że przyniesie to niezwykłe korzyści nie tylko waszym mieszkańcom, ale i całej Europie. To ogromne osiągnięcie i z całego serca życzę wam sukcesów w jego realizacji. gratulował prezydent Katowic
Dla nas ta droga się nie kończy, ale dopiero zaczyna. Dzięki stworzonemu programowi mamy przed sobą wiele inspirujących projektów, które już wkrótce ożywią kulturalne życie Katowic i całej metropolii. Razem z mieszkańcami będziemy rozwijać kulturę, wspierać lokalnych twórców i angażować kolejne pokolenia w życie kulturalne naszego regionu. podkreślił Marcin Krupa
Wcześniej pisaliśmy:
Starania o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury
Polskie miasta już dwukrotnie nosiły tytuł Europejskiej Stolicy Kultury - Kraków w 2000 roku i Wrocław 2016 roku. Również Katowice mają już za sobą aplikację do ESK – w 2016 roku. Wówczas jednak naszemu miastu nie udało się uzyskać europejskiego tytułu. Same starania wyzwoliły jednak wielkie zaangażowanie mieszkańców Katowic i jednostek kulturalnych w mieście, które do dziś procentuje.
ESK to wielka szansa. Na Europejskiej Stolicy Kultury skoncentrowane jest zainteresowanie całej Europy. Wyróżnione miasto wzmacnia swój międzynarodowy wizerunek i korzysta ze zwiększonego ruchu turystycznego. Europejska Stolica Kultury służy jednak przede wszystkim mieszkańcom. Tworzy dla nich nową, atrakcyjną ofertę kulturalną. Poprzez projekty kulturalno-społeczne wspomaga rozwiązywanie problemów i pomaga stawić czoła wyzwaniom przyszłości.
Pomysłodawcą i ambasadorem wspólnych starań o przyznanie tytułu ESK 2029 dla Metropolii jest Łukasz Kohut, poseł do Parlamentu Europejskiego. To on przekonał samorządowców, by rozpocząć starania o uzyskanie tego prestiżowego tytułu. Już w kwietni 2022 roku samorządowcy GZM i przedstawiciele Metropolii podpisali deklarację dotyczącą wspólnego ubiegania się o tytuł.
Kultura odgrywa ogromne znaczenie w naszym życiu. Nie tylko jako element integrujący mieszkańców, ale też przyczynia się do rozwoju ekonomicznego. Od pięciu lat coraz mocniej przekonujemy się, że działając razem, nasze możliwości są nieporównywalnie większe i otwierają nam drzwi, których w pojedynkę nie bylibyśmy w stanie czasem dosięgnąć. mówił przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak, podczas podpisania deklaracji współpracy przy ubieganiu się o tytuł ESK 2029
Starania trwały więc ponad dwa lata. Przypomnijmy, że tytuł „Europejskiej Stolicy Kultury” jest przyznawany od ponad 30 lat jednemu lub kilku miastom z państw Unii Europejskiej. Miasta, które tytuł ten otrzymują, stają się na 12 miesięcy animatorami życia kulturalnego całej UE i prezentują swoją ofertę oraz dziedzictwo na arenie międzynarodowej. Otrzymanie tytułu i wsparcia finansowego jest więc okazją do promocji regionów i przyciągnięcia zagranicznych gości.
Między innymi o możliwościach, które daje tytuł Stolicy Kultury rozmawialiśmy w naszym mobilnym studiu - KatoBusie - z dyrektorką Instytucji Filmowej Silesia Film, Ewą Sadkowską oraz naczelnikiem Wydziału Kultury UM Katowice, Krzysztofem Krausem.