Łukasz Piszczek gwiazdą policyjnej kampanii "Świeć przykładem"
Podopieczni akademii piłkarskiej Łukasza Piszczka wystąpili w policyjnym spocie promującym noszenie elementów odblaskowych po zmroku. Policjanci rozpoczęli działania „Świeć przykładem”, które mają służyć poprawie bezpieczeństwa pieszych w okresie jesienno-zimowym. Z kolei, w ramach akcji NURD kierowcy w Katowicach otrzymali mandaty.
Kampania "Świeć przykładem"
1 października to Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków. Tego dnia policjanci rozpoczęli kampanię „Świeć przykładem”, która ma na celu promowanie noszenia elementów odblaskowych, przez pieszych, którzy na drogi wychodzą po zmroku. Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy wcześniej robi się ciemno, a pogoda pogarsza widoczność na drogach. W tym czasie szczególnie istotne jest, by kierujący z daleka dostrzegali pieszych przechodzących przez przejścia lub idących poboczem drogi.
Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, dając kierującym cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji - często ratującej zdrowie i życie. Prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków. przypominają policjanci Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach
Łukasz Piszczek i podopieczni akademii piłkarskiej w policyjnym spocie
Aby rozpropagować noszenie elementów odblaskowych, policjanci prowadzą kampanię „Świeć przykładem”. W ramach tej kampanii powstał spot, w którym udział wziął reprezentant Polski w piłce nożnej Łukasz Piszczek, wraz z podopiecznymi swojej akademii piłkarskiej.
Mandaty o wartości 100 tys. złotych w jeden dzień w Katowicach
Pod koniec września policjanci przeprowadzili także działania „NURD” związane z bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego, a więc pieszych i rowerzystów. Policjanci prowadzili wzmożone kontrole — między innymi w rejonach przejść dla pieszych.
Tylko podczas jednego dnia działań policjanci katowickiej drogówki ujawnili 191 wykroczeń, z czego 121 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych.
W 2 przypadkach zatrzymano uprawnienia do kierowania na okres trzech miesięcy, z uwagi na fakt przekroczenia prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. Wśród ujawnionych wykroczeń popełnionych przez kierujących dominowało wyprzedzanie na lub w rejonie przejścia dla pieszych, a także nieudzielenie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, a także omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się przed przejściem dla pieszych w celu udzielenia pierwszeństwa pieszemu. przekazuje Komenda Miejska Policji w Katowicach
Oprócz wykroczeń popełnianych przez kierowców policjanci przyjrzeli się także postępowaniu pieszych. Ci najczęściej popełniali wykroczenia w postaci przechodzenia przez jezdnię w miejscu niedozwolonym.
W takcie działań policjanci w Katowicach nałożyli mandaty w łącznej kwocie blisko 100 tys. zł.