Medale Gloria Artis przyznane w Katowicach. Którzy artyści zostali wyróżnieni? [Zdjęcia]

Redakcja WKATOWICACH.eu
17.12.2024w Katowicach

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (łac. chwała sztuce) to polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Takie odznaczenia przyznano artystom z Teatru Śląskiego w Katowicach.

Nagordzeni medalami Gloria artis

Artyści Teatru Śląskiego wyróżnieni prestiżowymi medalami

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorowali artystów i pracowniczki Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach prestiżowymi odznaczeniami państwowymi oraz medalami Gloria Artis za wybitne zasługi dla kultury i sztuki. Wręczenia odznaczeń dokonał Marek Wójcik, wojewoda śląski, podczas uroczystej ceremonii.

Odznaczone osoby

  • Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymał Wiesław Sławik.
  • Brązowe Medale „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymali: Antoni Gryzik i Artur Pałyga.
  • Srebrny Krzyż Zasługi otrzymał Artur Święs.
  • Medale Złote za Długoletnią Służbę otrzymały Izabela Koniarek i Teresa Melek.
Wiesław Sławik, aktor związany z Teatrem Śląskim od 1979 roku, twórca ponad 100 ról dramatycznych i komediowych. W 2013 roku został uhonorowany Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Laureat dwóch Złotych Masek. Pełni także funkcję wiceprzewodniczącego ZASP w Katowicach. Ostatnie lata w Teatrze Śląskim to znakomite role m.in. w spektaklach „Czy pan się uważa za artystę?", „Wilq Superbohater", „Drach" czy „Don Kichot". Szczególne uznanie przyniosła mu ostatnio rola Opy w spektaklu „Nikaj" z Teatru Zagłębia w Sosnowcu, za którą otrzymał Złotą Maskę za rolę drugoplanową. W 2022 roku został uhonorowany Nagrodą Artystyczną Marszałka Województwa Śląskiego.

Antoni Gryzik, aktor Teatru Śląskiego od 1979 roku, znany z różnorodnych ról w sztukach klasycznych i współczesnych. Jego niezapomniane kreacje zachwycały widzów przez dekady, a zaangażowanie w edukację aktorską – jako ceniony pedagog naszej Szkoły Aktorskiej – inspiruje młodych twórców. Zyskał popularność dzięki swojej artystycznej wszechstronności – grał w sztukach klasycznych, jak „Romeo i Julia", „Wyzwolenie" i „Kaligula", a także w spektaklach według współczesnych tekstów, takich jak „Pod presją", „Łaskawe" czy „Rosemary";

Artur Pałyga, dramatopisarz o międzynarodowej renomie, który od 2014 roku na stałe dołączył do zespołu naszego Teatru, wzbogacając tym samym repertuar Teatru Śląskiego o sztuki takie, jak m.in. „Psubracia", „Muzułmany", „Pandemony", „Korfanty. Rebelia!", „Czy pan się uważa za artystę?" czy „Himalaje" (współautorstwo z Dariuszem Kortko i Marcinem Pietraszewskim). Twórca Szkoły Pisania Sztuk przy Teatrze Śląskim, który swoją pasją inspiruje kolejne pokolenia dramatopisarzy. Jego działalność literacka obejmuje nie tylko teatr, ale także sztuki telewizyjne i filmowe, a jego twórczość została doceniona licznymi nagrodami, w tym Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną. W 2024 roku obchodzi 30-lecie swojej pracy artystycznej.

Artur Święs, aktor Teatru Śląskiego, który w 2024 roku obchodzi jubileusz 30-lecia pracy artystycznej. Absolwent PWST w Krakowie (filia we Wrocławiu), zadebiutował rolą Truffaldina w „Księżniczce Turandot" w chorzowskim Teatrze Rozrywki. Artur Święs stworzył niezapomniane kreacje w spektaklach takich jak „Król Edyp", „Makbet", „Piąta strona świata" czy „On wrócił". Jego wszechstronność aktorska przejawia się również w musicalach, takich jak „Rent", „Młody Frankenstein" czy „Cabaret". Jego ostatnia premiera – główna rola w „Wielorybie" – już zdążyła zebrać doskonałe recenzje publiczności. Przez lata pracy zdobył wiele prestiżowych nagród, w tym Złote Maski, a także odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Izabela Koniarek, od 30 lat związana z Działem Finansowo-Księgowym Teatru Śląskiego. Jej profesjonalizm i zaangażowanie wyróżniają ją jako niezastąpioną specjalistkę. Prywatnie wspiera schronisko dla zwierząt w Rudzie Śląskiej.

Teresa Melek, charakteryzatorka z 57-letnim doświadczeniem, która od 1983 roku wspiera artystyczne wizje Teatru Śląskiego i obdarowuje zespół aktorski swoją przyjaźnią. Laureatka nagrody Angelus Kulis (2021), jest ceniona za profesjonalizm i elegancję, a jej praca nadaje postaciom sceniczne życie.

Zobacz także

Tkocze po 70 latach w Teatrze Śląskim. Spektakl reżyseruje Maja Kleczewska [Zdjęcia]
Tkocze po 70 latach w Teatrze Śląskim. Spektakl reżyseruje Maja Kleczewska [Zdjęcia]
w Katowicach

Tkocze po 70 latach w Teatrze Śląskim. Spektakl reżyseruje Maja Kleczewska [Zdjęcia]

Nagrania monodramu "Mianujom mie Hanka" do Teatru Telewizji! Premiera 27 stycznia 2025! [Zdjęcia]
Nagrania monodramu "Mianujom mie Hanka" do Teatru Telewizji! Premiera 27 stycznia 2025!  [Zdjęcia]
w Katowicach

Nagrania monodramu "Mianujom mie Hanka" do Teatru Telewizji! Premiera 27 stycznia 2025! [Zdjęcia]

„Wieloryb" na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. W grudniu prapremiera spektaklu
„Wieloryb" na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. W grudniu prapremiera spektaklu
w Katowicach

„Wieloryb" na scenie Teatru Śląskiego w Katowicach. W grudniu prapremiera spektaklu

do góry