MetroLab - strefa w ramach WUF11 będzie działała w CINIBie
MetroLab to jedna z 11 stref, które pojawią się w Katowicach podczas Światowego Forum Miejskiego. Na mieszkańców czekać będą tutaj różne spotkania, prezentacje i warsztaty, a nawet wycieczki po miastach Metropolii.
Strefa MetroLab w CINIBie
Jedną ze stref powstałych w Katowicach w ramach akcji WUF na mieście jest MetroLab organizowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Strefa będzie działać w Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej w Katowicach (ul. Bankowa 11 A) od 26 do 30 czerwca. Odwiedzimy ją w godz. 10:00-21:00.
W bogatym programie przygotowano wydarzenia, w których mogą uczestniczyć dorośli i dzieci. W strefie będzie działać MetroLab Cafe, która będzie serwować kawę i herbatę zwiedzającym. Warto podkreślić, że strefa jest otwarta dla wszystkich - nie są wymagane żadne zapisy.
MetroLab to laboratorium miejskie otwarte na mieszkańców
Zbudujecie miasto na stu metrach kwadratowych, wysiejecie łąkę kwietną i zabierzecie ją do domu, weźmiecie udział w wycieczkach krajoznawczych po Metropolii. Waszymi przewodnikami będą architekci i publicyści. Poznacie ekspertów oraz aktywistów, którzy w centrum swojej aktywności postawili miasto. Przed nami warsztaty, konferencje oraz debaty. Takie atrakcje przygotowała dla mieszkańców Metropolia GZM.
Wybudujesz miasto i zasiejesz łąkę kwietną
W niedzielę, pierwszego dnia obrad WUF, dorośli i dzieci będą wspólnie budować miasto na 100 metrach kwadratowych, używając specjalnie zaprojektowanych wielkogabarytowych elementów konstrukcyjnych. Codziennie eksperci będą tłumaczyć, jakie korzyści dla człowieka i przyrody niosą łąki kwietne. Poznają zasady ich wysiewu i utrzymania. Każdy z uczestników będzie mógł wysiać łąkę w specjalnym pojemniku i zabrać ją do domu.
Wycieczki miejskie po Metropolii
Każdego dnia na uczestników będą czekały wycieczki krajoznawcze po ciekawych miejscach w Metropolii. Nie będą to jednak znane turystyczne wizytówki. Architekci oraz publicyści zabiorą do mniej znanych zakątków Metropolii i pokażą ich wyjątkowość. „Bytom od zadka”, „Nieznana historia architektury Śląska”, „Zapomniane Zagłębie” oraz „Spacer po awangardowych Tychach”, to tematy wycieczek.
Spotkania, warsztaty i debaty o mieście
Przez pięć dni, od rana do wieczora MetroLab będzie strefą inspiracji, wymiany doświadczeń i wspólnego poszukiwania nowych rozwiązań w tkance miejskiej.
Gil Peñalosa, światowy autorytet w dziedzinie tworzenia demokratycznych i przystępnych mieszkańcom przestrzeni miejskich będzie mówić o zasadach aktywności i partycypacji mieszkańców w kształtowaniu przestrzeni miejskiej. Będą miały miejsce debaty dotyczące m.in. procesów metropolizacji, współmieszkalnictwa oraz rozwoju mikro turystyki w dużych organizmach miejskich.
Podczas warsztatów uczestnicy będą rozwiązywać problemy związane z budowaniem miast, kreowaniem w ich przestrzeni tzw. miast 15-minutowych. To tworzenie takiej najbliższej przestrzeni dla mieszkańców miast, aby dostęp pieszo do wszystkich podstawowych usług jak np. sklepów spożywczych, transportu miejskiego czy szkół nie przekroczył kwadransa.
MetroLab strefą spotkań z ekspertami
W wydarzeniach zorganizowanych w strefie wezmą udział architekci i urbaniści, prezydenci miast, przedstawiciele organizacji samorządowych publicyści, naukowcy oraz aktywiści miejscy.
Można będzie spotkać m.in. światowej sławy architekta Przemko Łukasika, Filipa Springera - reportażystę i fotografa oraz Olgę Drendę - pisarkę oraz historyczkę Annę Syskę, autorkę książki „Spodek w Zenicie”. Wydarzenia, które przygotowała Metropolia GZM podczas WUF są inauguracją projektu MetroLab. To miejskie laboratorium współpracy - otwarte na dialog o mieście i wspólne rozwiązywanie problemów. Ma wspierać zadania Metropolii m.in. w zakresie kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, czy transportu. Ważna jest współpraca urzędników, naukowców, przedsiębiorców i mieszkańców.
Pełny plan wydarzeń w ramach MetroLabu znajduje się tutaj.