Miasta dla rowerzystów 2022. Zobaczcie, jak w raporcie wypadły Katowice
Czy rowerzyści mogą czuć się dobrze w Katowicach? Ile pieniędzy przeznaczono na drogi rowerowe w 2021 roku. Raport "Miasta dla rowerzystów" przygląda się działaniom miast dla cyklistów.
W miastach coraz częściej zauważa się potrzeby rowerzystów. Działacze cały czas podkreślają, że ich potrzeby są duże, troszczą się też o bezpieczeństwo. Portal Centrum Rowerowe przygotowało raport rowerowy "Miasta dla rowerzystów" dla 20 największych miast z różnych regionów Polski. Wśród nich są Katowice.
Jak wskazał raport, w ciągu czterech lat (2018-2021) w Katowicach powstało ponad 20 km ścieżek. Dzięki temu stosunek długości dróg rowerowych do dróg publicznych wynosi aktualnie 18%, a na 1 km² miasta przypada 0,6 km ścieżki rowerowej.
W Katowicach rowerzyści mogą czuć się raczej bezpiecznie. Liczba wypadków z udziałem cyklistów w Polsce, w ciągu ostatnich 4 lat zmniejszyła się średnio o 11%, w stolicy województwa śląskiego o 10%. Twórcy raportu podkreślają, że rozbudowa infrastruktury rowerowej zdecydowanie sprzyja poprawie bezpieczeństwa. Aktywiści jednak podkreślają, że sytuacja jest nieco inna od liczb.
Z uwagi na powolne tempo budowy DDR mieszkańcy Katowic od ok. 5 lat wnoszą własne pomysły na budowę dróg rowerowych poprzez realizację ich za pośrednictwem budżetu obywatelskiego. Tym sposobem sami realizują budowę najpilniejszych odcinków tras, brakujących przejazdów rowerowych oraz szerszych i bezpieczniejszych kontraruchów. mówi Grzegorz Ossoliński ze Stowarzyszenia Śląska Kolacja Rowerowa
W Katowicach dobrze rozwijany jest projekt roweru miejskiego. Niestety nie został w pełni włączony do wspólnej sieci z miastami ościennymi, co jest wynikiem braku porozumienia na poziomie nie tylko miejskim, ale i aglomeracyjnym. Na szczęście na terenie metropolii w 2023 roku ma wystartować system rowerów publicznych, który obejmie swoim zasięgiem większość gmin i zostanie połączony z komunikacją zbiorową. W ramach biletu na przejazd będzie można za darmo wypożyczyć rower. dodaje
Projekty rowerowe stanowią 8% z wszystkich, które zostały wybrane głosami mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Nie wszystkie projekty są jednak realizowane.
Raport podkreśla również, że Katowice wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Sosnowcem i Mysłowicami wypracowały porozumienie w zakresie przygotowania procesu budowy Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych. Velostrada ma mieć 120 kilometrów, a swoim zasięgiem połączy 11 miast i gmin.
O raporcie "Miasta dla rowerzystów"
Twórcy raportu zebrali najnowsze dane dotyczące podstawowych zagadnień, które wskazują, gdzie rowerzystom w kraju żyje się dobrze. Rozmawiano z urzędami miast, zarządcami dróg i Głównym Urzędem Statystycznym. Swoje opinie wyrażali też lokali aktywiści rowerowi. Twórcy porównali je, biorąc pod uwagę również dane z ubiegłym lat, a następnie wyciągnęli wnioski. Warto podkreślić, że raport "Miasta dla rowerzystów" to nie ranking.
Z informacjami o Katowicach oraz o różnych miastach można zapoznać się TUTAJ.