Miasto Nauki Ukrainie. Koncert charytatywny na dachu i mnóstwo wydarzeń. Zobaczcie zdjęcia
Koncert na dachu jednego z wydziałów Uniwersytetu i mnóstwo atrakcji towarzyszących. 25 marca Uniwersytet Śląski zorganizował wielkie wydarzenie, które miało wesprzeć zbiórkę finansową prowadzoną na potrzeby studentów z Ukrainy i ich rodzin. Zobaczcie zdjęcia z wydarzenia.
Moc atrakcji by wesprzeć Ukrainę
Koncert charytatywny, koncert w ciemności, debaty, wykłady, warsztaty, wystawy i wiele innych aktywności przygotowanych przez całe katowickie środowisko akademickie zaplanowano na piątek, 25 marca. Wydarzenie jest organizowane przez 7 uczelni publicznych wchodzących w skład konsorcjum Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Cel jest jeden - wsparcie zbiórki finansowej prowadzonej na potrzeby studentów z Ukrainy i ich rodzin.
Koncert „Miasto Nauki Ukrainie” miał charakter mieszany - część atrakcji zaplanowano w plenerze, a część na terenie budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego.
Koncerty na scenie plenerowej rozpoczęły się już wczesnym popołudniem i potrwały do wieczora. Równocześnie miały miejsce wystawy, pokazy naukowe, a także spotkania z ekspertami w ramach Przystanku Ukraina - strefy dyskusji i odpowiedzi na trudne pytania o wojnę. W tym miejscu naukowcy mieli okazję do edukowania w zakresie udzielania pomocy, radzenia sobie z bieżącą sytuacją, przygotowania wspólnego życia z obywatelami Ukrainy.
Gwoździem programu był koncert na dachu Wydziału Humanistycznego UŚ polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana. W auli im. A. Pawlikowskiego odbyła się także aukcja charytatywna i koncert pianistyczny w ciemności w wykonaniu niewidomej artystki Kai Kosowskiej.
Uczelnia poinformowała, że w czasie wydarzenia udało się zebrać 26,5 tys. złotych na pomoc dla studentów pochodzenia ukraińskiego oraz ich rodzin.
Jak można pomóc?
Każdy, kto wziął udział w wydarzeniu, mógł udzielić pomocy na kilka różnych sposobów:
- wpłacając pieniądze na główną zbiórkę finansową prowadzoną przez Uniwersytet Śląski na portalu zrzutka.pl. Zbiórka działa przez cały czas;
- dokonując wpłaty na zbiórkę finansową za pośrednictwem terminali płatniczych dostępnych na terenie koncertu lub przy użyciu kodów QR, które rozmieszczone w przestrzeni wydarzenia będą kierowały użytkownika na stronę wspomnianej zbiórki na portalu zrzutka.pl;
- uczestnicząc w aukcji charytatywnej, na której wystawione zostaną przekazane wcześniej przedmioty, w tym: prace artystyczne studentów i pracowników;
- zasilając zbiórkę rzeczową. Osobom pochodzącym z Ukrainy często brakuje środków higienicznych, ubrań, żywności, dlatego podczas koncertu będzie można przekazać dla nich dary do przygotowanego w tym celu samochodu. Wkrótce pojawi się szczegółowa lista najbardziej potrzebnych rzeczy.