Mieszkańcy zmieniają Katowice! Aż 139 pomysłów katowiczan zostanie zrealizowanych w ramach Inicjatywy lokalnej
Blisko 140 pomysłów mieszkańców zostanie zrealizowane w Katowicach w ramach „Inicjatywy lokalnej”. W tym roku minie dekada, odkąd projekt wystartował w naszym mieście. To już kolejna edycja projektu w Katowicach. Dotychczas zrealizowano w sumie 535 zgloszonych inicjatyw.
Inicjatywa lokalna w Katowicach
W ramach katowickiej inicjatywy lokalnej mieszkańcy zgłaszają pomysły i działania w swoim bezpośrednim otoczeniu, a potem określają swój udział w ich realizacji, najczęściej jest to praca społeczna. Po raz pierwszy inicjatywy lokalne w Katowicach można było zgłaszać w 2013 roku, kiedy zrealizowano 4 pomysły mieszkańców, a na ich realizację zabezpieczonych było 100 tys. zł.
W 2016 roku prezydent podjął decyzję o zwiększeniu puli inicjatywy lokalnej na poziomie 1 mln zł w związku z rosnącą aktywnością mieszkańców, co pozwoliło stworzyć obok budżetu obywatelskiego kolejne popularne narzędzie, z którego chętnie korzystają mieszkańcy.
To mieszkańcy najlepiej wiedzą, czego brakuje w ich bezpośrednim otoczeniu. Dzięki inicjatywie lokalnej czy budżetowi obywatelskiemu mogą oni to otoczenie zmienić i dostosować do własnych potrzeb. Inicjatywa lokalna ma jeszcze dodatkowe walory. Dzięki niej sąsiedzi mogą się lepiej poznać - wspólnie pracując nad realizacją projektu, a włożony wysiłek sprawia, że nawet po wielu miesiącach miejsce, w którym dokonała się metamorfoza wciąż jest zadbane. podkreśla prezydent Katowic, Marcin Krupa
Od 2013 r., kiedy po raz pierwszy uruchomiono tę formę współpracy miasta z mieszkańcami, wsparcie w ramach tego programu uzyskało 535 inicjatyw, w tym 120 pomysłów z ostatniej edycji. Nie byłoby inicjatywy lokalnej bez silnego zaangażowania mieszkańców. Przykładowo, w 2021 roku, w 105 inicjatywach mieszkańcy wnieśli 26 552 godziny pracy społecznej. W tym roku, w ramach projektu zrealizowanych będzie kolejnych 139 inicjatyw katowiczan.
Katowicka inicjatywa lokalna a Budżet Obywatelski
Co różni „Inicjatywę lokalną” od równie popularnego w Katowicach Budżetu Obywatelskiego? Właśnie to, że w realizację projektów włączają się sami wnioskodawcy - mieszkańcy miasta.
Różnica polega na tym, że przy realizacji inicjatyw lokalnych mieszkańcy angażują się poprzez pracę społeczną - to konieczny element tej formy współpracy, który jest oceniany na etapie weryfikacji wniosków. Niejednokrotnie mieszkańcy wnoszą też wkład rzeczowy, wykorzystując swój sprzęt domowy czy specjalistyczny podczas działań w ramach inicjatywy, a czasem również wkład finansowy pozyskany ze źródeł prywatnych lub publicznych.mówi pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych UM Katowice, Agnieszka Lis
Inicjatywa lokalna w każdej dzielnicy Katowic
Podobnie jak w poprzednich latach, w tym roku również najwięcej zaakceptowanych inicjatyw dotyczy obszaru kultury - 75, następne 45 inicjatyw będzie realizowanych w obszarze edukacji i sportu, 15 - przy udziale wydziału polityki społecznej, 3 - przy wsparciu wydziału kształtowania środowiska oraz 1 w wydziale zarządzania kryzysowego.
Inicjatywy lokalne integrujące katowiczan pojawią się praktycznie w każdej dzielnicy, choć najwięcej będzie ich w Szopienicach - Burowcu (18), na Zawodziu (16), w Piotrowicach-Ochojcu (13), na Ligocie-Panewnikach oraz Giszowcu (12), na Załężu (11), na Koszutce (9), w Bogucicach (8).wylicza naczelnik wydziału komunikacji społecznej katowickiego magistratu, Justyna Buchalik
Wśród pomysłów wybranych w jedenastej edycji są zajęcia kreatywne dla mieszkańców Katowic, w tym:
- warsztaty kulinarne,
- warsztaty zielarskie,
- warsztaty szycia,
- warsztaty malarstwa,
- warsztaty florystyczne,
- warsztaty plastyczne rękodzieła,
- warsztaty teatralno-muzyczne,
- warsztaty muzyczno-rytmiczne,
- warsztaty taneczne,
- ruchowe warsztaty plenerowe dla seniorów,
- warsztaty arte terapeutyczne z elementami rozwojowymi i terapeutycznymi,
- festyny szkolne i rodzinne,
- imprezy integracyjne i spotkania międzypokoleniowe,
- turnieje oraz zajęcia sportowe dla rodzin,
- rajdy rowerowe,
- pikniki - w tym ekologiczny,
- kurs samoobrony dla kobiet,
- renowacja Ogrodu Koszyckiego,
- edukacja w zakresie koegzystencji zwierząt domowych z ludźmi,
- spotkania literackie i podróżnicze,
- koncerty, w tym koncerty muzyki biesiadnej,
- kino plenerowe.
Z wynikami - wnioskami przyjętymi i odrzuconymi możecie zapoznać się w załączniku poniżej.
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Format | Pobierz | ||
---|---|---|---|---|
Kategoria: Pliki | ||||
Inicjatywy lokalne 2023 - zestawienie wg wydziałów współodpowiedzialnych za realizację.pdf |
pdf
1.37MB
|