NBP wydał monetę z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski. Przed katowickim oddziałem banku ustawiła się kolejka kolekcjonerów
Nie straszna im zła pogoda ani wczesna pora. Długa kolejka kolekcjonerów monet już po 5:00 rano, 9 czerwca, ustawiła się pod oddziałem Narodowego Banku Polskiego, by jak najszybciej stać się posiadaczami okolicznościowej monety wydanej z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski.
Kolekcjonerzy monet, szczególnie rodowici Ślązacy, nie mogli się doczekać, 9 czerwca, otwarcia drzwi katowickiego oddziału Narodowego Banku Polskiego. Choć oddział otwarto punktualnie o godzinie 8:00, kolejka ustawiła się przy ulicy Bankowej już po 5:00 rano. To z powodu wydania przez NBP okolicznościowej monety z okazji 100. rocznicy powrotu części Górnego Śląska do Polski.
Jak się okazało, warto było czekać, bo poza monetami, w katowickim oddziale NBP na nuizmatów czekał także poczęstunek. Kolekcjonerzy mogli spróbować tortu, na którym także znalazł się awers i rewers wydanej 9 czerwca monety.
Cieszę się z każdej nowej monety, a ta będzie miała dla mnie szczególne znaczenie, bo dotyczy Śląska. W kolejce stałam od 5:30 rano, ale było warto.mówi portalowi WKATOWICACH.eu pani Barbara, która po kilku godzinach spędzonych w kolejce stała się posiadaczką nowej monety wydanej przez NBP
Srebrna moneta, o średnicy 32 mm, została wydana w nakładzie 10 tys. sztuk. Jej nominał to 10 złotych. Rewers monety przedstawia bramę triumfalną w Królewskiej Hucie (dzisiejszym Chorzowie) przygotowaną na przyjęcie Wojska Polskiego (23 czerwca 1922 roku). Brama została zbudowana przez powstańca śląskiego Antoniego Kopiecznego. Nad głównym łukiem są widoczne inicjały Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego oraz symbole górnicze i hutnicze. Na awersie monety odwzorowano granice Górnego Śląska, który w wyniku decyzji Rady Ligi Narodów i Rady Ambasadorów w październiku 1921 roku stał się częścią II Rzeczypospolitej Polskiej.