Na szczycie archikatedry stanęła 6-metrowa rzeźba Chrystusa Króla. Zobaczcie zdjęcia
Trwają prace budowlane na szczycie fasady katowickiej archikatedry Chrystusa Króla. Na budynku powstał tympanon, który teraz zostanie uzupełniony o grupę rzeźbiarską zatytułowaną „Hołd Ludu Śląskiego”. Na szczycie fasady są już najwyższe figury.
Aktualizacja, 13.06.2022
Widać już w pełnej okazałości blisko 6-metrową rzeźbę przedstawiającą Chrystusa Króla, która znalazła się na szczycie fasady archikatedry. To trzecia - i ostatnia - z największych figur, które znajdą się w powstającej tam grupie rzeźbiarskiej. Pozostałe sylwetki składające się na Hołd Ludu Śląskiego będą już zdecydowanie mniejszych rozmiarów.
Dotychczas do żelbetowego tympanonu na dachu katowickiej archikatedry zamocowano figury św. Jadwigi Śląskiej, Świętego Jacka oraz centralną postać Chrystusa. Pozostałe pokażą przedstawicieli różnych grup społecznych i zawodowych Górnego Śląska.
W niedzielę, 19 czerwca, cała fasada archikatedry w Katowicach stanie się tłem spektaklu mappingowego. Około 22:00 rozpocznie się widowisko, w czasie którego świątynia będzie dynamicznie podświetlana w różnych kolorach. Wydarzenie wpisze się w obchody 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.
Aktualizacja, 06.06.2022
Szybciej niż początkowo przewidywano postępują prace na dachu katowickiej archikatedry. Największa spośród figur „Hołdu Ludu Śląskiego” jest instalowana na szczycie fasady świątyni. Rzeźba przedstawiająca Chrystusa Króla mierzy blisko 6 metrów wysokości. Po tym, jak zostanie zamontowana, konieczne będą jeszcze prace wykończeniowe. Rusztowanie ustawione przy centralnym wejściu do katedry ma zostać usunięte jeszcze przed Uroczystością Bożego Ciała, która w tym roku przypada 16 czerwca.
Równolegle trwają ostatnie prace przy wykończeniu Panteonu Górnośląskiego w przyziemiu katedry Chrystusa Króla. Instytucja zarządzana m.in. przez Ministerstwo Kultury przygotowuje do otwarcia ekspozycję dotyczącą wielkich Ślązaków, oraz taras widokowy na dachu archikatedry.
W Panteonie trwają ostatnie prace wykończeniowe. Robimy wszystko, by udało się otworzyć ekspozycję 19 czerwca. mówi portalowi WKATOWICACH.eu Przemysław Badura z instytucji Panteon Górnośląski
Budowa „Hołdu Ludu Śląskiego” nie opóźni otwarcia tarasów widokowych na dachu katedry. Będą one dostępne dla zwiedzających w godzinach otwarcia Panteonu. Wejście na tarasy będzie się wiązało z drobną opłatą, natomiast na górze będzie można bezpłatnie skorzystać ze specjalnych lornetek, które umożliwią podziwianie panoramy Katowic. dodaje w rozmowie z nami Przemysław Badura
Aktualizacja, 26.05.2022
Dwie figury już można zobaczyć, kolejna pojawi się za około miesiąc. Postępują prace przy realizacji „Hołdu Ludu Śląskiego” na szczycie fasady archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach.
Po zdemontowaniu górnej części rusztowań, ukazały się figury św. Jacka i św. Jadwigi Śląskiej, które znajdują się odpowiednio na lewym i prawym krańcu tympanonu, który stanowi tło dla grupy rzeźbiarskiej. Już przygotowano rusztowania przy środkowej części fasady. Wkrótce ma się tam pojawić figura Chrystusa Króla, mierząca niespełna 6 metrów, a więc jeszcze wyższa, niż te już widoczne.
Figura powinna się znaleźć na szczycie fasady budynku na początku lipca. Być może uda się ją ustawić nieco wcześniej, ale wszystko zależy od przebiegu koniecznych prac. mówi portalowi WKATOWICACH.eu proboszcz archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, ks. Łukasz Gaweł
Na ten moment do katedry trzeba wchodzić bocznym wejściem, bo na czas prac przy fasadzie główne wejście zostało tymczasowo zamknięte ze względów bezpieczeństwa.
Całość powstającej na szczycie fasady świątyni grupy rzeźbiarskiej ma być gotowa w 2025 roku.
Wcześniej pisaliśmy:
Hołd Ludu Górnośląskiego
Prace, które obecnie są prowadzone na dachu katowickiej archikatedry związane są ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia Archidiecezji Katowickiej. Po ukończeniu remontu elewacji i dachu największej świątyni w Katowicach, przyszła pora na prace na szczycie fasady budynku. Na początku tego roku powstał tam tympanon, czyli trójkątne zwieńczenie fasady. Stanie się on tłem dla grupy rzeźbiarskiej zatytułowanej „Hołd Ludu Śląskiego”. Dzieło będzie przedstawiać głównych patronów archidiecezji - św. Jacka i św. Jadwigę Śląską oraz przedstawicieli różnych grup społecznych Śląska, składających hołd postaci Jezusa Chrystusa, którego niespełna sześciometrowa sylwetka zostanie zamieszczona w centralnym miejscu całej grupy rzeźbiarskiej liczącej około 30 postaci. Na dachu archikatedry znalazły się już ponad czterometrowe figury przedstawiające patronów archidiecezji.
Pomiędzy postaciami świętych patronów archidiecezji, a figurą Chrystusa pojawią się rzeźby przedstawiające między innymi rodziny z dziećmi, przedstawicieli grup zawodowych, zakonników i zakonnice, księży, harcerzy. Sylwetki nie będą nachalnie „obnosić się” z atrybutami - natomiast na pewno pojawią się jakieś charakterystyczne elementy stroju, ornamenty - przedstawione w sposób symboliczny i syntetyczny. mówi portalowi WKATOWICACH.EU autor „Hołdu Ludu Śląskiego”, Tomasz Wenklar
Realizacja dzieła przebiega w kilku etapach. Na początku niezbędny był projekt całości w określonej skali. Następnie powstały gliniane modele figur, które zostały precyzyjnie zeskanowane w celu wykonania powiększonych form negatywowych - matryc do odlewu właściwych postaci.
Inwestycja jest realizowana ze środków własnych Archidiecezji Katowickiej. Jest to przedsięwzięcie długoterminowe i rozłożone w czasie. Na tym etapie trudno jest określić jego ostateczne koszty. mówi portalowi WKATOWICACH.eu rzecznik prasowy Archidiecezji Katowickiej, ks. Tomasz Wojtal
Nowy element zabytkowego budynku
Samo powstanie nowego elementu na budynku katowickiej archikatedry wzbudziło pewne kontrowersje w przestrzeni publicznej. Jak jednak zapewnia proboszcz archikatedry całość dzieła została szeroko skonsultowana ze specjalistami, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i archidiecezjalną Komisją Sztuki Sakralnej. Prace odbywają się na podstawie wydanych w tej sprawie pozwoleń.
Grupa rzeźbiarska na zwieńczeniu katedry istniała już w jej pierwotnych planach. Na jej powstanie nie pozwalały jednak warunki - i finansowe i konstrukcyjne, a także to, że katedra była budowana w czasach komunizmu, kiedy pewnych symboli nie pozwalano umieszczać w przestrzeni publicznej. mówi nam proboszcz archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, ks. Łukasz Gaweł
Jak mówi nam proboszcz, prace projektowe trwały już od ponad 4 lat. Teraz przyszedł czas na realizację projektu. Jesienią na dachu katedry powstała dodatkowa, zbrojona ściana pozwalająca na przeniesienie dodatkowego ciężaru, który znajdzie się na zwieńczeniu fasady świątyni. Następnie wykonano tympanon, czyli trójkątny element u szczytu fasady, do którego teraz będą kolejno montowane elementy rzeźbiarskie. Żelbetonowa konstrukcja tympanonu, której pojawienie się wzbudzało wiele kontrowersji, zostanie więc w całości zasłonięta figurami. Jak informuje nas autor „Hołdu Ludu Śląskiego”, docelowa kompozycja rzeźbiarska będzie wykonana jako odlew w sztucznym kamieniu nawiązującym strukturą i kolorystyką do kamienia, w jakim wykończone są ściany i wykonane elementy zdobnicze archikatedry, czyli z dolomitu.
Tympanon a Panteon
Realizacja „Hołdu Ludu Śląskiego” nie jest bezpośrednio związana z powstającym równocześnie w przyziemiu katedry Panteonem Górnośląskim. Rzeźby na dachu świątyni są bowiem finansowane ze środków Archidiecezji Katowickiej, a więc pośrednio z darowizn, które na ten cel przekazują wierni. Nie oznacza to, że oba przedsięwzięcia nie mają ze sobą zupełnie nic wspólnego. Chodzi jednak o aspekty stricte techniczne - tympanon i znajdujące się na nim rzeźby ukryją bowiem konstrukcje tarasów widokowych, które na dachu świątyni zamierza stworzyć instytucja Panteon Górnośląski.
Poza tarasami widokowymi, nowy element fasady archikatedry będzie również zasłaniać ażurową konstrukcję dzwonnicy, która nie poprawiała estetyki budynku. W pierwotnych założeniach dzwony katedry miały się znajdować w zupełnie innym miejscu. Zmiana ich lokalizacji sprawiła, że na dachu kościoła powstała niepasująca do całości konstrukcja, odbiegająca od jej architektonicznego charakteru.
Wymiar niematerialny
Poza aspektem architektonicznym, powstający obecnie „Hołd Ludu Śląskiego” ma również znaczenie niematerialne. Proboszcz parafii katedralnej widzi w budowie grupy rzeźbiarskiej symboliczne ukończenie budowy najważniejszego kościoła Archidiecezji Katowickiej, na sto lat po jej utworzeniu. O dodatkowym wymiarze przedsięwzięcia mówi także autor „Hołdu Ludu Śląskiego”.
Jest jeszcze jest element pokoleniowy - mówi się, że każde pokolenie wiernych powinno wnieść coś swojego w historię Kościoła (również tego z kamienia i cegły) - wydaje mi się, że tego typu kompozycja jest właśnie takim elementem - kolejną cegiełką w wielowiekowej „budowli” Kościoła. zaznacza Tomasz Wenklar
Trudno oceniać dzieło, które jeszcze nie powstało. Obecnie można powiedzieć o nim tyle, że jest realizowane ze sporym rozmachem i z pewnością zmieni wizerunek katowickiej Archikatedry. Dla jednych będzie to ingerencja w zabytkową architekturę, dla innych materialny obraz duchowych wartości. Na ostateczny efekt musi jednak jeszcze zaczekać. Dzieło ma być gotowe w 2025 roku.