Narodowy Dzień Powstań Śląskich w Katowicach. Uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Powstańców Śląskich [Zdjęcia]

Narodowy Dzień Powstań Śląskich świętujemy po raz trzeci. 20 czerwca 2024 roku uroczystości z tej okazji odbyły się przed Pomnikiem Powstańców Śląskich, gdzie złożono hołd powstańcom. Zobaczcie zdjęcia z uroczystego apelu.

Uroczystości Narodowego Dnia Powstań Śląskich w Katowicach
Uroczysty apel z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich odbył się 20 czerwca o godz. 9:00 przed Pomnikiem Powstań Śląskich w Katowicach. Po krótkim przypomnieniu historii powstań, podniesiono flagę państwową i odśpiewano hymn Polski. Następnie odbyła się salwa wojskowych, po której przed pomnikiem złożono kwiaty.
W Narodowym Dniu Powstań Śląskich przypominamy o tym, jak wielką wartością jest niepodległa Polska i Śląsk. Współcześnie jesteśmy poddawani różnego rodzaju próbom ataków hybrydowych na wschodniej granicy. Pamięć o powstańcach każe nam pamiętać o tym, że bezpieczeństwo i niepodległość naszego kraju nie ma ceny. Powstańcy, którzy ponad 100 lat temu walczyli o to, aby Śląsk był w granicach niepodległej Polski. Oddawali krew i życie za to, żebyśmy mogli dziś cieszyć się zamożną, bezpieczną i niepodległą ojczyzną. Pamiętajmy o tym każdego dnia, w naszych myślach, w trakcie edukacji, którą pobierają nasze dzieci. Dbajmy o pamięć o powstańcach, aby ta historia nie uległa zatarciu. powiedział podczas uroczystości II wicewojewoda śląski, Marek Kopański
Po uroczystym apelu odbyła się uroczysta Msza święta w kościele garnizonowym przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 20. Po niej zaplanowano odsłonięcie umieszczonej wewnątrz świątyni tablicy upamiętniającej dowódców i uczestników Powstań Śląskich, którzy przyczynili się do powrotu części Górnego Śląska w granice niepodległej Polski.
Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto ustanowione ustawą z 12 maja 2022 r. upamiętniające trzy zrywy z lat 1919-1921 i czczące pamięć ich uczestników, którzy „wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Wybór daty nie jest przypadkowy, ponieważ to właśnie tego dnia w 1922 r. wojska polskie na czele z gen. broni Stanisławem Szeptyckim wkroczyły na Górny Śląsk po ostatecznych rozstrzygnięciach granicznych w wyniku powstań i plebiscytu.
Zobacz także
![Pomnik Dziecka Utraconego w Katowicach. To forma wsparcia i pomocy w procesie żałoby rodziców [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-11/tn_IMG_3823_mini.jpg.webp)
Pomnik Dziecka Utraconego w Katowicach. To forma wsparcia i pomocy w procesie żałoby rodziców [Zdjęcia]
![Marsz Autonomii Śląska 2024 w Katowicach - "To my, ślonsko nacyjo" [Zdjęcia]](/assets/img/aktualnosci/default_blur.jpg)
Marsz Autonomii Śląska 2024 w Katowicach - "To my, ślonsko nacyjo" [Zdjęcia]
![Obchody Święta 3 Maja i rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego w Katowicach. Uroczystości przed Pomnikiem Powstańców Śląskich [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-05/3_maja_mini.jpeg)
Obchody Święta 3 Maja i rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego w Katowicach. Uroczystości przed Pomnikiem Powstańców Śląskich [Zdjęcia]
![Pomnik Powstańców Śląskich oficjalnie zabytkiem! "Niezwykle ważny dla miasta i regionu" [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-02/DSC03743_mini.jpg.webp)
Pomnik Powstańców Śląskich oficjalnie zabytkiem! "Niezwykle ważny dla miasta i regionu" [Zdjęcia]
![Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach odbył się apel [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2023-06/DSC06395_Du%C5%BCy_mini.jpeg)