Nie będzie inwestycji mieszkaniowej przy ul. Mroźnej na Burowcu w Katowicach. Jest decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego
Inwestor chciał skorzystać z ustawy „lex deweloper" i wybudować przy ul. Mroźnej w dzielnicy Burowiec zespół budynków mieszkalnych. Dokładnie 48 budynków. Katowiccy radni podjęli uchwałę 9 maja 2023 roku, w której zgodzili się na inwestycję mieszkaniową w rejonie ul. Mroźnej na podstawie specustawy mieszkaniowej "lex deweloper". Inwestycji przeciwna była strona społeczna zrzeszona w inicjatywie protestacyjnej - "Zielony Burowiec". Sprawa trafiła do sądu - najpierw do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, a następnie do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Jest zakończenie tej sprawy i wyrok NSA. Inwestycja mieszkaniowa nie powstanie.
Aktualizacja, 27.11.2024
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną inwestora na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 27 maja 2024 roku w przedmiocie ustalenia inwestycji mieszkaniowej na Burowcu. Przypomnijmy, że uchwała Rady Miasta Katowice z 9 maja 2023 roku pozwalała na inwestycję mieszkaniową w rejonie ul. Mroźnej w ramach tzw. "lex deweloper".
Nie budzi wątpliwości w ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, że przeznaczenie określonego terenu pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną szeregową może mieć wpływ na przyszły sposób zagospodarowania nieruchomości będącej własnością skarżącego, chociażby w ten sposób, że nowa zabudowa powstała na podstawie zaskarżonej uchwały, będzie miała wpływ na ustalenie parametrów zabudowy w przypadku, gdyby skarżący wystąpili o ustalenie jakiś warunków zabudowy czy rozbudowy swojego domu. Bezpośrednie sąsiedztwo terenu przeznaczonego pod zabudowę jednorodzinną ma zatem realny wpływ na wykonywania prawa własności przez właścicieli nieruchomości. odczytywał sędzia NSA
To oznacza, że uchwała Rady Miasta Katowice nie jest ważna. Inwestycja mieszkaniowa nie powstanie. Wyrok jest prawomocny.
Aktualizacja, 14.06.2023 r.
Wojewoda śląski unieważnił uchwałę radnych z Katowic, którzy zgodzili się na inwestycję mieszkaniową w rejonie ul. Mroźnej na podstawie specustawy mieszkaniowej "lex deweloper".
W ramach inwestycji mieszkaniowej nie przewidziano drogi, którą zapewniony ma być dostęp do drogi publicznej, a do terenu inwestycji mieszkaniowej nie przylega droga publiczna, z której taki dostęp mógłby być zapewniony. Ponadto, nie istnieje przystanek komunikacyjny, który spełnia wymagania uchwalonych przez Radę Miasta Katowice standardów urbanistycznych.
możemy przeczytać w w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody
Miasto Katowice zapewnia, że droga i przystanek są w planach.
Aktualizacja, 9.05.2023 r.
We wtorek, 9 maja, odbyła się LXIII sesja Rady Miasta Katowice, w trakcie której radni przegłosowali uchwałę w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w rejonie ul. Mroźnej w Katowicach.
Łącznie w sesji wzięło udział 25 radnych, w tym za projektem uchwały było 14, a przeciwko 11. Nikt nie wstrzymał się od głosu. To oznacza, że radni zgodzili się na realizację inwestycji.
Radni za inwestycją przy ul. Mroźnej w Katowicach - Burowcu. Głosowanie na sesji Rady Miasta Katowice
Porządek sesji Rady Miasta - zobacz TUTAJ.
Aktualizacja, 30.03.2023 r.
Podczas LXI Sesji Rady Miasta Katowice, w czwartek 30 marca, radni głosowali nad projektem uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w rejonie ulicy Mroźnej w Katowicach. Przypomnijmy, że wcześniej, 21 marca, Komisja Rozwoju Miasta pozytywnie zaopiniowała ten projekt.
Jak przebiegły wyniki głosowania podczas marcowej sesji? Projekt budowy mieszkań przy ul. Mroźnej nie uzyskał większości głosów. 13 radnych było "za" inwestycją, 13" było "przeciw", a 1 radny się "wstrzymał". Jeden radny był nieobecny.
Wcześniej pisaliśmy:
Budowa mieszkań w katowickim Burowcu
Na Komisję Rozwoju Miasta 21 marca trafił projekt uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w rejonie ulicy Mroźnej w Katowicach. Z wnioskiem o ustalenie lokalizacji dla inwestycji mieszkaniowej wystąpił 18 stycznia 2023 r. inwestor, tj. Pietrzak B.B. Sp.K.
O jaką inwestycje dokładnie chodzi? Jak czytamy w uchwale Rady Miasta Katowice to planowany zespół budynków mieszkalnych jednorodzinnych w zabudowie szeregowej i bliźniaczej oraz trzech wiat rowerowych z towarzyszącą infrastrukturą drogową i techniczną; zieleni urządzonej, w tym terenu rekreacyjnego. Mowa o 48 budynkach.
Planowana jest też niezbędna infrastruktura drogowa i techniczna: drogi dojazdowe, miejsca postojowe, infrastruktura techniczna konieczna do zaopatrzenia w media, w tym stacja transformatorowa. Łączna powierzchnia obszaru inwestycji to 14 567 m kw. Do nowych budynków można byłoby dojechać od ulicy Korczaka.
Dla tych budynków ustala się:
- minimalną powierzchnię użytkową mieszkań - 7 080 m2;
- maksymalną powierzchnię użytkową mieszkań - 8 080 m2;
- minimalną liczbę mieszkań - 48;
- maksymalną liczbę mieszkań - 96.
Autorami koncepcji są: architekt Radosław Kuberski i Dominik Karch. Jednostka projektowa: Forma Kuberski Sp. z o.o. Przygotowano też film prezentujący planowaną inwestycję mieszkaniową.
Strona inwestora przedstawiła prezentację koncepcji inwestycji mieszkaniowej. W projekcie pokazane są wszystkie 48 budynków w wersji trzykondygnacyjnej. Ważne jest, że to koncepcja, która zakłada maksymalne możliwości mieszkaniowe. W stworzonym, ale dopiero po uzyskaniu zgody na budowę projekcie, ta koncepcja może ulec zmianie, np. niektóre budynki mogą mieć dwie kondygnacje.
Wizualizacje stworzone przez pracownię Forma Kuberski.
Niewątpliwie forum komisji rozwoju to miejsce, gdzie ta dyskusja powinna się koncentrować na rzeczach merytorycznych. Dobrze, że podejmowane są tu, uzgadniane i dyskutowane tematy ważne dla społeczności lokalnej. Ta współpraca między stroną społeczną a inwestorem zasługuje na słowa uznania. podreślił wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula mówiąc o kulturze wymiany opinii między stronami podczas komisji rozwoju
Katowiccy radni podczas komisji zdecydowali o opinii wobec uchwały w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej w rejonie ulicy Mroźnej.
Opinia radnych w sprawie projektu uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie ustalenia realizacji inwestycji mieszkaniowej w rejonie ul. Mroźnej w Katowicach:
- za - 5 radnych,
- przeciw - 3 radnych,
- wstrzymało się - 2 radnych.
Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie 30 marca, podczas sesji Rady Miasta Katowice. Wtedy dopiero radni zagłosują w kwestii wniosku złożonego przez inwestora.
Inicjatywa "Zielony Burowiec" sprzeciwia się planom inwestora
Mieszkańcy nie zgadzają się z planami dewelopera, dlatego założyli inicjatywę "Zielony Burowiec". W trakcie Światowego Forum Miejskiego, które odbyło się w czerwcu 2022 roku w Katowicach, rozdali 3 tysiące ulotek, by nagłośnić tę sprawę. Na specjalnej stronie internetowej prezentują chronologię wydarzeń, która pokazuje, co w przeszłości działo się z tym terenem - Zielony Burowiec.
Dla mieszkańców Burowca i Borek zielone tereny położone pomiędzy osiedlem Zimowym i ulicą Korczaka tworzą zaplecze rekreacyjne i nadają dzielnicy unikatowy klimat urbanistyczny. W roku 2022 ropoczęła się tu budowa nowoczesnego, kontekstowo wkomponowanego w przestrzeń osiedla Mieszkanie Plus (etap I), zaprojektowanego przez jedną z najbardziej renomowanych pracowni w kraju - znane biuro projektowe "Kuryłowicz & Assosiates" - w taki sposób, aby nie była potrzebna wycinka jakichkolwiek drzew. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania (mpzp), w przyszłych latach zabudowa mieszkaniowa od strony ulicy Korczaka może się rozwijać w kierunku północnym (ew. etap II Mieszkania Plus), ale mamy nadzieję, że nadal będzie projektowana przez najlepsze biura, z zachowaniem najwyższych standardów ładu architektonicznego i z szacunkiem dla potrzeb obecnych i przyszłych mieszkańców. czytamy na stronie "Zielony Burowiec" opis problemu
Dalej na stronie czytamy:
Tym samym w roku 2022 wzrosła rola wąskiego terenu po zlikwidowanej kolei, przebiegającego w osi północ-południe, który staje się kluczowym obszarem rekreacyjnym okolicy, łączącym funkcjonalnie zielone skwery na północy i na południu dzielnicy w urbanistyczną całość oraz tworzącym niezbędny bufor architektoniczny pomiędzy wyższą zabudową mieszkaniową realizowaną od strony ulicy Korczaka i niską zabudową jednorodzinną osiedla Zimowego.
Społecznicy obawiają się także, że za sprawą budowy mieszkań przy ul. Mroźnej, nie będzie w stanie powstać inwestycja planowana przez Metropolię GZM, czyli nowoczesna velostrada Katowice-Sosnowiec. Podkreślają: albo velostrada, albo osiedle "lex deweloper".
Wyjaśnimy, że na całym przebiegu drogi rowerowej to nie tylko ta nieruchomość decyduje o jej realizacji. Dopiero będzie ustalany możliwy przebieg drogi na całym 6-kilometrowym odcinku w Katowicach. Miasto ma dopiero wykazać, jaki jest możliwy przebieg metropolitalnej drogi rowerowej na terenie Katowic.
W trakcie Komisji Rozwoju Miasta strona społeczna przedstawiła swoją prezentację w sprawie planowanej budowy mieszkań przy ul. Mroźnej. Oto wnioski społeczników z "Zielonego Burowca":
- Szkodliwe skutki dla harmonijnego i zrównoważonego rozwoju miasta, negatywne opinie uznanych urbanistów i architektów nt. projektu i jego lokalizacji, bezprecedensowy opór społeczny.
- Brak interesu publicznego w wydaniu inwestorowi 2/2023 zgody na odstępstwo od zapisów mpzp, od studium Katowic i od długofalowych planów urbanistycznych miasta.
- Lepiej, aby potencjał inwestora został wykorzystany w innych lokalizacjach w mieście.
Film strony społecznej "Zielony Burowiec":
Nazwa pliku (kliknij aby pobrać) | Format | Pobierz | ||
---|---|---|---|---|
Kategoria: Pliki | ||||
Prezentacja inwestora.pdf |
pdf
13.53MB
|
|||
Prezentacja strony spolecznej.pdf |
pdf
3.65MB
|