Noc Perseidów 2022 z Planetarium - Śląskim Parkiem Nauki. Wspólne oglądanie spadających gwiazd
Po raz pierwszy od czterech lat Noc Perseidów odbędzie się na terenie Planetarium - Śląskiego Parku Nauki. Na placu przed Planetarium Śląskim, w pobliżu pomnika astronoma Mikołaja Kopernika, będzie można wspólnie oglądać spadające gwiazdy.
Noc Perseidów z Planetarium - Śląskim Parkiem Nauko
Perseidy to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Jego maksimum można co roku oglądać w połowie sierpnia. W tym roku Planetarium Śląskie - Park Nauki zaprasza na wspólne oglądanie spadających gwiazd w poniedziałek, 15 sierpnia, o godzinie 21:00. Udział w Nocy Perseidów jest bezpłatny.
Wspólnym obserwacjom nieba towarzyszyć będzie komentarz astronoma, wicedyrektora Planetarium Śląskiego Damiana Jabłeki. W przerwach wędrówek po nocnym niebie występować będzie zespół Albo i Nie.
Warto przynieść ze sobą kanapki oraz koc do siedzenia lub leżenia. Oczywiście trzymajmy kciuki za piękną pogodę i bezchmurne niebo, bo tylko w takich warunkach można podziwiać spektakl spadających gwiazd. przekazuje Planetarium - Śląski Park Nauki
Gołym okiem będzie można zobaczyć nawet około 100 meteorów na godzinę. W końcu, by obserwować Perseidy nie jest potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt.
Perseidy pochodzą z rozpadu komety Swift-Tuttle. Za każdym razem, kiedy kometa zbliży się do Słońca, jej lodowe jądro paruje, uwalniając cząstki i grudki pyłu, które tworzą potem długi warkocz w przestrzeni kosmicznej. Meteoroidy rozpędzają się do prawie 60 km/s. Gdy te drobiny materii zderzają się z atmosferą, z tą prędkością, to jonizują i to powoduje, że widzimy charakterystyczne smugi - "warkocz gwiazdy". Maksimum roju Perseidów przypada z 12 na 13 sierpnia.
Radiant Perseidów znajduje się w okolicy gwiazdozbioru Perseusza, przy północno-wschodniej granicy tej konstelacji. Tam najlepiej kierować swój wzrok, by wypatrzeć spadające gwiazdy. Perseidy najlepiej oglądać z dala od źródeł światła. W mieście może być je trudniej wypatrzeć ze względu na to, że jest dużo jaśniej - jest tu dużo źródeł światła.
Planetarium - Śląski Park Nauki zostało otwarte w czerwcu po trwającej niemal cztery lata przebudowie i jest obecnie jednym z najnowocześniejszych parków nauki w Europie. Placówka wzbogaciła się o wieżę widokową i nowy, znajdujący się głównie pod ziemią budynek, w którym znajdują się interaktywne stanowiska poświęcone sejsmologii, meteorologii i astronomii. Projekt przebudowy Planetarium Śląskiego opracowała poznańska pracownia Consultor sp. z o.o.