Nowe Metrolinie w GZM. Kiedy bilety na 5-minutowy przejazd?
Pasażerowie komunikacji publicznej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą mogli skorzystać z nowych Metrolinii. Od 10 listopada linie M15 i M109 połączą Tychy, Lędziny Mysłowice i Sosnowiec.
Kolejne Metrolinie przewiozą pasażerów w GZM. 10 listopada ZTM uruchomi dwie koleje „M-ki”
M15 Tychy - Lędziny - Mysłowice - Sosnowiec
Linia M15 połączy Tychy, Lędziny, Mysłowice i Sosnowiec. To pierwsze bezpośrednie połączenie tych miast. Na swojej trasie autobusy częściowo jeździć będą drogą ekspresową S1, co przyspieszy ich kursy. W Tychach i Lędzinach autobusy obsłużą strefy ekonomiczne, w Sosnowcu — rejon uczelni akademickich. W Tychach i Sosnowcu umożliwią dojazd do wojewódzkich szpitali specjalistycznych.
M15 będzie jeździć w najbardziej newralgicznych porach co pół godziny. Kiedy zapotrzebowanie jest mniejsze, do „M-ki” będzie można wsiąść co 45 minut, a wieczorami i w weekendy co godzinę.
M109 Sławków - Dąbrowa Górnicza (centrum) - Mydlice
Linia M109 powstanie z przekształcenia linii autobusowej nr 634 i połączy Sławków z centrum Dąbrowy Górniczej i Mydlicami. Jej rozkład będzie zsynchronizowany z linią 49. Kursy nocne będą zsynchronizowane z linią M2, co umożliwi szybkie przesiadki z i do Katowic w centrum Dąbrowy Górniczej.
Ta Metrolinia będzie kursować poza szczytem co 40 minut, a w szczycie dwa razy częściej — co 20 minut. W dni wolne M109 pojedzie co pół godziny, a wieczorami — co godzinę.
Przy okazji wprowadzenia nowych linii zmianie ulegną oznaczenia, trasy i rozkłady linii nr 49, 84, 275 i 984.
Metrolinie to uruchamiane regularnie od maja ubiegłego roku połączenia autobusowe. Ich zadaniem jest zwiększenie dostępności oferty komunikacyjnej i usprawnienie podróży w miastach i gminach, przez które przebiegają, do czasu budowy kolei metropolitalnej.
Nowości w ZTM
Bilet na krótki przejazd i aplikacja mobilna ZTM
W regionalnych mediach coraz częściej wspomina się o wprowadzeniu nowego biletu, na krótkie, 5-minutowe przejazdy autobusami i tramwajami ZTM. Jak jednak ustalił dziennikarz portalu WKATOWICACH.eu, takie rozwiązania nie zostaną wprowadzone już w tym roku. Bardziej prawdopodobnym terminem jest początek 2023 roku.
Aktualnie pracujemy nad taryfą biletową oraz aplikacją mobilną Transport GZM, która będzie nowym systemem sprzedaży biletów. Aplikacja umożliwi szereg funkcjonalności, jak np. zakup i zwrot biletów, sprawdzanie połączeń czy planowanie podróży. Nie będzie konieczności wgrywania i zapisywania biletów na karcie, znacząco zostanie ograniczona także konieczność wizyt w Punktach Obsługi Pasażerów. mówi nam Michał Nowak z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Co ważne, na podstawie rejestracji wejść i wyjść w pojazdach, aplikacja będzie mogła dobrać dla nas najefektywniejszą opłatę za przejazd transportem zbiorowym na danym odcinku. Przykładowo przejazdy 5-minutowe byłyby odpowiedzią na potrzeby osób, które odbywają podróże na bardzo krótkich dystansach. dodaje w rozmowie z nami Michał Nowak z GZM
Metrokarty ZTM
Od marca przyszłego roku dostępne również będą Metrokarty. Pozwolą one, aby pasażerowie, którzy za pomocą karty wolą kupować bilety komunikacji miejskiej, mogli w pełni korzystać z unowocześnionego systemu. Nowe karty zmienią się wizualnie i technologicznie. Będą wykonane z trwalszych materiałów, będą miały nową szatę graficzną, nie będą na nich nadrukowane zdjęcia i dane osobowe użytkownika. Dane te, podobnie jak po obecnie wprowadzanej zmianie, będą potrzebne jedynie do założenia konta imiennego i będą wyświetlane podczas kontroli biletów na terminalu kontrolera.
W czasie, gdy w obiegu pojawią się Metrokarty, wcześniej wyrobione karty ŚKUP również pozostaną w użyciu, aż do upływu terminu ich ważności.