Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach
Piętnaście łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Łącznie Fundacja przekazała już 958 łóżek 48 szpitalom w całej Polsce.
Łóżka dla rodziców małych pacjentów z GCZD
Rodzice małych pacjentów Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka mogą teraz wygodnie się położyć przy łóżku swoich dzieci. Fundacja Ronalda McDonalda przekazała GCZD w Katowicach 15 łóżek, z których będą korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem.
Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć, jak fotel, dzięki czemu zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania.
Dziękujemy Fundacji Ronalda McDonalda za przekazane łóżka. To ważna i potrzebna pomoc dla naszego szpitala, ale przede wszystkim dla opiekunów naszych pacjentów, którzy zyskają wygodne miejsca do spania w szpitalu. Cieszą się też nasi mali pacjenci. Wypoczęty rodzic czy opiekun tuż obok szpitalnego łóżka to niezwykle ważne wsparcie dla malucha przebywającego w szpitalu. podkreśla zastępca dyrektora ds. medycznych GCZD w Katowicach, dr Robert Krawczyk
Piętnaście łóżek w Katowicach przekazali w imieniu Fundacji jej przyjaciele i donatorzy - Irene Jurek, Wojciech Kulig, Jan Kulig i Bogusław Maziarz, licencjobiorcy McDonald’s.
Choroba dziecka jest wyjątkowo trudnym czasem dla całej rodziny, zwłaszcza gdy wiąże się z pobytem w szpitalu. Bywa ona niekiedy wyzwaniem ponad siły. Rodzice muszą się zmierzyć z wieloma trudnościami: częstymi dojazdami do szpitala, niekiedy sporą odległością od domu, wyborem środka transportu i związanymi z tym kosztami. To rodzi zmęczenie, stres i napięcie. Z pomocą przychodzi wtedy Fundacja Ronalda McDonalda, a jej misja „Aby rodzina mogła być razem” staje się szczególnie aktualna. Przekazywane dziś łóżka pomogą zapewnić bliskość, a więc coś najważniejszego z punktu widzenia dziecka oraz mamy i taty. Pozwolą również zadbać o jakość snu rodziców. zaznacza Irene Jurek
Skala programu „Łóżka dla rodziców” w wielu miastach zależy od sprawdzonych Przyjaciół Fundacji, rodziców, zaangażowanych społeczników. Każdy może stać się Ambasadorem misji „Aby rodzina mogła być razem”. Wystarczy zbadać potrzeby szpitala w danej miejscowości, połączyć siły np. z lokalnymi przedsiębiorcami i z pomocą Fundacji Ronalda McDonalda zrealizować zakup łóżek dla rodziców.
Łącznie Fundacja Ronalda McDonalda przekazała już 958 łóżek 48 szpitalom w całej Polsce.
Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło. Przekazujemy łóżka dla rodziców sfinansowane z ubiegłorocznych wpłat 1% podatku. To bardzo konkretny przykład, jak publicznym szpitalom może pomóc każdy z nas. mówi prezes zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda, Katarzyna Rodziewicz
Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM w 2015 roku. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka, a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze.
W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, stąd przykład rozwiązań, które tu stały się standardem, szybko stał się znany. Łóżka świetnie się sprawdzały, bo chwalili je rodzice zarówno spędzający w szpitalu kilka dni, jak i kilka tygodni i w efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.
Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do szpitali w wielu miastach Polski. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Do tej pory Fundacja przekazała 958 łóżek dla rodziców 48 szpitalom w Polsce. podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.