Nowe stacje kolejowe w Katowicach i Sosnowcu
Przetargi na kolejne inwestycje kolejowe w GZM zostały już ogłoszone przez spółkę PKP PLK. Projekty warte 3,7 miliarda złotych mają poprawić dostępność kolei i wpłynąć na komfort podróżowania pociągami między innymi w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Nowe inwestycje kolejowe w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Przebudowa linii biegnącej od Będzina przez Sosnowiec, Katowice, Tychy do granicy w Zebrzydowicach - to jedna z inwestycji, których realizacja, według PKP PLK, ma wpłynąć na komfort podróżnych i zwiększyć możliwości dla przewoźników. Na odcinku Będzin - Sosnowiec - Katowice Szopienice Południowe, mają powstać dwa nowe tory. Tym sposobem oddzielony zostanie ruch aglomeracyjny i dalekobieżny. Jakie to ma znaczenie dla pasażerów kolei?
Efektem inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. będą szybsze i wygodniejsze podróże koleją w aglomeracji i do granicy z Czechami. Mieszkańcy województwa śląskiego zyskają atrakcyjną ofertę podróżowania najbardziej ekologicznym środkiem transportu. Zwiększy się dostęp do pociągów, dzięki budowie nowych przystanków. Oddzielenie ruchu aglomeracyjnego i dalekobieżnego pozwoli zwiększyć liczbę połączeń. Nowoczesne systemy i urządzenia podniosą poziom bezpieczeństwa kolejowych przewozów. mówi portalowi WKatowicach.eu Rafał Wilgusiak z PKP PLK
Kiedy przetarg zostanie rozstrzygnięty, roboty będą prowadzone z uwzględnieniem ruchu pociągów tak, aby maksymalnie ograniczyć zmiany w komunikacji.
Dzięki temu, że ruch zostanie rozdzielony, przewoźnicy będą mogli proponować bardziej atrakcyjne i częściej realizowane połączenia. Zyskają na tym m.in. mieszkańcy Szopienic w Katowicach czy Środuli w Sosnowcu - tam mają powstać nowe stacje kolejowe. Dotychczas istniejące stacje w Sosnowcu i Szopienicach Południowych zostaną zmodernizowane. Wszystkie perony i obiekty służące podróżnym na trasie pomiędzy Będzinem a Zebrzydowicami mają zostać dostosowane do potrzeb osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się.
PKP PLK będzie realizować inwestycje także na trasie między Tychami a Goczałkowicami Zdrojem. Będą nowe, wygodniejsze perony na stacjach i przystankach: Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek, Pszczyna i Goczałkowice.
Kolejka do Kolei Plus
Wciąż trwa procedura kwalifikacyjna dla projektów w ramach rządowego programu Kolej Plus. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz z miastami, których mają dotyczyć inwestycje złożyła 13 projektów, które ubiegają się o dofinansowanie w ramach tego programu. Dotyczą one Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Katowic, Łazisk Górnych, Mikołowa, Orzesza, Pyskowic, Rudy Śląskiej, Świętochłowic, Tychów i Zabrza. Tym samym projekty wpisują się w koncepcję powstania Kolei Metropolitarnej.
GZM sfinansuje wymagany wkład własny dla wszystkich projektów, które otrzymają dotację na realizację. Szacowana wartość wkładu własnego dla wszystkich projektów wynosi około 300 milionów złotych, z kolei wartość 13 zgłoszonych projektów określana jest na około 1,5 miliarda złotych.
Na razie trwa kilkumiesięczny okres analizy wniosków przez PKP PLK. Ich wynikiem będzie utworzenie listy rankingowej projektów, a następnie - po akceptacji przez Ministra Infrastruktury - kwalifikacja do realizacji w programie Kolej Plus.