Nowoczesne urządzenie już w oczach pacjentów. Pierwsza taka w Polsce pomoc w leczeniu jaskry jest w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach [Zdjęcia]

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach przy ulicy Ceglanej dokonano przełomowych operacji. Pacjenci chorzy na jaskrę otrzymali nowoczesny implant, którego regulacja odbywa się przez magnes. Czterech pierwszych pacjentów ma już urządzenie w swoich oczach i czuje się dobrze.

Pierwsze w Polsce nowoczesne implantacje w leczeniu jaskry w Uniwersyteckim Centrum Kliniczym w Katowicach
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach przeprowadzono pierwsze w Polsce implantacje innowacyjnego mechanicznego urządzenia, które pomaga walczyć z jaskrą. Tym samym, UCK jest jednym z zaledwie kilku ośrodków w Europie, które wykonują tego typu zabiegi.
Implantacja urządzenia stanowi przełom w leczeniu jaskry, oferując pacjentom nowe, spersonalizowane możliwości terapii tej poważnej choroby oczu.
Obserwowałem rozwój tej technologii przez około 10 lat. To autorski pomysł jednego doktoranta, który pracuje w Szwajcarii. W ramach projektu pracy doktorskiej wymyślił półinteligentne urządzenie, które będzie umożliwiało obniżanie ciśnienia w oku pacjentów w sposób regulowany. Obronił pracę. Później założył start-up, który doprowadził do opatentowania tej technologii i przeprowadzenia badań klinicznych. Poznałem go w 2016 roku na konferencji naukowej. Obecnie udało się do naszego szpitala sprowadzić tę technologię. W ubiegłym miesiącu wszczepiliśmy czterem pacjentom pierwszy implant z powodzeniem i bardzo dobrymi efektami. To dla nas coś przełomowego, ogromny przełom w mikrotechnologii. opowiedział zastępca lekarza kierującego Oddziałem Okulistyki Dorosłych w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach, dr hab. n. med. prof. SUM, Adrian Smędowski
Pacjent, który jest po takim zabiegu, nie musi później przechodzić kolejnych. Możemy go regulować w szybki sposób. Bardzo wielu pacjentów z zaawansowaną jaskrą może być zakwalifikowany do tego implantu. Dzięki implantowi pacjent - w większości przypadków - nie będzie już musiał kropić oczu, co jest uciążliwe. Dla nas najważniejsze jest, żeby utrzymać ciśnienie i przepływ płynów w oku na takim poziomie, by nie dochodziło do uszkodzeń pola widzenia. podkreślała ordynator Oddziału Okulistyki Dorosłych w UCK, prof. Dorota Wyględowska-Promieńska
Każdy z dotychczasowych implantów po wszczepieniu powodował stały przepływ płynów z oka na zewnątrz. Bez możliwości regulacji. Nowy implant doszywa się do powierzchni gałki ocznej. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, a filtrującą część wszczepiana jest w bardzo malutki otworek robiony w gałce ocznej do jej wnętrza. Nowoczesny implant można przyrównać do kranów. Wszczepia się go do oka i można magnetycznym kompasem odkręcać lub zakręcać przepływ - w zależności od ciśnienia w oku. To bezbolesne dla pacjenta. I można to zrobić bez znieczulenia w poradni okulistycznej. Całość trwa dosłownie kilka minut.
Jednym z pacjentów jest emeryt Wieńczysław Surma, który czuje się obecnie znakomicie.
Gdy jako kolejarz odchodziłem na emeryturę w 2011 roku pewna pani doktor, która mnie badała, powiedziała mi, że stracę wzrok. To był dla mnie szok. Przez całe życie miałem najlepszy wzrok, spawałem tysiące elementów i nieraz pomagałem kolegom maszynistom. Nie wiedziałem za dużo na temat jaskry. Powinno się więcej o tym mówić i nakłaniać ludzi na badania, szczególnie młodych. Już wtedy podjąłem działania, żeby się leczyć. Zaczynałem od kropienia oczu, co trzeba było robić kilka razy dziennie. Sama operacja trwała około dwóch godzin. Czuję się świetnie i nie czuję nic w oku. Teraz dochodzę do siebie, lekarze mówili, że rekonwalescencja trochę potrwa. Jestem wielkim szczęściarzem, że trafiłem pod opiekę tego szpitala. Mam ogromną wdzięczność do lekarzy i personelu. mówił dziennikarzom pacjent Wieńczysław Surma
W przyszłości firma, która produkuje implant chce stworzyć inteligentne urządzenie, które samo będzie wykrywać poziom ciśnienia w oku i samo będzie je regulować bez konieczności interwencji lekarza.
Zobacz także

Dołącz do Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice” Uniwersytetu Śląskiego
![Pierwszy w Polsce symulator wad wzroku. Stworzyli go ludzie ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego [Wideo]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2025-02/symulator_mini.png.webp)
Pierwszy w Polsce symulator wad wzroku. Stworzyli go ludzie ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego [Wideo]

Ranking placówek onkologicznych. UCK w Katowicach zajęło drugie miejsce w Polsce

Rekord zabiegów w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym SUM w Katowicach. Okulistyka na Ceglanej ma się czym pochwalić!
![Lekarze z Katowic uratowali dwa serca. Ania i jej córeczka Lidia żyją dzięki medykom z GCM, UCK i GCZD [Wideo, zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-12/DSC04888_Du%C5%BCy_mini.jpeg)
Lekarze z Katowic uratowali dwa serca. Ania i jej córeczka Lidia żyją dzięki medykom z GCM, UCK i GCZD [Wideo, zdjęcia]

Miłość nie zna granic. Piękny ślub w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach

Nowa szansa dla pacjentów z jaskrą w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach
![Jubileusz 50-lecia Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-09/459526965_1066798605450477_6288800416280737273_n_mini.jpg.webp)
Jubileusz 50-lecia Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach [Zdjęcia]
![Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach zyskało beboki-medyków oraz wielkoformatowy mural [Zdjęcia]](https://www.wkatowicach.eu/assets/pics/aktualnosci/2024-09/tn_IMG_7597_mini.jpg.webp)