O operacjach przez dziurkę od klucza. W Katowicach trwa jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie medycyny - 30. Sympozjum Sekcji Endourologii i ESW PTU [Zobaczcie zdjęcia]
Blisko 30 stanowisk treningowych z wykorzystaniem najnowocześniejszych symulatorów urologicznych czeka na uczestników 30. Sympozjum Sekcji Endourologii i ESWL Polskiego Towarzystwa Urologicznego, które trwa właśnie w Katowicach. Istotnym punktem programu są trzy roboty operacyjne, na których uczestnicy mogą wykonywać zabieg usunięcia prostaty z powodu guza, który obecnie jest najczęstszym nowotworem u mężczyzn.
30. Sympozjum Sekcji Endourologii i ESW PTU w Katowicach
Tegoroczne sympozjum składa się z dwóch części. Pierwsza, 16 czerwca, odbywa się w Centrum Dydaktyki i Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, gdzie przeprowadzane są warsztaty na symulatorach robotowych, laparoskopowych, endoskopowych oraz biopsyjnych.
Śmiało możemy powiedzieć, że jest to konferencja międzynarodowa, bo będziemy gościć znakomitych ekspertów m.in. z Barcelony, Ankary czy Modeny. Każdy, kto już przyjechał do Katowic jest zachwycony.
mówi urolog i przewodniczący Seksji Endourologii i ESWL PTU, prof. SUM dr hab. n. med. Piotr Bryniarski
My zajmujemy się endourologią, czyli czymś, co weszło już parenaście lat temu i miało na celu wyeliminowanie klasycznych operacji, operacji otwartych. My staramy się każdą z operacji wykonać przez małe cięcie, czyli małą dziurkę od klucza. Ćwiczymy tutaj m.in. resekcję prostaty, resekcję raków nerki czy usuwanie kamieni z nerki czy moczowodu.
dodaje
Dodatkowo stworzono również możliwość zagłębienia się w świat wirtualny dzięki cyfrowym symulatorom, na których uczestnicy mogą wykonać takie operacje, jak:
- nefrektomia radykalna,
- plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego,
- radykalna prostatektomia,
- nakłucie nerki pod kontrolą ramienia C,
- RIRS,
- URSL,
- cystoskopia sztywna oraz giętka,
- HoLEP,
- TURP
- czy TURBT.
Z kolei na trenażerach endoskopowych, wyposażonych w specjalne modele imitujące prawdziwą tkankę, uczestnicy będą mieli sposobność wykonania giętkiej ureterorenoskopii (RIRS), TURP oraz TURBT.
Urologia jako chirurgiczna dziedzina zabiegowa jest obecnie najbardziej „gadżeciarska” specjalnością. Owe „gadżeciarstwo” wynika z możliwości wykorzystania szerokiej gamy sprzętu operacyjnego od sprzętu endoskopowego pozwalającego na diagnostykę i leczenie np. przez cewkę moczową, małoinwazyjne operacje laparoskopowe, po których pacjent szybko wraca do aktywności, aż po operacje wykonywane przy użyciu robota operacyjnego, dzięki którym zabieg operacyjny może wiązać się z lepszym powrotem do zdrowia.
mówi dr n.med. Klaudia Korecka z Katedry Chirurgii Dziecięcej - Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej Wydziału Nauk Medycznych w Katowicach
Postęp operacyjny wymaga jednak specjalistycznego szkolenia, które na całym świecie coraz częściej odbywa się z wykorzystaniem trenażerów i symulatorów medycznych.
dodaje
Druga część sympozjum odbędzie się w sobotę, 17 czerwca, i będzie poświęcona leczeniu kamicy nerkowej. Tym razem będzie miała ona formę dyskusji między wykładowcami. Każdy z nich zaprezentuje swoje wcześniej nagrane filmy z poszczególnych zabiegów. W sympozjum poza specjalistami z całej Polski wezmą udział także czołowi endourolodzy z zagranicy.
Program wydarzenia dostępny jest na stronie: https://endo23.konferencjeptu.pl/