Ogród społeczny Flanca na Giszowcu rozkwita! I ty możesz o niego zadbać [Zdjęcia]
Ogród społeczny znajdujący się przy Miejskim Domu Kultury na Giszowcu przeszedł metamorfozę. Duża konstrukcja w kształcie kuli, na której rosły rośliny została rozebrana i zastąpił ją bardziej tradycyjny ogród. Każdy z nas może dołączyć się do akcji i rozwijać Flancę.
Ogród społeczny Flanca na Giszowcu
W lipcu ogród społeczny Flanca znajdujący się przy Miejskim Domu Kultury na Giszowcu (Plac pod Lipami 1) przeszedł metamorfozę. Dawniej wyglądał jak wielka kula, na której rosły rośliny. Obecnie przypomina bardziej tradycyjny ogródek. Wszystko dzięki społecznikom, mieszkańcom i sponsorom, którzy uwierzyli w przemianę i wspólnymi siłami przemienili to miejsce.
Obecnie Flanca posiada kilka skrzyń, w których rosną rośliny. Jest także neonowy napis oraz miejsce, w którym można usiąść i odpocząć. To ogród społeczny, więc o jego rozwój może zadbać każdy z nas. Przy ogrodzie pojawiła się duża konewka oraz sekator. Możemy więc "ubrudzić" sobie ręce i podciąć suche liście, podlać roślinki czy je przywiązać.
Na skrzyni pojawiła się także informacja o tym, czym jest Flanca i w jaki sposób można pomóc w rozwoju ogrodu. Jeśli chcemy np. skosztować pomidora, to możemy po niego sięgnąć i zerwać. Pamiętajmy jednak, żeby nie dewastować wspólnej pracy mieszkańców Giszowca. Jeśli mamy pomysły na wydarzenia związane z ogrodem lub chcielibyśmy go powiększyć - można zgłaszać się np. TUTAJ.
Wegańska kuchnia społeczna na Giszowcu
MDK Giszowiec zaprasza na pierwszą edycję spotkania Wegańska kuchnia społeczna na Giszowcu. Wydarzenie odbędzie się 6 września (piątek) o godz. 18:00. Spotkanie rozpocznie się od warsztatów Permakultura w ogrodzie.
Czy mała ogrodowa powierzchnia może być planowana zgodnie z zasadami permakultury? Co to znaczy i jakie są te zasady? Co możemy zrobić jesienią? Jaką rolę odgrywa w tym budowanie własnego banku nasion? Co obecnie robić w ekologicznym ogrodzie? Nasza prowadząca - Anna Chęć odpowie na te i inne pytania oraz podsunie kilka praktycznych wskazówek, opierając się na własnej ogrodniczej praktyce z ogrodu Dolina Bawole Serce. przekazują organizatorzy
Po spotkaniu o godz. 19:30 rozpocznie się Wegańska kuchnia społeczna. Każdy z uczestników przynosi ze sobą wegańską potrawę i jej krótki opis (z czego została zrobiona), następnie wszystkie potrawy lądują na biesiadnym stole. Każdy próbuje dzieł sąsiadów, a później wymienia się wrażeniami, smakami i przepisami. Co ważne podkreślenia, jeśli nie jesteśmy towarzyskimi osobami lub się wstydzimy, to wcale nie musimy stać przy swoim daniu i o nim opowiadać. Wystarczy przyjść, podzielić się swoim jedzeniem i spróbować innych dań.
Wydarzenie odbywa się w ramach programu Spójnik, który jest częścią starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.