Oszukali na fakturach na ponad 10 mln zł. Jeden z nich podawał się za nieistniejącego brata bliźniaka
Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali 4 osoby zamieszane w przestępczy proceder wystawiania faktur VAT na fikcyjne zakupy różnego rodzaju odzieży o łącznej wartości ponad 10 milionów złotych. Podejrzanym w wieku od 47 do 51 lat, w tym kierującemu przestępczym procederem obywatelowi Wietnamu, zarzucono łącznie popełnienie 11 przestępstw, za które grozi im kara do 15 lat więzienia. Jeden z nich udawał brata bliźniaka, który nie istnieje.
Oszukiwali wystawiając fałszywe faktury. Grozi im nawet 15 lat więzienia
Śląscy policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą zakończyli sprawę dotyczącą wystawiania faktur VAT, poświadczających fikcyjny zakup różnego rodzaju odzieży, na łączną kwotę ponad 10 milionów złotych.
Przestępczy proceder odbywał się w latach 2013-2014 w Wólce Kosowskiej, Gliwicach oraz Zabrzu, gdzie była dostarczana odzież. Następnie towar ten miał być transportowany do fikcyjnych firm na terenie Ukrainy. Sprawcy, będący m.in. obywatelami Polski, Ukrainy oraz Wietnamu, przedstawiali takie faktury przy składaniu deklaracji podatkowych w urzędach skarbowych, przez co obniżyli podatek na ponad 2 mln zł, który winni byli odprowadzić na rzecz Skarbu Państwa.
Podejrzanym zarzucono również przestępstwo prania brudnych pieniędzy, polegające na przeprowadzaniu fikcyjnych transakcji bankowych w celu ukrycia finansów pochodzących z przestępstwa.
Jeden z oskarżonych, 51-latek z podwójnym polsko-ukraińskim obywatelstwem, przez 13 lat był poszukiwany listem gończym. Zatrzymanie mężczyzny było utrudnione, ze względu na posiadanie przez niego podwójnego obywatelstwa oraz fakt posługiwania się paszportem wydanym na rzekomego brata bliźniaka, którego istnienie było przez niego wymyślone. Podejrzenia policjantów wzbudziło jednak zbyt częste widywanie mężczyzny w obecności żony wymyślonego „brata”. Podejrzenia śledczych zdecydowały o przeprowadzeniu ekspertyzy daktyloskopijnej, która ostatecznie potwierdziła prawdziwą tożsamość mężczyzny.
Zebrany przez śledczych materiał dowodowy, pozwolił na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Katowicach wobec 4 podejrzanych - 48-letniego obywatela Wietnamu, 47-letniego Polaka, 51-latka z podwójnym obywatelstwem oraz jego 50-letniej żony - obywatelki Polski, którym zarzucono popełnienie w sumie 11 przestępstw.
Oskarżeni ze swojego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu, dlatego grozi im teraz kara do 15 lat więzienia.