Oszukiwali na sprzedaży trumien. Katowickie służby rozbiły przestępczą grupę
Wspólne śledztwo prowadzone przez CBŚP, KAS i Prokuraturę Krajową doprowadziło do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się oszustw na fakturach VAT. Działalność podejrzanych dotyczyła wyrobów funeralnych, w tym trumien. To niejedyni przestępcy, którym zarzuca się oszustwa dotyczące VAT.
Oszustwo podatkowe dotyczące sprzedaży trumien
Sprawa dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie unikali opłacania należnych podatków bądź wyłudzali nienależny zwrot podatku od towarów i usług - między innymi związanych z branżą pogrzebową.
Lewe faktury, które mieli wystawiać podejrzani dotyczyły między innymi trumien. Śledczy oszacowali, że w wyniku działania podejrzanych Skarb Państwa mógł ponieść straty w wysokości ok. 2 mln zł.
Zatrzymani usłyszeli zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami. Jak wynika z ustaleń śledczych łączna kwota wystawionych przez zatrzymanych nierzetelnych faktur wyniosła ponad 10 mln zł. informuje CBŚP
Na razie w sprawie zatrzymano 6 osób, jednak niewykluczone są kolejne zatrzymania, bo sprawa ma charakter rozwojowy.
Oszustwo „na olej rzepakowy”
Sprawa grupy podejrzanej o oszustwa w branży pogrzebowej nie jest jedyną tego typu, której rozwiązaniem zajmują się śledczy z Katowic. Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli także śledztwo dotyczące wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT, w której oskarżeni stosując mechanizm tzw. karuzeli podatkowej deklarowali fikcyjny wewnątrzwspólnotowy obrót olejem rzepakowym. Posłużyli się specjalnie w tym celu założoną spółkę zajmująca się produkcją olejów i tłuszczy, a także innymi podmiotami gospodarczymi, które „firmowały” fikcyjny obrót olejem rzepakowym.
W tej sprawie złożono już akt oskarżenia wobec pięciu podejrzanych, którzy w latach 2012-2013 wystawili ponad 1000 fikcyjnych faktur, usiłując wyłudzić co najmniej 28 mln złotych zwrotu podatku. Ponadto zostali oskarżeni o „wypranie” co najmniej 153 mln złotych. Grozi im do 10 lat więzienia.
Oszustwa dotyczące podatku VAT w branży pogrzebowej
Wspólne śledztwo prowadzone przez CBŚP, KAS i Prokuraturę Krajową doprowadziło do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie dopuszczali się oszustw na fakturach VAT. Działalność podejrzanych dotyczyła wyrobów funeralnych, w tym trumien. To nie jedyni przestępcy, którym zarzuca się oszustwa dotyczące VAT.