Panele fotowoltaiczne na budynkach OSP w Katowicach
Na dachach pięciu budynków Ochotniczych Straży Pożarnych w Katowicach pojawiły się panele fotowoltaiczne. Teraz OSP będą czerpać energię ze słońca. Łącznie zamontowano 219 paneli za prawie 310 tys. złotych.
Ekoremizy katowickich OSP
Zakończyła się instalacja paneli fotowoltaicznych na dachach pięciu budynków katowickich Ochotniczych Straży Pożarnych. To obiekty znajdujące się w zasobie Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Dzięki temu OSP czerpią energię ze słońca, co jest i ekologiczne, i ekonomiczne.
Dzisiaj pozyskiwanie energii z ekologicznych źródeł to bardzo popularny trend. Do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń, dzięki czemu oddychamy czystszym powietrzem, przy jednoczesnym zmniejszeniu rachunków za energię elektryczną, co jest niezwykle istotne w dobie rosnących cen energii. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Łącznie na pięciu budynkach katowickich OSP zostało zamontowanych 219 paneli za łączną kwotę blisko 310 tys. zł. dodaje prezydent Katowic
Liczba zamontowanych paneli została dostosowana do możliwości technicznych danego budynku. Każdy pojedynczy panel ma moc 410 W. Panele fotowoltaiczne zostały zamontowane na budynkach OSP przy:
- ul. Strzelców Bytomskich 33 w Dąbrówce Małej (70 paneli),
- ul. Szarych Szeregów 62 w Kostuchnie (28 paneli),
- ul. Uniczowskiej 64 w Podlesiu (38 paneli),
- ul. Morawa 119a w Szopienicach (58 paneli)
- oraz ul. Grota-Roweckiego 20a w Zarzeczu (25 paneli).
Ich montaż odbył się w ramach programu "Ekoremiza" finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wszystkie instalacje zostały już podłączone do sieci i działają.
199 ofert wpłynęło w przetargu na montaż paneli
Łącznie w przetargach na fotowoltaikę dla pięciu katowickich Ochotniczych Straży Pożarnych wpłynęło 199 ofert – od 31 ofert dotyczących inwestycji w Kostuchnie do aż 46 ofert na realizację zadania w Szopienicach-Burowcu. Firmy, z którymi podpisano umowy, zobowiązane były do opracowania stosownej dokumentacji oraz uzyskania pozwoleń niezbędnych do realizacji zadania, dostarczenie paneli, ich montaż i uruchomienie instalacji.
Rozwój OSP jest możliwy dzięki inwestycjom. Panele fotowoltaiczne, które pojawiły się na budynkach katowickich OSP, przyczynią się nie tylko do zmniejszenia kosztów funkcjonowania, ale także mają wymiar ekologiczny. Zaoszczędzone w ten sposób fundusze można będzie przeznaczyć na inne ważne cele, które wspomogą działalność OSP. podkreśla prezes zarządu OSP Katowice-Zarzecze, Krzysztof Beczała
Katowice są jednym z nielicznych miast w Polsce, które w tak szerokim zakresie utrzymują i finansują działalność 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Łącznie w latach 2015-2023 przeznaczono na ten cel 23 mln zł, a środki wydatkowano m.in. na utrzymanie obiektów, badania specjalistyczne strażaków, ekwiwalent za udział w akcjach ratowniczych czy specjalistyczny sprzęt ratowniczy. Miasto Katowice jest właścicielem wszystkich obiektów, w których działają jednostki OSP.
OSP wsparciem dla Państwowej Straży Pożarnej
Ochotnicza Straż Pożarna stanowi duże wsparcie dla Państwowej Straży Pożarnej w działaniach ratowniczych oraz stanowi ważny element lokalnych społeczności, integrując mieszkańców i dając im możliwość wspólnych spotkań. Ochotnicze Straże Pożarne towarzyszą Katowicom niemal od początku historii miasta. Pierwsza straż pożarna, wtedy jako Stowarzyszenie Ochotniczej Straży Pożarnej i Ratunkowej, została założona w 1875 r., a więc 10 lat po uzyskaniu przez Katowice praw miejskich.
W 1903 roku Rada Miejska podjęła decyzję o powołaniu straży zawodowej i zapewnieniu jej niezbędnej infrastruktury, w postaci nieruchomości, sprzętu oraz środków na utrzymanie strażaków. Dziś w mieście oprócz Państwowej Straży Pożarnej działa 5 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej, które mogą liczyć na wsparcie i pomoc katowickiego samorządu.
Katowickie jednostki to:
- OSP Dąbrówka Mała,
- OSP Kostuchna,
- OSP Podlesie,
- OSP Szopienice,
- OSP Zarzecze,
a służy w nich łącznie około 460 druhen i druhów, spośród których 208 to czynni ratownicy, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach ratowniczych.