Płatności zbliżeniowe w pojazdach komunikacji publicznej. Metropolia zakupiła 1,5 tysiąca nowych automatów biletowych
To będzie rewolucja w systemie płatności komunikacji publicznej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Już wkrótce w autobusach i tramwajach pojawią się to automaty do obsługi kart ŚKUP oraz realizacji płatności kartami płatniczymi.
Zapłacimy zbliżeniowo autobusach, tramwajach i trolejbusach GZM
Wszystkie autobusy i tramwaje, kursujące w ramach ZTM, będą systematycznie wyposażone w nowe urządzenia. Będą to automaty z dużym ekranem dotykowym do obsługi kart ŚKUP oraz realizacji płatności kartami płatniczymi. Przetarg ogłoszony przez GZM wygrała czeska firma Mikroelektronika, która zaoferowała cenę ok. 5 mln zł za dostawę 1,5 tys. automatów biletowych do pojazdów komunikacji miejskiej w Metropolii.
Nowe urządzenia, obsługujące płatności zbliżeniowe, zostaną zainstalowane docelowo w każdym pojedźcie komunikacji miejskiej. Będzie to kolejna z możliwości zakupu biletów komunikacji miejskiej, z której będą mogli korzystać pasażerowie. Co istotne - płacąc zbliżeniowo, możemy również w ten sposób kupować bilety w taryfie odległościowej, z której można było korzystać do tej pory tylko za pomocą karty ŚKUP.powiedziała portalowi WKatowicach.eu rzeczniczka prasowa Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Kamila Rożnowska
Nowy sprzęt będzie dawać pasażerom komunikacji publicznej szereg różnych możliwości:
- Zarejestrowanie wejścia i wyjścia w taryfie odległościowej, która jest taryfą domyślną. Nie wymaga to od pasażera wykonywania żadnych czynności poza przyłożeniem Karty ŚKUP do czytnika. W momencie zarejestrowania wejścia, rezerwowana jest kwota należna za przejazd do końca kursu. Przy zarejestrowaniu wyjścia system dokonuje rozliczenia przejazdu za rzeczywiście przejechany odcinek.
- Zakup jednorazowych biletów strefowo-czasowych (1miasto/20 minut, 2miasta/40 minut, sieć/90 minut) oraz biletu dziennego, dla jednej lub kilku osób (w opcji normalnej jak i ulgowej).
- Zakup biletów w taryfie odległościowej z rejestracją wejścia i wyjścia dla jednej lub kilku osób.
- Aktywowanie (skasowanie) biletu zapisanego wcześniej na Karcie ŚKUP.
- Sprawdzenie stanu salda e-portmonetki oraz listy biletów zapisanych na Karcie ŚKUP lub sprawdzenie ważności zakupionego uprawnienia do przejazdu - wybór funkcji na ekranie.
W tej chwili płatności zbliżeniowe dostępne są już w ponad 200 na ok. 1500 pojazdów. Tego typu urządzenia urządzania funkcjonują od 2019 r. w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach. W tym roku kasowniki pojawiły się w autobusach obsługujących Gliwice oraz okoliczne gminy na metroliniach M 100 i 104 oraz M 14, które kursują na trasie Gliwice-Ożarowice. Wszystkie nowe urządzenia w pojazdach GZM mają się pojawiać stopniowo, w czasie kilkunastu najbliższych miesięcy.