Poczujemy się, jak w lesie deszczowym. Trwa budowa pawilonu Ameryki Południowej w śląskim zoo [Zdjęcia]
Leniwce, wydry olbrzymie, kapibary, mrówkojady i wyjce. Takie zwierzęta zobaczymy w nowym pawilonie, który powstaje w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. W tym miejscu przeniesiemy się do lasu deszczowego Ameryki Południowej.
Pawilon lasu deszczowego Ameryki Południowej w śląskim zoo
Budowa nowego pawilonu na terenie Śląskiego Ogrodu Zoologicznego nabiera tempa. Tutaj będzie mieścić się ekspozycja fauny i flory lasów deszczowych Ameryki Południowej.
Budowa pawilonu lasu deszczowego trwa już blisko rok. Efekty już teraz są imponujące. Nasi zwiedzający mogą zauważyć bryłę budynku, który swoim kształtem nawiązuje do tzw. „starej żyrafiarni”, której miejsce zajmuje nowy obiekt. mówi nam rzecznik prasowy Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, Daria Kroczek
Z zewnątrz możemy zauważyć, że pojawiły się przeszklenia frontowej części elewacji, a basen na bocznym wybiegu zewnętrznym zyskał już elementy sztucznej skały. Wewnątrz postępy prac są również bardzo widoczne. Prace trwają zarówno w głównej hali ekspozycyjnej, jak i w pomieszczeniach hodowlanych i zapleczach. dodaje Daria Kroczek
W nowym obiekcie zobaczyć będzie można gatunki charakterystyczne dla lasu deszczowego Ameryki Południowej. Dokładna lista gatunków jest nadal opracowywana. Na pewno będziemy mogli zobaczyć tutaj kilka gatunków, które obecnie są eksponowane w śląskim zoo.
Jednak największą atrakcją dla odwiedzających nowy pawilon będą gatunki, których obecnie w Chorzowie jeszcze nie ma. Planowane jest sprowadzenie:
- leniwców,
- wydr olbrzymich,
- kapibar,
- mrówkojadów
- i wyjców.
W budynku znajdzie się również strefa terrariów, w której zobaczymy tropikalne gady.
Obiekt będzie składał się z dużej, wewnętrznej hali ekspozycyjnej, w obrębie której znajdować się będą również mniejsze wybiegi, woliery i terraria. Powstanie również ekspozycja zewnętrzna, z której część zwierząt będzie mogła korzystać w cieplejszych porach roku.
Trwa budowa pawilonu Ameryki Południowej. Poczujemy się, jakbyśmy byli w lesie deszczowym
Zgodnie z planem zakończenie inwestycji, uruchomienie pawilonu przewidziane jest na 2023 rok. Należy pamiętać, że zakończenie prac budowlanych to dopiero połowa sukcesu. Gdy budynek zostanie ukończony, pracownicy zoo przystąpią do jego urządzania, tak by stworzyć idealne warunki dla zwierząt oraz sprawić, że zwiedzający poczują się w nim jak w prawdziwym lesie deszczowym.
Z tego względu, po zakończeniu prac budowlanych przystąpimy do urządzania wnętrza pawilonu oraz sprowadzone zostaną zwierzęta, które zamieszkają w nowym obiekcie. podkreśla Daria Kroczek
Budowa pawilonu Ameryki Południowej
Co jeszcze dzieje się w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym?
We wrześniu rozpoczęły się prace związane z budową nowego kompleksu hodowlanego dla rysia i rosomaka. Obiekt ten będzie mieścić się przy wejściu głównym do zoo, w miejscu dawnych wolier małych ssaków drapieżnych. Obecnie wyburzone zostały dawne woliery i prowadzone są prace związane z budową fundamentów nowego budynku hodowlanego.
Kompleks będzie się składać z wybiegów zewnętrznych, które oddawać będą naturalne środowisko występowania eksponowanych gatunków oraz budynku hodowlanego. Zwierzęta obserwować będzie można przez cały rok na wybiegach zewnętrznych.
Zakończenie inwestycji planowane jest na I półrocze 2023 r.
Obecnie kontynuowane są również prace ziemne w miejscu wyburzonego dawnego budynku dyrekcji - w tym miejscu powstanie parking dla pracowników zoo oraz dojazd do nowego budynku dyrekcji.
O tym, czy w najbliższym czasie w zoo pojawią się nowe gatunki zwierząt będziemy informowali na bieżąco. Przygotowanie transportów zwierząt jest procesem czasochłonnym, który często wymaga dopełnienia wielu formalności. Z tego względu trudno określić, które transporty uda się zrealizować jeszcze w tym roku. mówi rzeczniczka śląskiego zoo