Pogrzeb Jana Furtoka w Katowicach-Kostuchnie. Legendę GieKSy pożegnały tłumy [Wideo, zdjęcia]
Jan Furtok nie żyje. Ta informacja zasmuciła nie tylko środowisko GKS-u Katowice, ale także wielu katowiczan, mieszkańców regionu i całego kraju. Legendarny piłkarz GieKSy zmagał się z ciężką chorobą i zmarł w wieku 62 lat. Z inicjatywą nazwania nowego Stadionu Miejskiego jego imieniem wyszedł prezydent Katowic. Uroczystości pogrzebowe legendy GKS-u odbyły się w piątek, 29 listopada.
Pogrzeb Jana Furtoka w Katowicach-Kostuchnie
Aktualizacja, 29 listopada 2024:
Tłumy katowiczan, kibice GKS-u Katowice, wiele znanych postaci sportu, lokalni samorządowcy – setki ludzi pożegnały w piątek, 29 listopada Jana Furtoka, prawdziwą legendę katowickiej GieKSy. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w parafii Trójcy Przenajświętszej w Katowicach-Kostuchnie.
Przed pogrzebem Jan Furtok został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Andrzeja Dudę. Order przekazał żonie zmarłego wojewoda śląski Marek Wójcik.
Bardzo trudno jest przemawiać przy takich okazjach. Jasiu na pewno wolałby takie słowa prosto z serca. On był po prostu takim skromnym śląskim „synkiem”. Kiedy zająłem się życiem społecznym, to jedną z pierwszych osób, które stanęły na mojej drodze był właśnie Jan Furtok, z pytaniem „grosz w bala?”. Odpowiedziałem „oczywiście, że tak” – odparł „no to jest parę spraw do załatwienia.” wspominał prezydent Katowic, Marcin Krupa
To był człowiek, który walczył o GKS Katowice nawet w najgorszych jego czasach. Człowiek godny naśladowania. Pan Bóg dał mu wielki talent, a on tę szansę wykorzystał. Stał się naszym bohaterem, bohaterem GKS-u Katowice, bohaterem Katowic i bohaterem na europejskich stadionach. podkreślał prezydent Marcin Krupa
W czasie uroczystości podkreślano nie tylko piłkarski talent Jana Furtoka, ale także jego skromność, życzliwość, uśmiech i ciężką pracę, którą wkładał w swoje życiowe obowiązki i wyzwania. Na pogrzebie obecni byli m.in. piłkarze GKS-u Katowice z męskiej i żeńskiej sekcji piłkarskiej oraz byli zawodnicy GieKSy. Wśród uczestników uroczystości w Kostuchnie pojawili się także m.in. Lukas Podolski, Radosław Gilewicz, Grzegorz Goncerz, Dawid Plizga, Jan Urban i Jerzy Brzęczek.
Jako kapelan GieKSy znałem się z Janem Furtokiem. Kiedy głosiłem tu kazania w 2019 roku, pierwszy przed kościołem chciał mnie tu przywitać. Cieszył się, że możemy się spotykać nie tylko na stadionie, ale i w jego parafialnym kościele. Chciał mi pokazać, gdzie mieszka. Cieszył się tym spotkaniem. wspominał kapelan GKS-u Katowice, ks. Krzysztof Sitek
Po Mszy pogrzebowej pochowano Jana Furtoka na parafialnym cmentarzu. Jego grób został zalany morzem kwiatów. Kibice GieKSy odpalili symboliczne race. Upamiętnienie Jana Furtoka zapowiedziano także na pierwszy mecz GKS-u Katowice po jego śmierci. Kibice uczczą pamięć legendy klubu w czasie domowego spotkania z Lechią Gdańsk (30 listopada, start o godzinie 17:30) – jednego z ostatnich meczów GKS-u Katowice na Stadionie Miejskim przy ulicy Bukowej, na którym występował Jan Furtok.
Prezydent Katowic zaproponował, by nowy obiekt GieKSy przy ul. Nowej Bukowej na Załęskiej Hałdzie nosił imię Jana Furtoka.
Wcześniej informowaliśmy, 26 listopada 2024
Nie żyje Jan Furtok - legenda GKS-u Katowice
Dotarły do nas informacje, z którymi trudno się pogodzić. Po długiej walce z chorobą, w wieku 62 lat, zmarł Jan Furtok - legendarny napastnik GKS-u Katowice.
Furtok był najjaśniejszą gwiazdą GKS-u Katowice, najlepszym strzelcem w historii klubu i wielokrotnym reprezentantem Polski.
Do tej smutnej informacji odniósł się prezydent Katowic, Marcin Krupa, który zaproponował, by nowy Stadion Miejski przy ul. Nowej Bukowej zyskał imię Jana Furtoka.
Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Jana Furtoka – wybitnego piłkarza, legendy katowickiej piłki nożnej i GKS Katowice. Był nie tylko wspaniałym zawodnikiem, ale także symbolem determinacji i zaangażowania, które inspirowały kolejne pokolenia piłkarzy w naszym mieście. Jego osiągnięcia, zarówno na boisku, jak i poza nim, na zawsze zapisały się w sercach kibiców oraz historii Katowic. napisał prezydent Katowic, Marcin Krupa
Pamięć o Janie Furtoku pozostanie żywa, dlatego proponuję, aby miejski stadion nosił jego imię – to gest, który odda hołd jego zasługom, a jego dziedzictwo będzie towarzyszyć przyszłym generacjom miłośników futbolu. Rodzinie i przyjaciołom składam najszczersze kondolencje. Janku, spoczywaj w pokoju. podkreślił prezydent Katowic
Jan Furtok
Urodzony w 1962 r. Jan Furtok reprezentował barwy GKS-u w latach 1979-1988 oraz 1996-1997. W 299 spotkaniach zdobył 122 gole i jest dzięki temu najlepszym strzelcem w dziejach GieKSy. Zdobył z GKS-em Puchar Polski, wicemistrzostwo Polski oraz brąz mistrzostw Polski. W barwach reprezentacji rozegrał 36 spotkań i zdobył 10 bramek. Wystąpił m.in. na Mistrzostwach Świata w Meksyku w 1986 r. Furtok z powodzeniem grał też w klubach Bundesligi.
Po zakończeniu kariery pracował z sukcesami jako trener młodzieży w GieKSie. Pomagał klubowi jako dyrektor sportowy i trener pierwszej drużyny. Po odbudowie GKS-u w IV lidze stanął na czele klubu jako jego prezes.
Numer, z którym występował w GKS-ie Katowice, czyli „9” został oficjalnie zastrzeżony. Dzięki swojemu talentowi, zaangażowaniu oraz niepowtarzalności zyskał specjalne miejsce w sercach kibiców. To właśnie przez nich został wybrany do „Złotej 11” 50-lecia klubu.
W 2019 roku Jan Furtok został uhonorowany przez PZPN, który z okazji swojego 100-lecia umieścił rodowitego katowiczanina wśród stu najwybitniejszych reprezentantów Polski. Z okazji 60-lecia GieKSy Jan Furtok został odznaczony medalem jubileuszowym.
Jego status legendy jest niepodważalny, jednak nasz "Jasiu" nigdy nie domagał się specjalnego traktowania. Miał GieKSę w sercu i na przestrzeni wielu lat reprezentował zarówno barwy klubu, jak i całe Katowice.
Nie myślę w takich kategoriach o sobie. Jestem normalnym człowiekiem. O tym wszystkim decydują i osądzają ludzie. Ja po prostu wykonywałem swoją pracę. podkreślał Jan Furtok
Śmierć Jana Furtoka to ogromna strata dla społeczności GKS-u, miasta Katowice i całej polskiej piłki. Rodzinie i najbliższym pana Jana składamy najszczersze kondolencje. Łączymy się w bólu z rodziną zmarłego.
W Katowicach Jana Furtoka upamiętniono m.in. na muralu, który znajduje się przy ul. Granicznej.
Uroczystości pogrzebowe Jana Furtoka odbędą się w piątek, 29 listopada, o godzinie 9.00 w Parafii Trójcy Przenajświętszej przy ul. Żeleńskiego 34 w Katowicach - Kostuchnie.