Policja będzie czuwała nad bezpieczeństwem wolontariuszy WOŚP w Katowicach. O czym warto pamiętać?
Już 29 stycznia (niedziela) odbędzie się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tego dnia na naszych ulicach spotkamy setki wolontariuszy zbierający datki na szczytny cel. Nad ich bezpieczeństwem czuwać będzie kilka tysięcy policjantów.
Policja zadba o bezpieczeństwo wolontariuszy WOŚP
Podczas 31. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulicach Katowic i innych miast napotkamy na wolontariuszy zbierających datki do puszek WOŚP. Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, zadbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także będą prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych.
Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza
- Dodatkowo identyfikator musi mieć „serduszkowe” logo Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
- Każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator na widocznym miejscu
- Skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami Fundacji WOŚP. Na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze.
Wolontariusze będą mieli ze sobą naklejki w kształcie serduszka, które są dobrze wszystkim znane.
Policja prosi, aby zgłaszać do niej lub do straży miejskiej podejrzenia o to, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP. Możemy zgłaszać także zachowania osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.
Porady dla wolontariuszy WOŚP
Policja prosi, by zbiórkę pieniędzy prowadzić w bezpiecznych miejscach, m.in.:
- centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony,
- głównych ciągach komunikacyjnych,
- miejscach dobrze oświetlonych,
- miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych,
- miejscach objętych monitoringiem kamer.
Odradza się prowadzenia zbiórki w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na osiedlach uznawane są za niebezpieczne. Jeśli to możliwe - nie prowadźmy zbiórki sami. Warto skorzystać z pomocy znajomych i rodziny.
Warto zgłaszać zachowania, które nas niepokoją. Policjanci mogą podchodzić do wolontariuszy i pytać ich o przebieg zbiórki. Wolontariusze nie powinni się ich bać.