Pomoc żołnierzom z Ukrainy w szpitalu w Czeladzi. Tu jest baza programu pomocy chirurgicznej Kanada-Ukraina
Szpital w Czeladzi stał się bazą dla programu pomocy chirurgicznej Kanada-Ukraina. Lekarze wolontariusze pomagają w nim m.in. żołnierzom, którzy odnieśli rany na wojennym froncie.
Pomoc żołnierzom z Ukrainy w szpitalu w Czeladzi
Ponad 30 medyków — wolontariuszy z Fundacji Kanada-Ukraina przyjechało do Powiatowego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi z misją medycznego wsparcia dla żołnierzy i cywilów dotkniętych konfliktem zbrojnym na Ukrainie.
Główny cel to objęcie specjalistyczną opieką chirurgiczną poszkodowanych w wojnie pacjentów ze złożonymi defektami pourazowymi, którzy w innym przypadku nie otrzymaliby leczenia.
Do Polski przyjechali m.in.:
- anestezjolodzy,
- chirurdzy ortopedyczni,
- chirurdzy naczyniowi,
- specjaliści chirurgii głowy i szyi,
- specjaliści chirurgii twarzoczaszki,
- neurochirurdzy,
- specjaliści chirurgii plastycznej i leczenia oparzeń,
- pediatrzy.
Lekarze wolontariusze z Fundacji Kanada-Ukraina w Szpitalu w Czeladzi
Canada Ukraine Surgical Aid Program
Lekarzy będzie wspomagać kanadyjska kadra pielęgniarek, farmaceuci, specjaliści IT, a także polsko-ukraińska kadra szpitala w Czeladzi. Na potrzeby Canada Ukraine Surgical Aid Program w szpitalu utworzono dodatkowy oddział. Pierwsi pacjenci trafili już do czeladzkiego szpitala. To m.in. ofiary wybuchów min i postrzałów wymagający skomplikowanych operacji rekonstrukcyjnych.
Realizowany we współpracy z Powiatowym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej Program Pomocy Chirurgicznej Kanada-Ukraina (CUSAP) to odpowiedź na potrzebę zapewnienia długofalowej pomocy pacjentom z wadami pourazowymi i deformacjami.
Fundacja Kanada-Ukraina od 2014 r. zrealizowała 7 misji medycznych w 4 największych miastach Ukrainy. Zespoły chirurgiczne składały się ze specjalistów ochotników z całej Kanady, w tym ze światowej sławy chirurgów urazowych i rekonstrukcyjnych, anestezjologów i pielęgniarek.