Porozumienie Politechniki Śląskiej z PGW Wody Polskie oraz Uniwersytetem Śląskim. Nad rozwiązywaniem problemów gospodarki wodnej będą pracować śląskie uczelnie
To porozumienie, które każdej ze stron daje nowe możliwości. Wody Polskie, Politechnika Śląska i Uniwersytet Śląski w Katowicach podpisały dokument dotyczący współpracy. W ramach porozumienia instytucje będą działać na rzecz rozwoju naukowego, prowadzące do innowacyjności, konkurencyjności i skutecznego wymiany wiedzy między polskim środowiskiem akademickim i gospodarczym.
Wody Polski, Uniwersytet Śląski i Politechnika Śląska podpisały porozumienie
Porozumienie naukowo-badawcze zawarły dwie śląskie uczelnie - Uniwersytet Śląski i Politechnika Śląska oraz główny podmiot odpowiedzialny za krajową gospodarkę wodną - Wody Polskie. Na jego mocy instytucje będą działać wspólnie w obszarach związanych z gospodarką wodną.
Wody Polskie zatrudniają ponad 6000 pracowników w całej Polsce, których misją jest ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, zrównoważone gospodarowanie wodami dla ochrony naszych zasobów wodnych i zapewnienie dobrej jakości wody dla obecnych i przyszłych pokoleń.
Dla uczelni podpisanie porozumienia to nowe perspektywy dla prowadzenia badań naukowych i wypracowywania innowacyjnych rozwiązań. Z kolei dla Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, współpraca ze środowiskiem akademickim to szansa na pozyskanie wysoko wykwalifikowanej kadry i szerokiego grona ekspertów pracujących na rzecz przedsiębiorstwa.
Zarządzamy środowiskiem wodnym, żywiołem, który stwarza nieustanne problemy. Działamy od czterech lat, prowadzimy wiele inwestycji jednocześnie i potrzebujemy nowych technologii, nowych rozwiązań. Już mamy kilka planów, które mamy nadzieję, jak najszybciej uda nam się wspólnie zrealizować. mówił z nadzieją prezes Wód Polskich, Przemysław Daca
W ramach podpisanej umowy zaplanowano szereg działań edukacyjnych i informacyjnych:
- wykładów,
- seminariów,
- szkoleń,
- debat
- i konferencji.
W ramach realizacji porozumienia planowane jest także wspieranie inicjatyw i przedsięwzięć mających na celu rozwój świadomości naukowej w zakresie sektorów infrastrukturalnych (w tym gospodarki wodnej).
Jeden z Priorytetowych Obszarów Badawczych Politechniki Śląskiej to ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka. W tym obszarze mamy wiele ciekawych prac badawczych. Są one również realizowane wspólnie z oddziałem Wód Polskich w Gliwicach, ta współpraca dobrze się układa. Dzięki podpisanemu dzisiaj porozumieniu wspólnych działań będzie więcej. Studenci i naukowcy naszej uczelni będą mogli realizować praktyki, staże i prace naukowo-badawcze, co przybliży studenta do jego przyszłego środowiska pracy. mówił rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk
Podejmowanie działań mających poprawić gospodarkę wodną jest szczególnie ważne w kontekście różnych zagrożeń, z którymi obecnie borykamy się w Polsce. Jak zauważają naukowcy - w naszym kraju ubóstwo wodne jest faktem.
Działanie każdej władzy polega na tym, żeby temu przeciwdziałać. Patrząc na dane statystyczne, dostęp do wody w Polsce jest jednym z najniższych w Europie po Malcie i Czechach. zaznaczał dr hab. Mirosław Pawełczyk z Uniwersytetu Śląskiego
Zarządzanie środowiskiem wodnym to niełatwe zadanie. Na południu Polski, poziom wód spada. Wody Polskie od kilku lat prowadzą wiele inwestycji, by temu zapobiegać. Potrzebują do tego nowych technologii, które może im dać rozpoczynająca się właśnie współpraca naukowo-badawcza ze śląskimi uczelniami.