Powraca problem ze szczurami na Osiedlu Tysiąclecia. Miasto walczy z gryzoniami [Katowicka infolinia]
Po raz kolejny podejmujemy temat zgłoszony nam przez mieszkańców Katowic. Tym razem do naszej redakcji odezwała się mieszkanka Osiedla Tysiąclecia, zwracając uwagę na problem pojawiających się w tej okolicy szczurów. Katowicki Urząd Miasta zapewnia, że stale podejmuje walkę z gryzoniami.
Mieszkańcy Tysiąclecia walczą z gryzoniami
To sprawa, którą niestety dobrze znają mieszkańcy Osiedla Tysiąclecia w Katowicach. W ich okolicy regularnie można zaobserwować szczury. Do naszej redakcji zwróciła się pani Aleksandra, mieszkanka Osiedla Tysiąclecia, alarmując, że gryzonie pojawiają się coraz częściej, a deratyzacja nie przynosi właściwych efektów.
Otrute gryzonie wychodzą prawdopodobnie na zewnątrz i padają martwe tuż obok wejścia do swoich nor. Widok jest okropny. relacjonuje pani Aleksandra
O sprawę zapytaliśmy w katowickim Urzędzie Miasta. Jak informują przedstawiciele magistratu, powszechne akcje deratyzacyjne organizowane są dwukrotnie w ciągu roku, w okresie wiosennym i jesiennym na podstawie zarządzenia wydanego w porozumieniu z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Katowicach. Niezależnie od powszechnych akcji deratyzacyjnych, to właściciel nieruchomości zobowiązany jest do przeprowadzenia deratyzacji każdorazowo w przypadku wystąpienia populacji gryzoni na terenie nieruchomości.
Jak właściwie walczyć z problemem szczurów?
Warto także przypomnieć, że sama deratyzacja musi zostać przeprowadzona wedle kilku podstawowych zasad:
- Przed wyłożeniem trutki przeprowadzić trzeba sprzątanie obiektów w celu pozbawienia gryzoni ewentualnego pożywienia.
- Wyłożyć truciznę w piwnicach, w miejscach składowania odpadów komunalnych, itp. uzupełniając ją w miarę spożywania przez gryzonie w czasie trwania akcji.
- Stosować środki trujące przeciwko szczurom zgodne z instrukcją znajdującą się na opakowaniach.
- Oznakować miejsca wyłożenia trucizny.
- Martwe gryzonie oraz resztki trutki unieszkodliwić w instalacjach lub urządzeniach do tego celu przeznaczonych.
W związku z sygnałami ze strony mieszkańców osiedla Tysiąclecia Wydział Kształtowania Środowiska zwrócił się o rozeznanie problemu na terenach administrowanych przez: spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, KZGM i innych administratorów, a także szkoły zlokalizowane w obrębie Osiedla Tysiąclecia oraz o przeprowadzenie deratyzacji. informuje w rozmowie z naszym dziennikarzem rzeczniczka katowickiego Urzędu Miasta, Sandra Hajduk
Prośba do administratorów nieruchomości dotyczyła także zobowiązania podmiotów, którym wynajmują swoje lokale do przeprowadzenia deratyzacji. O powyższych działaniach zostali powiadomieni Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach oraz Straż Miejska w Katowicach. Również Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach został poinformowany o powyższym problemie i poproszony o zapoznanie się z tematem i przeprowadzenie dodatkowej interwencyjnej deratyzacji na terenach zielonych osiedla. dodaje rzecznik Urzędu Miasta w Katowicach
Przedstawiciele miasta zapewniają, że wystosowane zostało także pismo do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Katowicach informujące o pojawieniu się szczurów na Osiedlu Tysiąclecia. Poproszono o podjęcie stosownych czynności celem wyeliminowania możliwości wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego oraz o przeprowadzenie kontroli.
O problemie z gryzoniami na Osiedlu Tysiąclecia pisaliśmy już tutaj:
- Mieszkańcy Tysiąclecia skarżą się na gryzonie. Mają problem ze szczurami
- Zakończyła się akcja deratyzacji na Tysiącleciu. Apel do mieszkańców: Nie dokarmiajcie gołębi
Jak ustalił nasz dziennikarz, miasto Katowice przygotowuje także kampanię informacyjno-edukacyjną skierowaną do mieszkańców, w której przekazana zostanie m.in. wiedza o dobrych praktykach, jakie sami mieszkańcy mogą wdrożyć, w celu zminimalizowania możliwości stwarzania warunków dogodnych do występowania gryzoni.
Przy okazji przypominamy, że tematy dotyczące Katowic możecie zgłaszać:
- pisząc na adres redakcja@wkatowicach.eu,
- poprzez nasze media społecznościowe,
- lub dzwoniąc na Katowicką Infolinię portalu WKATOWICACH.eu pod nr 732 999 977.