Powraca temat rozbudowy "DTŚ Wschód". Marszałek województwa śląskiego spotkał się z prezydentami Katowic, Sosnowca, Mysłowic i Jaworzna
Powraca kwestia „DTŚ Wschód”, czyli rozbudowy Drogowej Trasy Średnicowej w naszym regionie. Projekt pojawił się już przed kilkoma laty, ale od tamtego czasu nie było postępów w kierunku jego realizacji. Teraz do pomysłu wraca Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego pod wodzą marszałka Wojciecha Saługi.
DTŚ Wschód. Czy będzie rozbudowa Drogowej Trasy Średnicowej w kierunku Sosnowca i Jaworzna?
Zdaniem marszałka województwa śląskiego, Wojciecha Saługi kwestia zaprojektowania w naszym regionie drogi równoległej do przebiegu autostrady A4 to kwestia priorytetowa. Dlatego samorząd województwa śląskiego wraca do projektu „DTŚ Wschód”, czyli rozbudowy Drogowej Trasy Średnicowej w naszym regionie o dwie nitki w kierunku wschodnim – od Katowic w kierunku Jaworzna i Sosnowca.
Autostrada A4 permanentnie się korkuje, więc stworzenie takiej drogi powinno być priorytetem. Dziś oceniliśmy i sprawdziliśmy gdzie jesteśmy, kto ma jaką wiedzę, gdzie jakie papiery leżą. Nie ukrywamy, że największe problemy mamy dzisiaj z uzyskaniem decyzji środowiskowej, bo ona nigdy nie została wydana – ani na jeden, ani na drugi odcinek. Ale po to jesteśmy, żeby tego typu sprawy rozwiązywać. mówił marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa
We wtorek, 4 czerwca, marszałek Saługa spotkał się z przedstawicielami samorządów lokalnych, których dotyczyć będzie przedsięwzięcie, a także przedstawicielami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W spotkaniu udział wzięli prezydent Katowic Marcin Krupa, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński, prezydent Jaworzna Paweł Silbert oraz wiceprezydent Mysłowic, Wojciech Chmiel. Jak podkreślał marszałek w czasie specjalnego briefingu prasowego, współpraca z tymi samorządami i GZM będzie konieczna do sfinansowania oraz zrealizowania tej ważnej drogowej inwestycji.
W czasie spotkania w tym gronie jasno i wyraźnie wybrzmiało, że jest konieczność realizacji tej inwestycji, która sprzyja nie tylko jakości życia i poruszania się po całym obszarze Metropolii, a właściwie całego regionu, ale to także uruchomienie kolejnych terenów inwestycyjnych, kolejnych możliwości wspólnych dla naszych miast. Wschodnia część DTŚ musi być dobrze przemyślana, żeby ruch był płynny. podkreślał prezydent Katowic, Marcin Krupa
Realizacji przedsięwzięcia należy się spodziewać dopiero za kilka lat. Zanim do niej dojdzie, konieczne jest uzyskanie zgód środowiskowych. Wnioski o taką zgodę zostały już wcześniej złożone, jednak pierwszy z nich został zaskarżony do Naczelnego Sądu Administracyjnego, drugi nie został jeszcze rozpatrzony przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Istnieją już koncepcje przebiegu DTŚ na wschód. Teraz trwają rozmowy nad tym, która instytucja powinna przewodzić pracom nad realizacją przedsięwzięcia. Jeśli uda się zdobyć zgody środowiskowe, to następnym krokiem będzie opracowanie dokumentacji projektowych, a potem dopiero będzie można przystępować do budowy.