Prąd droższy o połowę, gaz o prawie 260%. Samorządowcy biją na alarm
Władze samorządowe apelują do polskiego rządu o reakcję wobec galopujących podwyżek cen energii. Jak wynika z wyliczeń katowickich samorządowców, przedsiębiorstwa komunalne zapłacą w mieście za energię nawet kilkakrotnie więcej, niż w ubiegłych latach.
Katowice na początku stycznia wzięły udział w ankietach dotyczących szacowanych strat, wynikających z gigantycznych podwyżek cen energii elektrycznej i gazu dla podmiotów komunalnych. Ankiety przeprowadził Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich. Jak wynika z tego badania, w kilkudziesięciu miastach w Polsce ceny prądu wzrosną względem ubiegłorocznych o kilkadziesiąt procent, a w kilkunastu będą ponad dwukrotnie wyższe. Jeszcze gorzej jest w przypadku cen gazu. Tu podwyżki cen mogą osiągać nawet kilkuset procent, w porównaniu do ubiegłorocznych.
Takie wzrosty cen energii sprawiają, że wyższe rachunki zapłacimy także za wodę, ścieki, komunikację publiczną i inne usługi komunalne. Więcej zapłacą też szpitale, przychodnie, szkoły, przedszkola, domy kultury, miejskie obiekty sportowe.
Nie inaczej jest także w stolicy naszej metropolii. Katowice szacują podwyżkę cen prądu na poziomie 54%, a gazu 259%. To sprawia, że kondycja miejskich finansów znacząco się pogorszy. Sytuacji nie poprawiają rozwiązania „Polskiego ładu”.
Publiczne pieniądze, które miasta dostają od rządu w ramach „Polskiego Ładu”, są na konkretne inwestycje. Nie zasypią miastom dziury budżetowej, którą miasta mają w finansach bieżących związanych np. ze świadczeniem usług dla mieszkańców. Dlaczego o tym wspominam? Za jakiś czas przeciętny mieszkaniec, który nie musi się szczegółowo znać na miejskich finansach, zada pytanie: dlaczego miasto inwestuje, skoro brakuje pieniędzy na edukację, na inną działalność statutową miasta, na zaspokojenie potrzeb bieżących. mówi skarbnik miasta Katowice, Danuta Lange
Aktualnie rząd zaproponował rozwiązania wprowadzające korektę cen gazu dla samorządów poprzez wciągniecie szkół, szpitali i innych podmiotów komunalnych do katalogu odbiorców gazu, objętych cenami z taryf zatwierdzanych przez Prezesa URE. Samorządy analizują obecnie propozycje projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu. Dla samorządowców niepokojące jest jednak to, że dotychczas nie odbyły się konsultacje z samorządami w tym zakresie.
Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich apelują, żeby działania osłonowe, proponowane przez rząd, dotyczyły wszystkich podmiotów komunalnych, świadczących powszechnie dostępne, lokalne usługi publiczne, stanowiące zapewnienie podstawowych, życiowych potrzeb wspólnoty lokalnej.