Program rezydencjalny Teatru Śląskiego. Co się będzie działo? Artyści z Ukrainy w Katowicach
Nie tylko artystycznymi środkami wyrazu swoją solidarność z Ukrainą wyraża Teatr Śląski w Katowicach. Ukraińscy artyści, aktorzy, tancerze, reżyserzy i wszyscy w jakikolwiek zaangażowani w produkcję teatralną, uciekając przed wojną będą mogli dzięki Teatrowi Śląskiemu nadal realizować się twórczo. Ruszył program rezydencjalny.
Aktualizacja, 21.04, godz. 9:40
Wreszcie rruszył program rezydencji artystycznych dla twórczyń i twórców z Ukrainy realizowany pod patronatem Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego. 19 kwietnia 2022 roku na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego odbyło się spotkanie ukraińskich artystek i artystów z dyrektorami i przedstawicielami lokalnych teatrów, którzy zadeklarowali wsparcie organizacyjne i finansowe ze strony swoich instytucji.
Do programu rezydencji artystycznych zgłosiły się 43 osoby, są to przede wszystkim kobiety, reprezentujące różne zawody artystyczne: aktorki, tancerki, reżyserki, dramaturżki, a także producentki. Artyści rozpoczęli pracę nad wspólnym projektem artystycznym, który będzie miał premierę 19 czerwca 2022 r. w Teatrze Śląskim. Wydarzenie otworzy międzynarodowy festiwal Open the Door. Kolejne pokazy odbędą się w teatrach województwa śląskiego.
Wydarzeniem zapowiadającym premierę projektu będzie czytanie performatywne dramatu Leny Laguszonkowej Matka Gorkiego, które przygotuje Yuliia Maslak. Lena Laguszonkowa pochodzi spod Ługańska. Skończyła studia historyczne na uniwersytecie w Ługańsku. Jej sztuki teatralne wystawiano m.in. w Kijowie i Charkowie. Planowana była premiera w Odessie. Obecnie z mamą i wywiezionymi z wojny kotami przebywa w Bydgoszczy.
Matka Gorkiego to sztuka, która znalazła się w finale Aurory, ważnego bydgoskiego konkursu dramaturgicznego. Jest to rozpoczynająca się w latach siedemdziesiątych XX wieku opowieść o kobietach pod Ługańska oraz o wielkich wydarzeniach historycznych, w cieniu których przebiegało ich życie.
Aukcja charytatywna Fundacji Wyspiański i Teatru Śląskiego
Teatr Śląski wraz z Fundacją Wyspiański przekazał na aukcję charytatywną trzy obrazy podarowane przez malarkę - Janinę Janicką-Grabowską. Cena wywoławcza jednego obrazu to 2000 zł. Cały dochód z licytacji zostanie przekazany na sfinansowanie programu rezydencji dla twórców z Ukrainy. Aukcja trwa.
Teatr Śląski cały czas wspiera osoby z Ukrainy, organizując m.in. działania edukacyjne dla ukraińskich dzieci.
Wydarzenia w programie rezydencjalnym z Teatrem Śląskim
- 25 kwietnia - zwiedzanie teatru (z tłumaczem) połączone z warsztatami plastycznymi z udziałem twórcy - plastyka z Ukrainy (przejście do BWA).
- 10 maja - spotkanie w charakteryzatorni teatralnej.
- 16 maja - jak powstają rekwizyty z materiałów wtórnych (recykling) jak wyczarować świat przedmiotów i form, i jak je ożywić.
- 24 maja - spotkanie w pracowni krawieckiej, poznanie projektów scenograficznych oraz zwiedzanie magazynu kostiumów, wizyta połączona w pracowni BWA - warsztaty tematyczne z artystą-plastykiem z Ukrainy Pavlo Kazmin.
- 6 czerwca, godz.13:30 - bajka edukacyjna dla dzieci z Ukrainy z prelekcją w języku ukraińskim Ogród Pełen Bajek.
Szczegółowe informacje oraz zapisy: Renata Goliasz-Janiszewska, tel. +48 32 258 72 51.
Wcześniej informowaliśmy:
Program rezydencjalny Teatru Śląskiego
Od pierwszych dni wojny na Ukrainie Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach podjął różnego rodzaju akcje pomocy i wsparcia dla obywateli Ukrainy. Zorganizowano między innymi czytanie zapisków z wojny - przejmujące wydarzenie, podczas którego aktorzy wyszli przed budynek teatru i odczytywali teksty przesłane im z objętej wojną Ukrainy. Ten wyjątkowy spektakl miał na celu nie tylko wyrażać wsparcie dla obywateli Ukrainy, ale także pozwolić przemówić Ukraińcom na rynku w Katowicach głosami śląskich aktorów i opowiedzieć o tym, jak naprawdę wygląda ich codzienna rzeczywistość i co czują każdego dnia w zaatakowanym przez Rosjan kraju.
Teraz pomoc oferowana uchodźcom wojennym, organizowana przez Teatr Śląski przyjęła nową formę. Został zorganizowany program rezydencjalny, skierowany do aktorek i aktorów, tancerek i tancerzy, reżyserek i reżyserów, choreografek i choreografów, dramatopisarek i dramatopisarzy, scenografek i scenografów, osób tworzących kostiumy, zajmujących się reżyserią świateł, produkcją spektakli, tworzeniem wydarzeń artystycznych, a także pedagogiką teatru. Dzięki programowi, uchodzący z kraju w obawie przed wojną pracownicy ukraińskich teatrów będą mogli realizować się twórczo w Katowicach. Teatr Śląski będzie odpowiedzialny za opiekę merytoryczną nad projektami ukraińskich artystów. Będą mogli m. in. skorzystać z udostępnionych im sali prób, pokojów gościnnych, potrzebnych pracowni i sprzętów.
Bazą rezydencji będzie katowicka scena, a patronat nad nimi obejmuje Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego. Nasze teatry mogą realnie pomóc w stworzeniu spektaklu w ramach rezydencji. Liczy się każdy rodzaj i wymiar wsparcia finansowego, materialnego, artystycznego czy organizacyjnego. Efekty tej współpracy, a przede wszystkim dzieło ukraińskich artystów, pokażemy widzom, którzy również od początku wojny włączają się w akcje charytatywne prowadzone przez teatry na rzecz Ukrainy. mówi przewodnicząca Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego, Ewa Niewiadomska
Artyści w zorganizowanych grupach, lub indywidulanie, mogą składać wnioski za pomocą internetowego formularza, do 12 kwietnia. Wszystkie zawarte tam informacje są także przetłumaczone na język ukraiński. Szczegółowe informacje i formularz są dostępne na stronie internetowej Teatru Śląskiego.