Ratownicy górniczy ze Śląska dotarli do Turcji. Ciężki sprzęt leciał wojskowym samolotem
Ratownicy górniczy ze Śląska dotarli do Turcji, by pomóc ofiarom trzęsienia ziemi. Dołączą do innych polskich ratowników i strażaków, którzy są na miejscu tragedii. Zabrali ze sobą ciężki sprzęt i nadzieję, że spod gruzów wydobędą żywe osoby.
Polscy ratownicy pomagają w Turcji. Na pomoc ruszają też ratownicy ze Śląska
Przypomnijmy, że 6 lutego nad ranem w Turcji i Syrii doszło do silnego trzęsienia ziemi i wstrząsów wtórnych. Skala tragedii jest ogromna. W obu krajach zginęło ponad 17 500 osób (dane na 9.02), w tym wiele dzieci. Tysiące osób jest rannych, A liczba ofiar i rannych ciągle rośnie. Do Turcji ruszali też polscy ratownicy górniczy, by pomóc w akcji. Wielu jest już na miejscu. Ratownicy górniczy ze Śląska również postanowili pomóc. Pierwsza grupa ratowników wyleciała do Turcji dzisiaj, 8 lutego.
50 ratowników górniczych z Polskiej Grupy Górniczej dzisiaj i w piątek odlatuje do Turcji. Pomogą w poszukiwaniach osób uwięzionych pod gruzami po trzęsieniu ziemi. Spółka PGG udziela im pełnego wsparcia. Ratownicy górniczy będą współpracować ze strażakami PSP. mówi rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Głogowski
Z samej kopalni Wesoła w Mysłowicach do Turcji poleciało dzisiaj 10 ratowników górniczych i 1 ratownik medyczny. Wspomogą oni działania polskich strażaków, którzy są już na miejscu. Jak podkreślają sami ratownicy, są przygotowani - fizycznie i psychicznie - na to co ich czeka.
Ratownicy mają takie motto "idziemy po żywego". My wiemy, że wyciągniemy z gruzów żywe osoby. Cała nasza grupa ma doświadczenie przy różnych akcjach m.in. w kopalni, czy przy działaniach wysokościowych i medycznych. Oczywiście nigdy nie spotkaliśmy się z taką skalą tragedii, ale idziemy wykonywać nasz zawód. Jesteśmy przygotowani na wszystko. mówi ratownik górniczy Daniel Bernacki z KWK Wesoła w Mysłowicach, który leci wraz z kolegami-ratownikami na pomoc do Turcji
Ratownicy zabierają ze sobą potrzebny sprzęt - ciężki, medyczny, wysokościowy - to co będzie im potrzebne w akcji. Druga część ratowników ma wylecieć do Turcji w piątek, 10 lutego.
Ciężki sprzęt ratowników i żołnierzy został zabrany wojskowym samolotem
Ratownicy polecieli do Turcji, z lotniska w Pyrzowicach - Katowice Airport, Boeingiem 737-800, który na co dzień stacjonuje w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Jako lotnisko docelowe wskazana jest Baza Wojskowa Incirlik położona w mieście Adana w Turcji. Następnie część grupy poleci do miejscowości Gazantiep.
Z Katowic do Turcji 8 lutego poleciało 10 ratowników górniczych, 1 ratownik medyczny oraz 42 żołnierzy. Polska grupa już doleciała do tureckiej Adany.
W Turcji i Syrii trwa ocena skali zniszczeń po trzęsieniach ziemi. Ratownicy nie ustają w poszukiwaniu ocalałych oraz niesieniu najpilniejszej pomocy humanitarnej poszkodowanym. Szkoły, szpitale, placówki medyczne i edukacyjne legły w gruzach lub zostały uszkodzone, co dodatkowo komplikuje działania ratownicze.
Wojskowi ratownicy medyczni również lecą z Katowic do Turcji
Do trzęsienia ziemi o sile 7,8 stopnia w skali Richtera doszło 6 lutego w Turcji, w prowincji Gaziantep. Epicentrum znajdowało się na głębokości 10 km, 37 kilometrów na północny zachód od liczącego blisko 2 mln mieszkańców miasta Gaziantep, położonego niedaleko granicy z Syrią. Po pierwszych wstrząsach doszło także do co najmniej 20 wstrząsów wtórnych, które były odczuwane m.in. w Egipcie, Libanie i na Cyprze.
Ratownicy ze śląskich kopalń lecą na pomoc do Turcji. Wcześniej spotkali się w KWK Wesoła w Mysłowicach
Trzęsienie ziemi w Turcji zarejestrowane w Planetarium Śląskim
Sejsmometr Stacji Sejsmologicznej Planetarium Śląskiego zarejestrował poniedziałkowe wstrząsy sejsmiczne w Turcji i Północnej Syrii. Na wykresie zapisanym przez sejsmograf widać wyraźnie dwa trzęsienia skorupy ziemskiej. Pierwszy wstrząs zarejestrowano o 01:13 i miał on siłę 7,8 magnitudo. Druga fala sejsmiczna dotarła do stacji w Chorzowie o 10:13 i była tylko nieco słabsza (7,5 magnitudo) od poprzedniej.
Stacja Sejsmologiczna to wspólny projekt naukowy Planetarium Śląskiego i Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Działa na razie w trybie eksperymentalnym. Wstrząsy w Turcji i Syrii były jednymi z pierwszych odnotowanymi przez tę placówkę.
Wstrząs główny:
- Magnitude: Mw 7.8
- Date time: 2023-02-06 01:17:36.1 UTC
- Location: 37.17 N ; 37.08 E
- Depth: 20 km
- Źródło: TUTAJ.
Wstrząs wtórny (nietypowo silny):
- Magnitude: Mw 7.5
- Date time: 2023-02-06 10:24:49.6 UTC
- Location: 38.11 N ; 37.24 E
- Depth: 10 km
- Źródło: TUTAJ.