Rekord na 25. edycji MAYDAY w Katowicach. Niektórzy z uczestników zrobili ponad 70 tysięcy kroków w trakcie imprezy [Wideo, zdjęcia]

Kamil Zatoński
12.11.2024w Katowicach

Frekwencyjnym rekordem zakończyła się jubileuszowa 25. edycja katowickiego festiwalu MAYDAY. Zgodnie z przewidywaniami organizatorów bilety zostały wyprzedane niemal na starcie wydarzenia, które w tym roku odbywało się pod hasłem „25 YEARS UNITED". To samo motto, obrazujące niezwykłą więź uczestników na przestrzeni lat w przeżywaniu muzycznych emocji, przyświecało zorganizowanej w Rondzie Sztuki wystawie poświęconej MAYDAY.

mayday 2024 w katowicach

MAYDAY 2024 w Katowicach!

Cieszymy się, że po raz kolejny katowicki Spodek odleciał w rytm muzyki techno i został wypełniony po brzegi wielotysięcznym wielobarwnym tłumem sympatyków muzyki elektronicznej. Wspaniała atmosfera, niezapomniane występy oraz jubileuszowe akcenty pozwalają nam cieszyć się niewątpliwym sukcesem tego wydarzenia i już dzisiaj myśleć o kolejnej edycji. 

mówi Jerzy Kupczak, organizator MAYDAY Poland

Podczas organizowanej wystawy podkreślano, że na przestrzeni 25 lat w wydarzeniu wzięło udział ćwierć miliona osób.

Na jubileuszową edycję przybyli uczestnicy z najdalszych zakątków kraju – niektórzy są na MAYDAY nieprzerwanie od pierwszej edycji.

To niewątpliwie kultowy festiwal. Od pierwszej edycji zorganizowanej w 2000 r. wyznaczał światowe trendy w organizowaniu elektronicznych wydarzeń w naszym kraju. MAYDAY był muzycznym powiewem zachodu, ludzie zobaczyli, że techno nie musi być domeną małych klubów i ma w Polsce wielu entuzjastów. Potwierdzała to każda kolejna edycja, łącznie z dzisiejszą, jubileuszową. Cieszę się, że mogłem być w tym ważnym dniu w Spodku i przeżyć prawdziwe muzyczno-laserowe show.

mówi uczestnik jubileuszowej edycji MAYDAY, Maciej Szafrański

26 zdjęć

Laserowe show na Mayday 2024 w Katowicach

Made in Berlin

Przez 25 lat MAYDAY zapracował na miano jednej z wizytówek kulturalnych Katowic. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się pod koniec 1991 r. w Berlinie i była związana z akcją ratowania jedynego wtedy radia grającego techno. W imprezie uczestniczyło ok. 5 tysięcy fanów muzyki elektronicznej. Pomysł przyjął się tak dobrze, że od tego czasu impreza stała się cykliczną i jest uznawana, obok Love Parade, za jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie. Pierwszy MAYDAY w Polsce odbył się w 2000 r. w katowickim Spodku. Edycja przyciągnęła 3000 uczestników, aby na kolejnej, drugiej, podwoić tę liczbę.

Polska edycja festiwalu ma swój niepowtarzalny charakter. Każdego roku organizatorzy udowadniają, że potrafią odwdzięczyć się za ogromne zaufanie, jakim obdarzono ich 25 lat temu, gdy organizatorzy niemieckiej edycji nie chcieli, by MAYDAY odbywał się poza Berlinem. Sukces jubileuszowej imprezy jest dowodem na to, że była to dobra decyzja. Cieszymy się z tego sukcesu i gratulujemy Kubie i jego zespołowi. Keep on Raving, Mayday Polska! 

mówi Oliver Vordemvenne, szef niemieckiej firmy I-MOTION, która posiada licencję na organizację MAYDAY

Przypomnijmy, że imprezę do Polski sprowadził Jerzy Kupczak, który w latach 90. prowadził w Bielsku-Białej klub grający muzykę techno. To on jako pierwszy w naszym kraju sprowadził do niego WESTBAM-a. Występ legendy muzyki elektronicznej był początkiem muzycznej przyjaźni, która później otworzyła drogę do polskiej edycji MAYDAY.

Nie było łatwo przekonać zachodnich sąsiadów do zorganizowania imprezy w innym kraju niż Niemcy, ale wygrała siła perswazji, charyzma, a także pomysł na formułę oraz... miejsce organizacji. Futurystyczna bryła katowickiego Spodka dobrze korespondowała z logo MAYDAY, w które wpisana jest rakieta.

Muzyka i modowe eksperymenty

Od samego początku polskiej edycji MAYDAY miał być areną do swobodnego wyrażania swojego stylu. Stąd tak wiele niezwykłych festiwalowych, niczym nieograniczonych, futurystycznych, wręcz filmowych kreacji, które doskonale pasują do klimatu muzycznego wydarzenia. Nie inaczej było podczas jubileuszu, podczas którego wystąpiły polskie i zagraniczne gwiazdy muzyki techno, m.in.:

  • Andre Galluzzi,
  • Dominik Eulberg,
  • Klaudia Gawlas,
  • Chris Liebing,
  • Reinier Zonneveld,
  • Trym,
  • a muzyczne święto zakończyła Carla Roca.

Tradycyjnie też, najwytrwalsi uczestnicy festiwalu pozowali do wspólnego zdjęcia o godzinie 09:00, kontynuując tradycję Rave View.

Co ciekawe, na grupie "I`m Mayday I Fani Mayday Poland łączcie się!" w mediach społecznościowych zamieszczono wpis dotyczący liczby kroków, które poszczególni uczestnicy zrobili w trakcie imprezy. Niektórzy pisali o 30, 35 czy 40 tysiącach kroków. Byli też rekordziści, którzy zrobili blisko 75 tysięcy kroków. Jeden z tańczących mężczyzn, Tomasz Kąkol, napisał, że bawił się w rytm muzyki techno 9 godzin i 35 minut, w czasie których spalił 6 268 kcal i pokonał ponad 61 kilometrów. Szacunek!

Kolejna 26. edycja MAYDAY odbędzie się 10.11.2025 r.

109 zdjęć

Impreza MAYDAY w Spodku - ostatnie 25 lat

Zobacz także

Mayday Polska 2024. Specjalna wystawa w Katowicach na 25 lat! [Wideo, zdjęcia]
Mayday Polska 2024. Specjalna wystawa w Katowicach na 25 lat! [Wideo, zdjęcia]
w Katowicach

Mayday Polska 2024. Specjalna wystawa w Katowicach na 25 lat! [Wideo, zdjęcia]

Joga w rytm muzyki elektronicznej? Tak! Techno Yoga w Katowicach [Zdjęcia]
Joga w rytm muzyki elektronicznej? Tak! Techno Yoga w Katowicach [Zdjęcia]
w Katowicach

Joga w rytm muzyki elektronicznej? Tak! Techno Yoga w Katowicach [Zdjęcia]

9 tysięcy osób na Mayday 2022 w Katowicach. 12 osób zatrzymanych z narkotykami [Zdjęcia i wideo]
9 tysięcy osób na Mayday 2022 w Katowicach. 12 osób zatrzymanych z narkotykami [Zdjęcia i wideo]
w Katowicach

9 tysięcy osób na Mayday 2022 w Katowicach. 12 osób zatrzymanych z narkotykami [Zdjęcia i wideo]

do góry