Rekrutacja na Uniwersytecie Ekonomicznym i Uniwersytecie Śląskim. Na reżyserię 15 osób na 1 miejsce
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji na Uniwersytecie Ekonomicznym i Uniwersytecie Śląskim. Chętnych do studiowania na obu uczelniach nie brakuje. Które kierunki cieszyły się największym zainteresowaniem wśród kandydatów? Przeczytacie.
Wyniki rekrutacji na Uniwersytecie Ekonomicznym
Oczekiwanie na wyniki jest zawsze stresującym momentem. Dla wielu kandydatów na studia moment ulgi już nadszedł. Pierwszy etap rekrutacji na nowy rok akademicki 2023/2024 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach został zakończony 17 lipca.
W tegorocznej rekrutacji na studia w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach dotychczas (stan na 18 lipca) w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów zarejestrowało się ponad 5266 unikalnych aplikujących na studia. Łącznie dokonano 9842 zgłoszeń (wg preferencji kierunki studiów pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru).
Średnio w pierwszym naborze na pierwszy rok studiów stacjonarnych I stopnia (licencjackich i inżynierskich) w tegorocznej rekrutacji przypada blisko 2 kandydatów na 1 miejsce. Aplikowało 3584 kandydatów.
W tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach najtrudniej dostać się na całkiem nowy kierunek Analityk finansowy 2.0. Zainteresowanie tym kierunkiem było na tyle duże, że uczelnia postanowiła zwiększyć limit przyjęć do 75 osób (o 25 osób) - przed zwiększeniem limitu było blisko 5 kandydatów na 1 miejsce.
Najtrudniej (według liczby chętnych na 1 miejsce) na Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach dostać się na kierunki:
- Analityk finansowy 2.0, Informatyka oraz Międzynarodowe stosunki gospodarcze (3 - 3,3 kandydata na 1 miejsce),
- International Business (w j. ang.), Zarządzanie, Prawo w zarządzaniu, Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, Logistyka (tytuł inż.) oraz Informatyka i ekonometria (2 - 2,99 kandydata na 1 miejsce),
- Ekonomia, Finanse i rachunkowość, Gospodarka miejska i nieruchomości, Gospodarka cyfrowa, Finance and Accounting for Business (w j. ang) (1,4 - 1,99 kandydata na 1 miejsce).
Największą popularnością w tegorocznej rekrutacji cieszą się kierunki:
- Finanse i rachunkowość (512),
- Informatyka (389),
- Zarządzanie (361),
- Ekonomia (291),
- Logistyka (tytuł inż.) (273),
- Analityk finansowy 2.0 (243),
- International Business (w j. ang.) (199),
- Dziennikarstwo i komunikacja społeczna (178),
- Międzynarodowe stosunki gospodarcze (150),
- Prawo w zarządzaniu (120).
Wyniki rekrutacji w pierwszym naborze, już po etapie składania dokumentów, kandydaci poznają 25 lipca. Po przyjęciach z listy rezerwowej, na wybrane kierunki, na które w pierwszym naborze nie zostaną wypełnione limity miejsc, może zostać uruchomiony nabór uzupełniający.
Wyniki rekrutacji na Uniwersytecie Śląskim
10 lipca zakończyła się w Uniwersytecie Śląskim rejestracja kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite magisterskie. W naborze podstawowym w katalogu Internetowej Rejestracji Kandydatów dostępnych było 69 kierunków I stopnia i 10 kierunków jednolitych magisterskich. Pierwsze wyniki postępowań kwalifikacyjnych zostały ogłoszone 17 lipca.
W systemie IRK dokonano łącznie 16 897 rejestracji. Wśród najchętniej wybieranych kierunków znajdują się:
- psychologia - 2145 zarejestrowanych osób,
- prawo - 1592 osoby
- oraz filologia angielska 1320 osób.
Nowością w rekrutacji 2023/2024 była zmiana w zapisach na kierunek filologia angielska - kandydaci, inaczej niż do tej pory, wybierali wyłącznie kierunek, a nie musieli zapisywać się na każdą ze specjalności w ramach IRK.
Najwięcej kandydatów na jedno miejsce było na kierunkach:
- reżyseria: 15,38,
- realizacja obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografia: 12,13,
- psychologia: 11,92,
- zarządzanie zasobami ludzkimi w organizacji: 6,58,
- międzynarodowe studia nauk politycznych i dyplomacji: 6,00,
- filologia angielska: 5,81.
Te kierunki, gdzie liczba kandydatów nie wypełni limitu przyjęć, zostaną objęte drugim naborem.