Remont 6 wiaduktów i 4 nowe przystanki kolejowe w Katowicach. PKP PLK wkrótce rozpocznie wielką modernizację linii E65 [Zdjęcia]
To kolejowe przedsięwzięcie jest nazywane historycznym, a po jego realizacji Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będzie już bardzo blisko utworzenia od dawna oczekiwanych kolei metropolitarnych. Spółka PKP PLK zapowiedziała wielką modernizację na liniach E65 i E30. Zanim jednak pasażerowie pociągów będą mogli nacieszyć się komfortowymi i szybkimi podróżami w metropolii, czeka nas kilka lat sporych utrudnień drogowych i kolejowych w Katowicach.
Trwa wielka modernizacja kolejowa linii E65
Przebudowa aż 6 wiaduktów kolejowych w naszym mieście i prace modernizacyjne linii kolejowej trwające około 4 lat – tak w telegraficznym skrócie można opowiedzieć o tym, co czeka nas w Katowicach w czasie wielkiej modernizacji linii kolejowej E65, którą zapowiada spółka PKP PLK.
Modernizacja wspomnianej linii E65 dotyczy trzech jej odcinków:
- Będzin – Katowice Piotrowice,
- Tychy – most Wisła (Goczałkowice),
- Zabrzeg – Zebrzydowice.
Łącznie wymienionych zostanie 280 km torów, a 40 km zostanie ułożone od nowa. Prace obejmą również budowę lub modernizację 21 stacji i przystanków kolejowych oraz 195 obiektów inżynieryjnych (mostów, wiaduktów, przejść podziemnych).
Modernizacja linii kolejowej przebiegającej przez Katowice
Odcinek linii E65 pomiędzy Będzinem a Katowicami-Piotrowicami przebiega przez sporą część naszego miasta. W Katowicach modernizowanych będzie aż 6 wiaduktów kolejowych, które znajdują się na:
- ul. Bagiennej,
- ul. Granicznej,
- ul. Mikołowskiej,
- ul. Przodowników,
- ul. Załęskiej,
- ul. Kłodnickiej.
Nowe przystanki kolejowe w Katowicach
Ponadto powstanie nowe przejście podziemne i przystanek kolejowy przy ul. Paderewskiego – Katowice Uniwersytet. Trwają już prace nad budową przystanku Szopienice Morawa, w rejonie ul. Wiosny Ludów. Planowane są również przystanki Katowice Akademia (między ulicami Damrota i Francuską) i Katowice Kokociniec.
Utrudnienia w czasie modernizacji linii kolejowej w Katowicach
Taka skala przedsięwzięcia w Katowicach musi się wiązać z utrudnieniami w ruchu kolejowym i drogowym. Przeprowadzenie inwestycji jest jednak jedynym sposobem na umożliwienie mieszkańcom Katowic i całego regionu szybkie i komfortowe podróże pomiędzy miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. To właśnie było tematem specjalnego briefingu prasowego, który odbył się we wtorek, 23 lipca, na terenie budowy nowego przystanku kolejowego – Szopienice Morawa.
Oprócz przebudowy wiaduktów, stacji i przystanków czekają nas też prace dotyczące znacznej ilości rozjazdów kolejowych, przejazdów kolejowo-drogowych, nowe systemy informacji pasażerskiej, nowe oświetlenie – jednym słowem zupełnie nowy standard, nowa epoka. Skala inwestycji jest ogromna. mówi dyrektor regionu śląskiego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK, Janusz Pasierb
To będzie się wiązało także z utrudnieniami. Nie da się w tak zurbanizowanym obszarze jak aglomeracja śląska, przeprowadzić inwestycji w takiej skali bez utrudnień. Współpracujemy z samorządami, przewoźnikami, Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, by te utrudnienia w maksymalnym stopniu niwelować. dodaje dyrektor śląskiego CRI PKP PLK, Janusz Pasierb
PKP PLK zapowiada także szerokie kampanie informacyjne dotyczące zmian w organizacji ruchu i utrudnieniach. Organizowane będą konsultacje z mieszkańcami, rozdawane ulotki, zamieszczane banery informacyjne. Na wielką modernizację szykuje się także katowicki samorząd.
Dziś nie wykorzystujemy w pełni potencjału kolei w naszym regionie. Kolej może być antidotum na wiele bolączek transportowych naszych miast i może sprawić, że system transportowy dla naszych mieszkańców, pracujących w naszym regionie i odwiedzających nasze miasta będzie wyglądać zupełnie inaczej. podkreśla wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula
Przed nami ogromny program modernizacyjny dla Katowic. To jest wielka rewitalizacja. Wszystko ma dziś związek z komunikacją, transportem, mobilnością mieszkańców – nauka, praca, spędzanie wolnego czasu. Po realizacji tych zapowiadanych inwestycji w Katowicach będzie 19 stacji i przystanków kolejowych. Liczę, że za kilka lat będziemy wszyscy beneficjentami tego, co dziś w sposób symboliczny się zaczyna. dodaje wiceprezydent Katowic
Jak zapowiadał wiceprezydent Katowic, Bogumił Sobula, inwestycje mają być realizowane w sposób odpowiedzialny, a Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Zarząd Transportu Metropolitarnego będą współpracować z miastem przy niwelowaniu utrudnień w codziennym funkcjonowaniu Katowic.
Łącznie inwestycja będzie kosztować ponad 7 mld zł. 80% finansowania pochodzi z Unii Europejskiej, pozostała część to wkład własny spółki PKP PLK oraz GZM. To jedno z największych przedsięwzięć w historii Katowic. Prace mają się rozpocząć we wrześniu 2024 roku i zakończyć w kwietniu 2028 roku.
Szczegóły inwestycji PKP w Katowicach
Celem inwestycji jest oddzielenie kolejowego ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego. Dzięki temu ma powstać możliwość, by pociągi w każdym kierunku GZM odjeżdżały z Katowic co najmniej raz na kwadrans.
W nadchodzącym etapie modernizacji 6 obiektów inżynieryjnych w Katowicach będzie remontowana w jednym czasie – od września 2024 roku. Wszystkie najnowsze i szczegółowe informacje będzie można odnaleźć na stronie internetowej: www.slaskienatorach.pl.