Różowe Katowice, czyli podsumowanie akcji "Badaj Piersi z Bebokami" [Zdjęcia]
Przyszedł czas na podsumowanie akcji "Badaj Piersi z Bebokami", która została zorganizowana przez Fundację Oko w Oko z Rakiem oraz miasto Katowice. Pierwszy bebok z różowym szalikiem pojawił się na początku października na Placu Kwiatowym przy rynku.
Różowe szaliczki dla beboków
31 października zakończyła się akcja "Badaj Piersi z Bebokami', która miała na celu zachęcenie kobiet do badań profilaktycznych i zadbanie o swoje zdrowie. W tym celu beboki w Katowicach, czyli popularne figurki, których pomysłodawcą jest Grzegorz Chudy, zostały ubrane w różowe szaliki.
Stworzyli je pacjenci i pacjentki z oddziału chemioterapii dziennej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach pod okiem naszej wolontariuszki Oli.
wyjaśnia prezes zarządu fundacji Oko w Oko z Rakiem, Justyna Dec
Przypomnijmy, że Fundacja Oko w Oko z Rakiem, która jest inicjatorem akcji, to polska organizacja non-profit, która wspiera osoby zmagające się z chorobą nowotworową, jak również ich bliskich. Główne cele Fundacji obejmują:
-
Pomoc psychologiczną: Organizacja zapewnia wsparcie psychologiczne dla osób chorych na raka oraz ich rodzin, pomagając im radzić sobie z emocjami towarzyszącymi chorobie.
-
Edukacja: Fundacja promuje świadomość na temat profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów. Organizuje kampanie edukacyjne i informacyjne, aby zwiększać wiedzę na temat choroby nowotworowej w społeczeństwie.
-
Akcje społeczne i charytatywne: Organizacja angażuje się w akcje społeczne mające na celu zwiększenie empatii i zrozumienia dla osób chorych na raka oraz wspiera badania naukowe nad nowotworami.
Działalność Fundacji obejmuje różnorodne inicjatywy, które mają na celu zarówno wsparcie w walce z chorobą, jak i podniesienie świadomości wśród społeczeństwa na temat nowotworów oraz konieczności badań profilaktycznych.
Wcześniej pisaliśmy:
Przechodząc przez Plac Kwiatowy przy rynku, możemy zauważyć, że beboczka Florka jest ubrana w różowy szaliczek. To efekt akcji „Badaj Piersi z Bebokami”. Zainaugurowano ją 2 października (środa) właśnie ubierając beboczkę.
Uważamy, że każda kampania profilaktyczna, która namawia człowieka, w tym wypadku w szczególności panie, do badań profilaktycznych, jest właściwym działaniem zapewniającym nam zdrowie i to jest niezwykle istotne. Jeśli do tej akcji możemy wykorzystać nasze beboki, które wzbudzają zachwyt i zainteresowanie, to tylko lepiej. To świetny pomysł, a w ten sposób przekaz o profilaktyce zdrowotnej, w tym wypadku onkologicznej, może być jak najszerszy i może dotrzeć, do jak największej grupy zainteresowanych. powiedział nam wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun
Zdecydowanie warto się badać. Warto zwracać uwagę na wszystkie zmiany skórne, dotrzeć do fachowców i przeprowadzić badania, by wyeliminować zagrożenie. Im wcześniej diagnostyka jest na wysokim poziomie, im wcześniej dotrzemy do lekarza specjalisty, tym większa szansa na to, że nie będziemy potrzebować operacji i tym większa szansa na wyleczenie. dodaje
Różowy szalik to nawiązanie do różowej wstążki, międzynarodowego symbolu używanego na całym świecie, oznaczającego walkę z rakiem piersi. Przywdzieją je wszystkie beboki w Katowicach.
Już wcześniej szydełkowaliśmy z pacjentkami i pacjentami, ale w lipcu natchnęło nas, aby stworzyć szaliki i ubrać w nie beboki. Stworzyli je pacjenci i pacjentki z oddziału chemioterapii dziennej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Katowicach pod okiem naszej wolontariuszki Oli. powiedziała portalowi WKATOWICACH.eu prezes zarządu fundacji Oko w Oko z Rakiem, Justyna Dec
Powstały też specjalne ulotki, które będą znajdować się w punktach, w których są beboki.
Zachęcamy, żeby kobieta, raz w miesiącu, tak 7 dni po okresie badała dokładnie swoje piersi. Warto w ogóle znać swój organizm i dobrze byłoby, gdyby dotykała piersi codziennie, bo wtedy jesteśmy w stanie bardzo szybko zareagować i zauważyć tę zmianę. Nie zapominajmy o mężczyznach, bo tutaj jest 1% panów gdzie ten nowotwór występuje i też jeżeli coś zauważycie, coś was będzie niepokoić, to trzeba się zgłosić do lekarza. USG powinniśmy już zacząć, gdy mamy 19-20 lat i robić je systematycznie co roku. Warto też dopytać w rodzinie, czy były takie zachorowania, bo tutaj też warto pokłonić się ku badaniom genetycznym. przekazuje Justyna Dec