Spacer przez Galerię Artystyczną na placu Grunwaldzkim. Upamiętniono tu wielu artystów związanych z Katowicami [Zdjęcia]
Wyjątkowym miejscem na mapie naszego miasta jest Galeria Artystyczna na placu Grunwaldzkim. Co roku, we wrześniu, pojawia się tu nowa rzeźba upamiętniająca ważną dla polskiej sztuki postać związaną z Katowicami. Kto znalazł się wśród wyróżnionych artystów? Sprawdzamy!
Galeria Artystyczna w Katowicach. Rzeźby artystów związanych z naszym miastem
Galeria Artystyczna w Katowicach znajduje się na placu Grunwaldzkim. To miejsce znajduje się na Koszutce pomiędzy ulicą Sokolską, ulicą Gustawa Morcinka i ulicą Władysława Broniewskiego, nieopodal katowickiego Spodka i kina Kosmos. Znajdziemy tu sporo zieleni, która daje wytchnienie w centrum miasta w upalne dni.
Od 2004 roku pojawiają się tutaj rzeźby upamiętniające wybitnych artystów, których życie lub twórczość związane było z Katowicami. W tym roku, w ramach obchodów rocznicy nadania praw miejskich Katowicom, zostanie odsłonięta kolejna rzeźba – upamiętniony zostanie Krzysztof Respondek.
Inicjatorami Galerii Artystycznej byli architekci Alina i Andrzej Grzybowscy, którzy zaproponowali katowickiemu samorządowi, aby na wyremontowanym wówczas placu Grunwaldzkim usytuować kolumnadę złożoną z rzeźb honorujących największych artystów działających na terenie Górnego Śląska.
Pierwsze rzeźby, przedstawiające Karola Stryję, wybitnego dyrygenta i wieloletniego dyrektora artystycznego Filharmonii Śląskiej, oraz aktora Zbigniewa Cybulskiego, odsłonięto w 2004 r. Uroczystości poprzedził plebiscyt przeprowadzony przez Urząd Miasta Katowice.
Również dzisiaj kandydatów do upamiętnienia w Galerii zgłaszają przedstawiciele środowiska kultury. Następnie mieszkańcy oddają swój głos na nominowanych za pośrednictwem Internetu bądź kuponów publikowanych w prasie. Spośród trzech osób, które otrzymują najwyższą liczbę głosów, prezydent Katowic wybiera jedną, której wizerunek wzbogaca Galerię.
Obecnie w Galerii Artystycznej znajduje się już ponad 20 rzeźb. Upamiętniono tu:
- Zbigniewa Cybulskiego,
- Jerzego Dudę-Gracza,
- Adolfa Dygacza,
- Henryka M. Góreckiego,
- Stanisława Hadynę,
- Antoniego Halora,
- Wojciecha Kilara,
- Tadeusza Kijonkę,
- Bogumiła Kobielę,
- Bernarda Krawczyka,
- Kazimierza Kutza,
- Stanisława Ligonia,
- Teofila Ociepkę,
- Franciszka Pieczkę,
- Jana „Kyksa" Skrzeka,
- Pawła Stellera,
- Karola Stryję,
- Wilhelma Szewczyka,
- Alfreda Szklarskiego,
- Aleksandrę Śląską,
- Józefa Świdra,
- Krystynę Bochenek.
Warto odwiedzając to miejsce zobaczyć rzeźby upamiętniające artystów, zapoznać się z ich twórczością i sprawdzić, co łączyło ich z Katowicami.