Spektakl „Hotel Korfanty” Teatru Śląskiego doceniony na Festiwalu „Dwa Teatry”. Zdobył trzy nagrody!
Kolejny piękny sukces na koncie Teatru Śląskiego w Katowicach. Pracownicy ponownie zostali docenieni za swoją kreatywność i pracę. Spektakl „Hotel Korfanty” otrzymał aż trzy nagrody na Festiwalu „Dwa Teatry”, który odbył się w Sopocie.
Trzy nagrody dla spektaklu „Hotel Korfanty”
Za nami XXIII edycja Festiwalu „Dwa Teatry” - Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Wydarzenie odbywało się w Sopocie. Na jego zakończeniu odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. W ten sposób jury uhonorowało najlepsze spektakle telewizyjne i słuchowiska.
Wśród nagrodzonych jest Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Doceniono spektakl „Hotel Korfanty”. Nagrodę otrzymał Artur Pałyga za oryginalny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną. Za scenografię do tego spektaklu nagrodę zdobyli Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński.
Wręczono również Honorową Nagrodę im. Krzysztofa Zaleskiego. Otrzymał ją reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Śląskiego - Robert Talarczyk "za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki, umocowaną w pamięci i historii, dotyczącą problemów współczesności".
Dziękuję Wam moi Przyjaciele w Sztuce za Wasz talent i mądrość. Robimy dalej… Jestem bardzo wdzięczny szanownemu jury za to, że zechciało docenić Hotel Korfanty i tym samym zwrócić uwagę na skomplikowane losy Ślązakow, którzy swoje życie jak Korfanty poświęcili Polsce i jaką cenę musieli zapłacić za ten wybór. Niech to będzie nasz głos w sprawie starań o język śląski i naszą małą ojczyznę: Górny Śląsk. napisał dyrektor Teatru Śląskiego i reżyser, Robert Talarczyk
O czym opowiada sztuka?
Dramat autorstwa Artura Pałygi przedstawia Wojciecha Korfantego, wicepremiera Polski i przywódcę narodowego Górnego Śląska, z perspektywy ostatnich chwil jego życia. Retrospekcje sięgają dzieciństwa bohatera, dzięki czemu widz poznaje przyczyny i konsekwencje dokonywanych przezeń wyborów. Korfanty przeprowadza sąd nad samym sobą, a w rezultacie także nad swoją polską i śląską tożsamością. W rolę polityka, którego nawiedzają demony przeszłości, wciela się Dariusz Chojnacki.
Tłem i przestrzenią zdarzeń jest historia Śląska od końca XIX wieku do wybuchu II wojny światowej. Punktem kulminacyjnym jest triumf III powstania śląskiego, którego wynikiem było przyłączenie części Górnego Śląska do Polski. Wśród postaci, które spotyka Korfanty w Hotelu Europejskim, są m.in. Józef Piłsudski, posłowie na Sejm Śląski, strażnicy z Berezy Kartuskiej, oficerowie polscy, międzynarodowi politycy decydujący o plebiscytowym podziale Śląska, powstańcy śląscy oraz osoby z najbliższej rodziny Korfantego. czytamy w opisie spektaklu
Spektakl powstał we współpracy Teatru Śląskiego i TVP3 Katowice. Przedstawienie, które powstało z okazji ustanowionego przez Sejm RP roku Wojciecha Korfantego, można bezpłatnie oglądać na platformie VOD.