Strażacy wyróżnieni za akcję gaszenia pożaru w Siemianowicach Śląskich. Łącznie w działaniach wzięło udział ponad 600 ratowników [Zdjęcia]
Kilkudziesięciu strażaków, z różnych jednostek Państwowej Straży Pożarnej województwa śląskiego zostało wyróżnionych za działania w związku z pożarem składowiska nielegalnych odpadów chemicznych w Siemianowicach Śląskich. Uroczystość wręczenia listów z podziękowaniami dla strażaków odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Katowicach w środę, 22 maja.
Wyróżniono śląskich strażaków za akcję w Siemianowicach Śląskich
Strażacy wielu jednostek Państwowej Straży Pożarnej musieli podjąć trudne działania w związku z pożarem składowiska odpadów chemicznych w Siemianowicach Śląskich, do którego doszło 10 maja 2024 roku. Płonęły niebezpieczne substancje na obszarze ok. 5 tys. m2, na nielegalnym składowisku przy ul. Wyzwolenia w dzielnicy Michałkowice. W szczytowym momencie w akcji brały udział 84 zastępy, to około 240 ratowników. Łącznie w działaniach wzięło udział 626 strażaków, w ciągu 7 dni akcji.
W środę, 22 maja, w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Katowicach odbyła się uroczystość, w czasie której uhonorowano kilkudziesięciu strażaków, którzy wyróżniali się podczas działań w Siemianowicach Śląskich.
W trakcie spotkania wojewoda śląski Marek Wójcik oraz śląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Wojciech Kruczek wręczyli listy z podziękowaniami wyróżnionym strażakom.
Poświęcaliście swoje zdrowie i narażaliście życie, ze względu na charakter tego zdarzenia. W trakcie akcji mieliśmy do czynienia z dwoma zasłabnięciami naszych strażaków. Na szczęście wszystko zakończyło się dobrze. mówił śląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Wojciech Kruczek
Bardzo dziękuję za zaangażowanie w akcję gaszenia pożaru w Siemianowicach Śląskich, za wszystkie działania, które państwo podjęliście w związku z tym pożarem. Ta akcja w mojej ocenie była przeprowadzona wzorcowo. Pożar, który był bardzo trudnym pożarem, udało się opanować bardzo szybko. Muszę powiedzieć, że pewne obrazy z tego pożaru już na zawsze zostaną w mojej pamięci. Dzięki państwa zaangażowaniu i pracy nie doszło także do katastrofy ekologicznej. podkreślał wojewoda śląski, Marek Wójcik
W spotkaniu uczestniczyli także podsekretarz stanu w MSWiA Wiesław Leśniakiewicz oraz zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Józef Galica.
W kulminacyjnym momencie akcji gaśniczej, w działaniach brały udział 84 zastępy straży pożarnej z:
- KP PSP Będzin,
- KM PSP Chorzów,
- KM PSP Dąbrowa Górnicza,
- KM PSP Gliwice,
- KM PSP Jaworzno,
- KM PSP Mysłowice,
- KP PSP Myszków,
- KM PSP Bielsko-Biała,
- KM PSP Częstochowa,
- KM PSP Katowice,
- KM PSP Piekary Śląskie,
- KP PSP Pszczyna,
- KP PSP Tarnowskie Góry,
- KM PSP Ruda Śląska,
- KP PSP Rybnik,
- KP PSP Wodzisław Śląski,
- KM PSP Siemianowice Śląskie,
- KM PSP Sosnowiec,
- KM PSP Świętochłowice,
- KM PSP Tychy,
- KM PSP Zabrze,
- KP PSP Zawiercie
- oraz KM PSP Kraków
- i KM PSP Kędzierzyn-Koźle.
Ponadto w działaniach uczestniczyli: policja, WIOŚ, zespoły ratownictwa medycznego, straż miejska.
Wszystkie szczegóły dotyczące przebiegu akcji można znaleźć w naszej relacji, klikając TUTAJ.