Światowy Dzień Praw Konsumenta. Jak uzyskać poradę od miejskiego rzecznika konsumentów?
W tym roku Światowy Dzień Praw Konsumenta przypada na środę, 15 marca. W tym dniu warto przypomnieć, że każdy z nas może skorzystać z pomocy miejskiego rzecznika konsumentów. Jak uzyskać pomoc? Kto pełni w Katowicach funkcję miejskiego rzecznika konsumentów? Sprawdzamy!
Dzień Praw Konsumenta
Miejski rzecznik konsumentów pomaga mieszkańcom Katowic. W 2022 roku udzielił ponad 2200 porad i informacji w zakresie ochrony interesów konsumentów. Najwięcej spraw dotyczyło reklamacji wad towarów - urządzeń gospodarstwa domowego, elektroniki i sprzętu komputerowego (380), odzieży i obuwia (304) oraz mebli, wyposażenia wnętrz i utrzymania domu (186).
Do zakresu działania rzecznika konsumentów należy m.in.
- prowadzenie edukacji konsumenckiej,
- zapewnienie bezpłatnego poradnictwa konsumenckiego i informacji prawnej w zakresie ochrony interesów konsumentów,
- występowanie do przedsiębiorców w sprawach ochrony praw i interesów konsumentów,
- współdziałanie z prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, organami Inspekcji Handlowej oraz organizacjami konsumenckimi,
- a także występowanie do UOKiK z zawiadomieniem podejrzenia stosowania praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
Jeśli mamy problem z wadliwym sprzętem, nieuczciwym sprzedawcą lub otrzymaliśmy nietrafiony prezent i nie wiemy, co dalej, warto skontaktować się z Miejskim Rzecznikiem Konsumentów. Ponad 2200 porad w 2022 roku świadczy o tym, że wielu mieszkańców chętnie z tych konsultacji korzysta. 15 marca obchodzony jest Światowy Dzień Konsumenta, dlatego przypominamy gdzie i jak mieszkańcy Katowic mogą uzyskać poradę. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
W 2022 roku miejski rzecznik konsumentów w Katowicach udzielił w sumie 2 220 porad i informacji. Najwięcej, bo ogółem 1879 spraw zrealizowano w trakcie osobistej wizyty konsumenta w Urzędzie Miasta Katowice lub telefonicznie. Dla porównania w roku 2020 roku było to 1658, a w 2021 - 2086.
Pozostałe sprawy załatwiane były pisemnie (146 spraw ) i mailowo (195 spraw). W 197 przypadkach wystąpiono do przedsiębiorców w sprawach konsumenckich, a w 115 przedsiębiorca na skutek interwencji rzecznika, przedstawionych argumentów i podstaw prawnych zmienił stanowisko o odrzuceniu reklamacji i uznał roszczenia konsumenta.
Największą grupę spraw stanowiły te związane ze zwrotem lub reklamacją odzieży i obuwia (71), kolejną urządzenia AGD, sprzęt komputerowy i elektronika (34) oraz meble i artykuły wyposażenia wnętrz (17) oraz usługi dotyczące bieżącej konserwacji, remontów mieszkań i domów (13). Wystąpienia kierowane były również do dostawców mediów, usług telekomunikacyjnych i internetu czy organizatorów turystyki. wylicza, miejska rzeczniczka konsumentów w Katowicach, Katarzyna Daab-Borkowska
Jak uzyskać pomoc od rzecznika konsumentów?
Jeśli konsument uważa, że jego prawa zostały naruszone, może złożyć wniosek do rzecznika:
- elektronicznie korzystając z usługi rozpatrywanie indywidualnych spraw konsumentów na platformie ePUAP,
- listem poleconym na adres urzędu bądź osobiście w Biurze Obsługi Mieszkańców (Rynek 1, pokój nr 008 na parterze) w godzinach pracy biura.
Dokumenty, jakie trzeba złożyć, by rzecznik mógł podjąć działania to wniosek o poradę lub interwencję opisujący sprawę i wskazujący roszczenia konsumenta. Należy pamiętać, że rzecznik konsumentów nie przyjmuje oryginałów dokumentów. Kopie dokumentów potwierdzających naruszenie prawa konsumenta, jakie należy przedstawić to np.: umowa, paragon, faktura, zgłoszenie reklamacji, stanowisko przedsiębiorcy dotyczące zgłoszonej reklamacji. Złożenie wniosku jest bezpłatne. Rzecznik odpowie tak szybko, jak będzie to możliwe - nie później niż w ciągu 2 miesięcy.
Rzecznik konsumentów nie wszczyna postępowania na wnioski, które wpłynęły mailem. Wysyłając zapytanie na adres mailowy mrk@katowice.eu, można otrzymać informację o przebiegu wcześniej złożonej sprawy lub poradę konsumencką. Odpowiedzi na maile udzielane są niezwłocznie, w ciągu 1-2 dni roboczych.
Warunkiem uzyskania porady jest stały lub czasowy meldunek w Katowicach albo posiadanie Katowickiej Karty Mieszkańca. Dlatego koniecznie należy podać imię, nazwisko i adres oraz ewentualnie numer telefonu i adres mailowy. Ułatwi to również kontakt, gdyby sprawa wymagała dodatkowych ustaleń. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 32 259 38 46 lub 32 259 39 05.
W sytuacji, gdy przedsiębiorca nie uzna reklamacji, a konsument podtrzymuje swoje roszczenia, rzecznik wskazuje możliwość alternatywnego rozwiązania sporu poprzez mediację lub sąd polubowny.
Informacje o sposobie załatwiania spraw dotyczących ochrony konsumentów umieszczone są w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Katowice oraz opisane szczegółowo na stronie internetowej w zakładce załatw sprawę: www.katowice.eu/mrk.