Święto Wojska Polskiego 2022 w Katowicach. Odwiedzamy miejsca pamięci w mieście [GALERIA ZDJĘĆ]
15 sierpnia - rocznica tzw. Cudu nad Wisłą z 1920 roku to Święto Wojska Polskiego. Na wielu polskich domach zawisły dziś biało-czerwone flagi. Odświętnie zrobiło się także w przestrzeniach miast. W państwowe święto odwiedzamy miejsca upamiętniające narodowych bohaterów w Katowicach.
Nie tylko poprzez wywieszenie biało-czerwonej flagi, ale także poprzez wizytę w katowickich miejscach pamięci można świętować dzisiejsze Święto Wojska Polskiego. Obchodzimy je co roku, 15 sierpnia, w rocznicę wygranej Bitwy Warszawskiej zwanej również „Cudem nad Wisłą”. Wojska Polskie powstrzymały maszerujących na zachód bolszewików. Zwycięstwo z 1920 roku miało ogromne znaczenie nie tylko dla późniejszych losów naszego kraju, ale zmieniło z pewnością bieg historii całej Europy.
W dniu Święta Wojska Polskiego warto pamiętać o narodowych bohaterach, którzy w obronie naszej ojczyzny, służąc rodakom, ponieśli najwyższą ofiarę i stracili własne życie. Tego dnia można na dłużej zatrzymać się przy mijanych na co dzień w pośpiechu miejscach pamięci. W Katowicach jest wiele miejsc, które służą nie tylko czci poległych, ale także stanowią odnośnik do dyskusji i świadectwo dla młodych pokoleń. Nie brakuje rodziców, którzy wybierają się na świąteczny spacer ze swoimi dziećmi pod pomniki i pamiątkowe tablice, by opowiedzieć im o burzliwej historii naszego narodu.
W świąteczny weekend odwiedziliśmy szczególne miejsca w Katowicach. Wśród nich, w kontekście Święta Wojska Polskiego nie mogło zabraknąć Placu Żołnierza Polskiego, wraz ze znajdującym się tam pomnikiem. Znajduje się on na katowickim Osiedlu Paderewskiego. W Święto Wojska Polskiego można się tam poczęstować żołnierską grochówką. Pomnik odsłonięto tam już w 1978 roku. Znajdują się na nim nazwy pól bitewnych z czasów II wojny światowej.
Naprzeciwko kościoła garnizonowego w Katowicach, na placu Andrzeja, znajduje się inne miejsce pamięci - pomnik Ofiar Katynia. Monument został odsłonięty w 2001 roku. Rzeźba przedstawia policjanta i dwóch oficerów stojących nad dołem śmierci. Jego powstanie było wynikiem starań specjalnego komitetu przy Stowarzyszeniu Rodzina Katyńska z siedzibą w Katowicach oraz katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.
W samym sercu miasta znajduje się natomiast Pomnik Harcerzy Września. "Wszystko co nasze Polsce oddamy. Śląsk swoim harcerkom i harcerzom poległym w latach 1939 - 1945" głosi znajdujący się na monumencie napis. Już za nieco ponad dwa tygodnie, niedługo po radosnej rocznicy „Cudu nad Wisłą” przyjdzie nam wspominać kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Więcej o katowickich pomnikach można przeczytać TUTAJ.