Symulator pojazdu kolejowego Kolei Śląskich. Każdy może z niego skorzystać!
Dla wszystkich tych osób - niezależnie czy są miłośnikami kolei, czy zawodowcami z wieloletnim stażem - Koleje Śląskie udostępniają ultranowoczesny symulator pojazdu kolejowego, czyli symulator pociągu. Każdy może z niego skorzystać!
Symulator pociągu w Katowicach
Jak kierować pociągiem? Teraz każdy może się o tym przekonać. Koleje Śląskie udostępniają symulator pojazdu kolejowego, czyli symulator pociągu. Maszyna, należąca do Kolei Śląskich, jest jedynym symulatorem pojazdu Elf 2/22 Wed w Polsce. Symulator mieści się w siedzibie Kolei Śląskich, przy ul. Raciborskiej 58 w Katowicach.
Symulator ten jest odzwierciedleniem, w skali 1:1, prawdziwej kabiny pojazdu trakcyjnego najnowszej generacji typu Elf 2/22 WEd. Pulpit maszynisty jest odwzorowany w 100% z każdym urządzeniem, które znajduje się w realnym składzie. Tym samym symulator zapewnia rzeczywiste warunki pracy maszynisty, z uwzględnieniem każdego aspektu prowadzenia autentycznego pojazdu szynowego.
Kabina symulacyjna jest posadowiona na platformie ruchowej o sześciu stopniach swobody. Dzięki temu uzyskano pełne odzwierciedlenie wrażeń związanych z prowadzeniem pojazdu trakcyjnego - jak na przykład: drgania, przyśpieszenie, hamowanie, przeciążenie… a nawet wykolejenie pojazdu!
Ponadto kabina maszynisty została wyposażona w pionierski system wizualizacji 4K UHD oraz immersyjny system dźwięku przestrzennego.
Nauka dla maszynistów na symulatorze pociągu
Symulator umożliwia szkolenie z zakresu prowadzenia pojazdów z wykorzystaniem nowoczesnych systemów kierowania składem (zgodnie z Europejskim Systemem Sterowania Pociągiem - ETCS) oraz zapewnia ćwiczenia z wykorzystaniem łączności GSM-R, która od 2025 roku będzie podstawowym systemem łączności w Polsce.
Co więcej, urządzenie pozwala przećwiczyć sytuacje skrajnie nietypowe czy ekstremalne, z którymi maszynista spotyka się bardzo rzadko. Symulator pozwala także na sprawdzenie, czy maszynista prawidłowo obsługuje wszystkie urządzenia sterowania oraz, czy zawsze zachowuje wymaganą czujność w trakcie swej pracy.
Wirtualny przejazd (pod nadzorem i z pomocą profesjonalnego instruktora) trwa 60 minut i jest podzielony na następujące etapy:
- 1. Omówienie zasad BHP oraz działania elementów symulatora pojazdu kolejowego (5 min.)
- 2. Zaznajomienie uczestnika z obsługą symulatora (5 min.)
- 3. Przygotowanie pociągu do jazdy oraz sama jazda pociągiem (45 min.)
- 4. Omówienie przebiegu symulacji (5 min.).
Korzystanie z symulatora jest możliwe do nabycia - TUTAJ.
Regulamin korzystania z urządzenia dostępny jest - TUTAJ.