Szpital kliniczny im. A. Mielęckiego w Katowicach z akredytacją Ministerstwa Zdrowia. To dobre wieści dla pacjentów
Szpital kliniczny im. A. Mielęckiego ponownie uzyskał certyfikat akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia. To potwierdzenie właściwego zarządzania placówką, profesjonalizmu jej personelu oraz stosowania prawidłowych standardów leczenia w szpitalu.
Ministerstwo Zdrowia ponownie przyznało akredytację szpitalowi przy Francuskiej
Akredytacja to system zewnętrznej oceny jakości, stworzony dla potrzeb ochrony zdrowia. Proces akredytacji szpitala polega na ocenie, w jaki sposób placówka zmniejsza ryzyko związane z hospitalizacją, systematyzuje procedury medyczne i organizacyjne oraz dostosowuje funkcjonowanie do wymogów standardów. Niezależni zewnętrzni wizytatorzy porównują codzienne procedury stosowane w szpitalu z ustalonymi wcześniej obiektywnymi wzorcami. Ocena dotyczy szpitala jako całości - przeglądowi podlega zarówno działalność lecznicza, jak i zarządzanie oraz administrowanie.
Wizyta akredytacyjna wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia odbyła się w katowickim szpitalu w dniach 26-28 kwietnia 2023 r. Na podstawie obserwacji, przeglądu dokumentacji wewnętrznej i medycznej oraz wywiadów z personelem i pacjentami szpital z sukcesem przeszedł całą procedurę. 20 lipca Minister Zdrowia, na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej udzielił placówce akredytacji w formie certyfikatu akredytacyjnego w zakresie działalności zakładów leczniczych: Lecznictwo Zamknięte.
Uzyskanie akredytacji to potwierdzenie właściwego zarządzania szpitalem i profesjonalizmu personelu. Jako pracownicy szpitala bardzo się z tego cieszymy. Akredytacja to również dobra informacja dla pacjentów. Jej przyznanie oznacza, że leczenie w naszej placówce odbywa się według standardów akredytacyjnych, którymi są m. in. minimalizacja ryzyka diagnostyki i terapii, etyczna opieka nad pacjentem oraz dobra komunikacja i współpracy z pacjentem i jego bliskimi. mówi dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego SUM w Katowicach, dr Włodzimierz Dziubdziela
Program akredytacji szpitali funkcjonuje w Polsce od 1998 roku. Został opracowany i jest prowadzony przez krakowskie Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Polski program akredytacji należy do sieci European Accreditation Network, koordynowanej przez Europejskie Towarzystwo Jakości w Opiece Zdrowotnej, zrzeszającej programy akredytacyjne w Europie.
W Polsce akredytację Ministerstwa Zdrowia posiadają obecnie 184 placówki (stan na 9 sierpnia 2023).