Tablica pamiątkowa odsłonięta w Panteonie Górnośląskim. Upamiętnia 100. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski [ZDJĘCIA]
Nadal pobrzmiewają echa tegorocznych uroczystości 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. 12 sierpnia w Panteonie Górnośląskim odsłonięto jedną z tablic upamiętniających wydarzenia z 1922 roku.
Upamiętnienie inkorporacji Górnego Śląska do Polski
Punktualnie w południe, w piątek 12 sierpnia, w Panteonie Górnośląskim w Katowicach odsłonięto tablicę upamiętniającą 100. rocznicę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Uroczystości przewodził dyrektor instytucji w przyziemiu katowickiej archikatedry, Ryszard Kopiec.
Z zamkniętej spiżowej kuli poprzez centralne pęknięcie, szczelinę, wylatują w otwartą przestrzeń wolności uwięzione ptaki, uosabiające moim zdaniem, wolnościowe aspiracje górnośląskiego społeczeństwa. tłumaczył symboliczne znaczenie nowej tablicy dyrektor Panteonu Górnośląskiego, Ryszard Kopiec
Dyrektor Panteonu podkreślał znaczenie inkorporacji Górnego Śląska, zarówno dla Polski, jak i dla przyłączonych do niej ziem. W swoim wystąpieniu podkreślił nieprzerwaną dziejową kontynuację tradycji, wywodzącej się już z czasów św. Jacka Odrowąża, patrona Górnego Śląska, żyjącego w XIII wieku.
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, w przestrzeni Panteonu Górnośląskiego to wydarzenie pieczętujące obchody 100. Rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Cała instytucja jest swego rodzaju pomnikiem upamiętniającym tegoroczne uroczystości rocznicowe. Dzieło zostało zamieszczone w części Panteonu, w której przywoływane są czasy dwudziestolecia międzywojennego - a więc także czas trwania trzech Powstań Śląskich.
Panteon Górnośląski podejmuje działania edukacyjne
Panteon Górnośląski otwarto dla szerokiej publiczności 16 lipca 2022, w setną rocznicę podpisania aktu inkorporacji Górnego Śląska z 1922 roku. Wcześniej uroczystego otwarcia dokonano 19 czerwca, a więc dokładnie wiek po tym, jak do Katowic wkroczyło Wojsko Polskie.
Instytucja, oprócz ekspozycji stałej w przyziemiu katowickiej archikatedry, pełni także funkcję edukacyjną i popularyzacyjno-naukową. Panteon zajmuje się aranżowaniem specjalnych lekcji historii dla szkół, czy gier edukacyjnych dla dzieci. W październiku ma wystartować także cykl wykładów w sali konferencyjnej Panteonu.
Pierwszy z wykładów będzie dotyczyć genealogii, a kolejny - listopadowy - będzie poświęcony postaci bł. Ks. Jana Machy, w rocznicę jego beatyfikacji. mówi w rozmowie z naszym dziennikarzem dyrektor Ryszard Kopiec
Panteon, w pierwszych dwu tygodniach działalności odwiedziło 1500 zwiedzających. Częścią ścieżki edukacyjnej Panteonu jest także taras widokowy, znajdujący się na dachu archikatedry, z którego można podziwiać panoramę Katowic.