Targowiska Miejskie w Katowicach zmienią się nie do poznania! Projekty są już gotowe
Targowiska Miejskie w Katowicach zmienią się nie do poznania. Będzie nowocześnie, komfortowo i estetycznie. Są już projekty modernizacji i niekryty entuzjazm przedsiębiorców i klientów, a jedyne czego brakuje to… pieniądzy. Ale i to wkrótce może się zmienić.
Targowiska na miarę XXI wieku
Szykują się modernizacje Targowisk Miejskich w Katowicach. Chodzi o te obiekty, których zarządcą jest Zakład Targowisk Miejskich. Wśród nich jest między innymi Targowisko Rolno-Spożywcze przy ulicy Pukowca w katowickim Załężu, Targowisko przy ulicy Agnieszki, czy Targowisko Miejskie na Placu Miarki w Śródmieściu. Łącznie Zakład zarządza targowiskami w sześciu lokalizacjach. ZTM podkreśla, że modernizując swoje obiekty dąży do kształtowania nowoczesnej, wspierającej rozwój lokalny, wielofunkcyjnej i integrującej przestrzeni miejskiej.
Jako ZTM jesteśmy już przygotowani, mamy cały program rewitalizacji targowisk, zarówno Targowiska na ulicy Pukowca, jak i targowisk lokalnych. Zaczynamy od marca konsultacje z radami poszczególnych dzielnic. mówi portalowi WKatowicach.eu dyrektor Zakładu Targowisk Miejskich w Katowicach, Paweł Podsiadło
Jest wszystko - oprócz pieniędzy
ZTM będzie konsultowało z radami dzielnic gotową strategię modernizacji targowisk, która została najpierw zaprezentowana w katowickim Urzędzie Miasta, a następnie także w Ministerstwie Rolnictwa, które wykazało ogromne zainteresowanie. Tu pojawia się szansa na finansowe wsparcie projektów, które jest w tym momencie kluczowe dla potencjalnej modernizacji targowisk.
Oczywiście jedyne czego nam brakuje to pieniędzy. Dotychczas wszystko jest robione w oparciu o środki własne, zresztą bardzo ograniczone. podkreśla w rozmowie z nami dyrektor ZTM
Architektonicznie, technologicznie, estetycznie, społecznie
Targowiska lokalne w Katowicach niewątpliwie wymagają modernizacji. Ich infrastruktura w dużej mierze nie zmieniła się od 30 lat. Koncepcje ich modernizacji zakładają m.in. rozwiązania architektoniczne wspierające oszczędność energii i wody. Zmodernizowane targowiska mają sprzyjać zarówno klientom, jak i przedsiębiorcom, a także zostać wyposażone w nowe możliwości technologiczne. Zmieni się nie tylko ich standard, ale także wygląd - ich koncepcje architektoniczne to projekty na miarę XXI wieku. Mają zaspokajać wszystkie potrzebne warunki do komfortowego handlu i świadczenia usług, równocześnie doskonale prezentując się wizualnie w przestrzeni rozwijającego się miasta.
Zadaszenia, zielone elewacje, ażurowe ścianki i przestrzenie do odpoczynku - tak mają wyglądać targowiska, kiedy plany staną się rzeczywistością. Projekty zmodernizowanych targowisk powstały we współpracy Zakładu Targowisk Miejskich z Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach. Obie instytucje współpracują ze sobą już od dwóch lat i wszystko wskazuje na to, że ta współpraca nieprędko się skończy.
Targowiska Miejskie do modernizacji
Należy zwrócić uwagę, że strategia ZTM jest wielopoziomowa, co oznacza, że zmiany będą dotyczyć nie tylko infrastruktury. Zaaranżowana na nowo przestrzeń targowisk inaczej niż dotychczas definiuje rynek, który ma być nie tylko miejscem zakupów, ale szerzej, miejscem wszelkich spotkań i transakcji, wymiany idei, spotkań, codziennych kontaktów, przyciągającym mieszkańców i odwiedzających.
Kolejny element to wsparcie przedsiębiorców i to dotyczy zarówno przedsiębiorców lokalnych, jak i na bazarze i w hurcie na ulicy Pukowca. To jest gospodarka wynikająca z funkcji Targowiska na Pukowca - handel hurtowy, magazynowanie i giełda towarowa, którą już w tej chwili uruchamiamy. dodaje w rozmowie z WKatowicach.eu dyrektor Podsiadło
Targowiska Miejskie w Katowicach mają ogromne znaczenie dla lokalnego handlu. Na administrowanych przez ZTM targowiskach działalność prowadzi około 800 podmiotów gospodarczych.
Wartość wszystkich planowanych inwestycji, dotyczących 6 miejskich targowisk wyceniana jest na około 100 milionów złotych.