Teatr Śląski przygotowuje się do nowego sezonu: nowe spektakle, Przystanek Śląsk i noc teatrów GZM

Kacper Jurkiewicz
31.08.2023w Katowicach

Jesień w Teatrze Śląskim w Katowicach zapowiada się ekscytująco. W nowym sezonie artystycznym zobaczymy spektakle, których opis już teraz jest intrygujący. Czeka na nas także przegląd Przystanek Śląsk oraz atrakcje w związku z Nocą Teatrów GZM. Przeczytajcie, co się będzie działo.

teatr śląski w katowicach

Premiery nowego sezonu w Teatrze Śląskim

W kolejnym sezonie artystycznym w Teatrze Śląskim nie zabraknie zupełnie nowych spektakli. Jakie sztuki będzie mogli zobaczyć?

Uległość (na podstawie powieści Michaela Houellebecqa)

Premiera: 20 października 2023.

Jedna z najgłośniejszych książek ostatniej dekady, której premiera zbiegła się z zamachem na paryską redakcję satyrycznego magazynu „Charlie Hebdo”. Niestroniący od kontrowersji francuski pisarz, Michel Houellebecq, kreśli w niej wizję przyszłości, w której Francja - na własne życzenie - podporządkowana zostaje rządom religijnych fanatyków. Pierwsze polskie wystawienie tego tekstu dalekie jest jednak od smutnej dystopijnej opowieści. Zamiast tego Bartosz Szydłowski, reżyser i autor adaptacji, skupia się na konwencji komedii apokaliptycznej, by zapytać, dlaczego rezygnacja z wolności przychodzi nam tak łatwo.

Realizatorzy:

  • adaptacja i reżyseria: Bartosz Szydłowski,
  • scenografia i kostiumy: Małgorzata Szydłowska,
  • choreografia: Dominika Knapik.

Występują:

  • Nina Batovska,
  • Alina Chechelska,
  • Marcin Gaweł,
  • Antoni Gryzik,
  • Anna Kadulska,
  • Aleksandra Przybył,
  • Marek Rachoń,
  • Marcin Szaforz,
  • Artur Święs.

Rebelia. Korfanty!

Premiera: 9 listopada 2023.

We współczesnej historii Górnego Śląska nie ma ważniejszej postaci niż Wojciech Korfanty, którego 150. rocznica urodzin przypada w tym roku. Jakie rozterki mogły mu towarzyszyć w czasie powstań śląskich? Czy jego buntownicza wizja została spełniona, czy może zapomnieliśmy o ideałach, które mu przyświecały? Zapraszamy na widowisko muzyczne autorstwa Artura Pałygi, z muzyką The Baboon Show, a w reżyserii Roberta Talarczyka - spróbujmy przywrócić rebeliancką energię sprzed 100 lat!

  • Tekst: Artur Pałyga.
  • Reżyseria: Robert Talarczyk.

Boska!

Premiera: 5 stycznia 2024. Pokaz przedpremierowy: 31 grudnia 2023.

Florence Foster Jenkins. Najgorsza śpiewaczka świata. Bez talentu, ale z pasją i determinacją. No, może jeszcze z odpowiednią ilością pieniędzy… Dlaczego więc jej występ w nowojorskim Carnegie Hall przyszły zobaczyć tysiące ludzi? By się pośmiać czy może dać wyraz podziwu dla „triumfu entuzjazmu nad talentem”? Ta prawdziwa historia od lat inspiruje ludzi do spełniania marzeń bez względu na przeszkody. Sztuka Petera Quiltera to jedna z najbardziej znanych komedii współczesnego teatru, a jej filmowa adaptacja przyniosła niezapomnianą kreację Meryl Streep w roli głównej. W spektaklu w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w tytułową Boską Florence wciela się Grażyna Bułka.

  • Tekst: Peter Quilter.
  • Reżyseria: Tadeusz Łomnicki.

Noc Teatrów GZM z Teatrem Śląskim w Katowicach

Teatr Śląski bierze udział w Nocy Teatrów GZM, która odbędzie się 9 września (sobota). Co przygotowano?

Empuzjon, godz. 20:00 - 22:00

Teatralna adaptacja pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Olgi Tokarczuk to doskonała okazja do zastanowienia się nad tym, co tak naprawdę wiemy o świecie, a co pozostaje poza naszym wzrokiem. Reżyser i autor adaptacji, Robert Talarczyk, sięga po „horror przyrodoleczniczy" noblistki, by zajrzeć tam, gdzie czają się nasze najbardziej uśpione lęki.

Widowisko plenerowe z muzyką Wojciecha Kilara wykonywaną na żywo. „Empuzjon" zaczyna się o 21:00, a o 20:30 orkiestra dęta zagra na żywo utwory Wojciecha Kilara. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Wydarzenie odbędzie się w ramach 13. Nocy Teatrów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Teatr od kulis - zwiedzanie  

Wyjątkowa podróż do świata teatru. Wycieczka po Teatrze Śląskim -  to jedyna szansa, aby stanąć na największej scenie dramatycznej na Śląsku i spojrzeć na widownię z perspektywy zarezerwowanej aktorów. Uczestnicy zwiedzania mają też niezwykłą okazję przyjrzenia się pracy stolarzy, ślusarzy, malarzy czy krawców i zobaczenia, jak teatr działa na co dzień oraz dowiedzieć się, jak tworzy się spektakl.

Trasa wycieczki obejmuje: kulisy sceny, pracownie artystyczne (malarnia, stolarnia, pracownia krawiecka), magazyny kostiumów, widownię oraz foyer. Czas zwiedzania to 45-60 min.

Dostępne są dwa terminy:

  • godz. 16:30 - 17:30 (2 grupy, 20 osobowe),
  • godz. 22:00 - 23:00 (2 grupy, 20 osobowe).

Warsztaty aktorskie

Jeśli od dziecka marzyliście, by zostać aktorem lub aktorką, tej nocy będziecie mogli zrealizować swoje marzenia! Czekają warsztaty aktorskie, które poprowadzą ulubieni aktorzy Teatru Śląskiego. Podczas warsztatów wcielicie się w wybranego bohatera z przedstawień, poćwiczycie dykcję, nauczycie się poprawnej intonacji oraz poznacie podstawy ruchu scenicznego. Za pomocą różnych form ekspresji pobudzicie swoją wyobraźnie oraz nabierzecie pewności siebie. To doskonała mieszanka dobrej zabawy i rozwoju artystycznego.

Czas trwania: 2 godziny. Dostępne będą dwa terminy:

  • godz. 16:00 - 18:00 (grupa 15 osób),
  • godz. 18:00 - 20:00 (grupa 15 osób).

Warsztaty plastyczne

Jak powstaje scenografia? Przekonaj się o tym podczas tegorocznej Nocy Teatrów Metropolii. Teatr Śląski otwiera drzwi do świata teatru i wyobraźni! Podczas warsztatów plastycznych w teatralnej pracowni będziecie mogli zobaczyć jak powstaje teatralna magia. Teatralne plastyczki pokażą wam, jak stworzyć niepowtarzalne dekoracje, które wzbogacą wizualną stronę naszych spektakli. Zabawy plastyczne rozwijają twórczo i pobudzają wyobraźnię.

Terminy:

  • godz. 16:00 - 17:15,
  • godz. 17:30 - 18:45,
  • godz. 19:00 - 20:15.

Wystawa afiszy

Pozwólcie zabrać się we wspólną podróż w czasie, podczas której odkryjemy przed Wami ułamek naszych imponujących zbiorów plakatów teatralnych. Noc Teatrów to świetna okazja, żeby przypomnieć nasze najważniejsze premiery i realizacje.

Organizatorem Nocy Teatrów GZM jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Przystanek Śląsk: teatr | muzyka | dialog

Śląsk na nowo i wciąż od nowa. Śląsk odmieniany przez wszystkie przypadki. Lokalność i lokalsi, Ślązacy z dziada pradziada i Nowi Ślązacy. Śląska cepeliada i Śląsk ultranowoczesny, prapremierowy, ponadczasowy. Śląsk na scenie i w kulisach, w muzyce, w słowach, rytmach i w powietrzu. Spróbujmy wspólnie poukładać te elementy, które wymykają się wszelkim klasyfikacjom, bo z natury są nieklasyfikowalne. Pokażmy to, co naszym zdaniem w lokalnej kulturze najcenniejsze, najciekawsze, najbardziej frapujące. Pokażmy wszystkim nasz PRZYSTANEK ŚLĄSK.

Teatr Śląski od lat twórczo eksploruje lokalne tematy. Spektakle takie jak „Piąta strona świata”, „Pokora”, „Skazany na bluesa”, „Drach” czy „Byk” to tylko niektóre tytuły, dzięki którym na widowni zasiadali - często pierwszy raz - widzowie na co dzień posługujący się śląskim językiem, zainteresowani przewalającą się przez ten region historią czy chcący poznać bohaterów pochodzących stąd, podobnych sobie. Teatr Korez, pierwsza prywatna scena w Polsce, swoim „Cholonkiem” powstałym niemal dwie dekady temu, a później przedstawieniem „Mianujom mie Hanka” granym również w Parlamencie Europejskim czy ostatnim hitem „Weltmajstry”, eksploruje śląskość jako swój pomysł na komitywę z widzem. Oprócz Teatru Śląskiego czy Teatru Korez inne sceny województwa odkryły atrakcyjność lokalnych tematów; wystarczy przywołać wielki hit Teatru Zagłębia, czyli „Nikaj” Zbigniewa Rokity, „Chopców z Roosevelta” Teatru Nowego w Zabrzu czy kultowe przedstawienia unikatowego na teatralnej mapie Polski Teatru Naumionego z Ornontowic.

My, twórcy na Śląsku i w Zagłębiu, na styku sceny i widowni wielokrotnie rozpracowywaliśmy lokalne traumy, opisywaliśmy dawne i obecne problemy tego miejsca, przypominaliśmy i o jasnych, i o szczególnie ciemnych momentach historycznych, które zaważyły na tym, gdzie i kim teraz jesteśmy. Nasi autorzy i bohaterowie przywracali wiarę, rozjaśniali pamięć i dodawali siły w budowaniu lokalnej tożsamości, często coraz bardziej zapomnianej. A teraz, w dobie kolejnej Śląskiej Wiosny i walki o własną tożsamość, język i kulturę, chcemy spojrzeć szerzej, widzieć więcej i myśleć jaśniej o tym, co za nami, co mamy teraz i co jeszcze jest do zrobienia. informują pracownicy Teatru Śląskiego

W trakcie trwającego ponad miesiąc multidyscyplinarnego wydarzenia nie tylko przypomnimy najważniejsze spektakle teatrów województwa śląskiego poruszające temat lokalności, lecz także wspólnie zastanowimy się, jaki teraz jest Śląsk: święty, przeklęty, a może przegięty? Jakie jeszcze narracje czekają na odkrycie, jakie postaci czają się w pamięci osób, które jeszcze możemy o to zapytać? Jak wreszcie mówić dziś językiem kultury o Śląsku, by właśnie nie przegiąć? A może właśnie tak, by przegiąć?! dodają

Oprócz spektakli granych na kilku scenach teatralnych w miastach województwa śląskiego, Teatr Śląski zaprosi też na koncerty, debaty i działania performatywne. Nie zabraknie rozmów o języku i przekładzie, o literaturze i poczuciu wspólnoty, o śląskim queerze, o twórczym odczytywaniu tradycji i budowaniu siebie tutaj, teraz, w tym miejscu, wciąż na nowo, by wyrazić to, co faktycznie chcemy.

Sprowokujemy was do rozmowy i wejdziemy w dialog; pokażemy wszystko, co ważne, i wyciągniemy na światło dzienne to, co zapomniane; stworzymy nową kulturową sieć PRZYSTANEK ŚLĄSK; sieć, którą damy się splątać, w której najważniejsza jest interakcja i to, co powstaje na zderzeniu artysty z widzem, nadawcą kultury i jej odbiorcą. podkreślają organizatorzy

Przystanek Śląsk - program wydarzeń

15 września:

  • Mianujom mie Hanka, Teatr Korez, Katowice,
  • Górecki - Miserere op. 44, Mahler - II symfonia, Filharmonia Śląska, Katowice.

16 września:

  • Węgla nie ma, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice,
  • Śląski Plac w Miechowicach, Pałac w Miechowicach, Bytom,
  • Mariacka, Teatr Rozrywki, Chorzów.

17 września:

  • Węgla nie ma, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice,
  • Mariacka, Teatr Rozrywki, Chorzów,

18 września:

  • Jak opowiadać o Śląsku? / vol. 1: literatura      Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice (panel dyskusyjny),
  • Heksy z hołdy, Śląski Teatr Impresaryjny.

22 września:

  • Chopcy z Roosevelta, Teatr Nowy, Zabrze.

23 września:

  • Skazany na bluesa, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice,
  • Przeginanie Śląska/ucieleśnianie archiwów, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice,
  • warsztat performatywny, kolektyw Śląsk Przegięty,
  • Chopcy z Roosevelta, Teatr Nowy, Zabrze.

24 września:

  • Skazany na bluesa, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice,
  • Cholonek, Teatr Korez, Katowice,
  • Pokaz filmu „Terminator 2. Dzień sądu” (1991, reż. James Cameron) po śląsku, kinoteatr Rialto.

Autorskie tłumaczenie do filmu na język śląski wykonał Grzegorz Kulik. Dialogi czytać będą Marcin Gaweł i Paweł Kępa

25 września:

  • Byk, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice,
  • Mianujom mie Hanka, Teatr Rozbark, Bytom.

27 września:

  • Pokora, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice.

28 września:

  • Pokora, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice.

29 września:

  • Mianujom mie Hanka, Teatr Korez, Katowice,
  • Koncert MAREK MCCARRON MOTYKA | BURNS, kinoteatr Rialto,
  • Bleee, Teatr „Reduta śląska”, Chorzowskie Centrum Kultury.

1 października:

  • Beboki, Teatr Trip,
  • Filmowo i industrialnie, Adam Wesołowski i Kwintet Śląskich Kameralistów, Świętochłowice.

2 października:

  • Igraszki z diabłem, Teatr „Reduta śląska” - 90-lecie teatru, Chorzowskie Centrum Kultury,
  • Szeryf z Fryn city, Śląski Teatr Impresaryjny.

3 października:

  • Sól ziemi czarnej, Opera Śląska w Bytomiu, gościnnie na scenie Teatru Śląskiego.

4 października:

  • Dobra rodzina, Teatr Miejski, Gliwice.

6 października:

  • Empuzjon, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice.

7 października:

  • Weltmajstry, Teatr Korez, Katowice,
  • Koncert Daria ze Śląska, kinoteatr Rialto,
  • Empuzjon, Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice,
  • Szac, Teatr Naumiony.

8 października:

  • Empuzjon     Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego, Katowice,
  • MY SOM TUKEJ. Rozmowa o języku śląskim, kinoteatr Rialto,
  • pokaz tryptyku śląskiego Kazimierza Kutza.

12 października:

  • Premiera filmu „MOJA MUZYKA, MOJA WOLNOŚĆ. JÓZEF SKRZEK”, kinoteatr Rialto (reż. Krzysztof Miller) z udziałem Józefa Skrzeka. Prowadzenie: Piotr Metz,
  • Byk, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, Katowice.

15 października:

  • Dobra rodzina, Teatr Miejski, Gliwice.

16 października:

  • Gita story, Śląski Teatr Impresaryjny.

18 października:

  • Łysek z pokładu Idy, Teatr Ateneum, Katowice.

19 października:

  • Łysek z pokładu Idy, Teatr Ateneum, Katowice.

20 października:

  • Nikaj, Teatr Zagłębia, Sosnowiec,
  • Łysek z pokładu Idy, Teatr Ateneum, Katowice.

21 października:

  • Nikaj, Teatr Zagłębia, Sosnowiec.
  • Łysek z pokładu Idy, Teatr Ateneum, Katowice.

22 października:

  • Nikaj, Teatr Zagłębia, Sosnowiec,
  • Łysek z pokładu Idy, Teatr Ateneum, Katowice.

23 października:   

  • Łysek z pokładu Idy, Teatr Ateneum, Katowice.

24 października:

  • Łysek z pokładu Idy, Teatr Ateneum, Katowice.

Zobacz także

Koniec z zalegającą wodą w zatoce autobusowej na Sokolskiej w Katowicach
Koniec z zalegającą wodą w zatoce autobusowej na Sokolskiej w Katowicach
w Katowicach

Koniec z zalegającą wodą w zatoce autobusowej na Sokolskiej w Katowicach

Teatr Zagłębia w Sosnowcu przejdzie metamrofozę! Za ponad 43 miliony złotych [Wizualizacje]
Teatr Zagłębia w Sosnowcu przejdzie metamrofozę! Za ponad 43 miliony złotych [Wizualizacje]
poza Katowicami

Teatr Zagłębia w Sosnowcu przejdzie metamrofozę! Za ponad 43 miliony złotych [Wizualizacje]

Złote Maski rozdane. Nagroda trafiła również do Teatru Śląskiego w Katowicach [Zdjęcia]
Złote Maski rozdane. Nagroda trafiła również do Teatru Śląskiego w Katowicach [Zdjęcia]
w Katowicach

Złote Maski rozdane. Nagroda trafiła również do Teatru Śląskiego w Katowicach [Zdjęcia]

To nie żart! Możesz kupić wielbłąda i hipopotama [Zdjęcia]
To nie żart! Możesz kupić wielbłąda i hipopotama [Zdjęcia]
poza Katowicami

To nie żart! Możesz kupić wielbłąda i hipopotama [Zdjęcia]

Teatr Śląski obchodził 116. urodziny. Wręczono nagrody Rady Mecenasów [Zdjęcia]
Teatr Śląski obchodził 116. urodziny. Wręczono nagrody Rady Mecenasów [Zdjęcia]
w Katowicach

Teatr Śląski obchodził 116. urodziny. Wręczono nagrody Rady Mecenasów [Zdjęcia]

Szkoła Aktorska Teatru Śląskiego w Katowicach ma nową siedzibę
Szkoła Aktorska Teatru Śląskiego w Katowicach ma nową siedzibę
w Katowicach

Szkoła Aktorska Teatru Śląskiego w Katowicach ma nową siedzibę

Trwa Biesiada Teatralna w Pałacu Młodzieży w Katowicach
Trwa Biesiada Teatralna w Pałacu Młodzieży w Katowicach
w Katowicach

Trwa Biesiada Teatralna w Pałacu Młodzieży w Katowicach

Przed nami Przystanek Śląsk. Przegląd spektakli o Śląsku i wokół niego
Przed nami Przystanek Śląsk. Przegląd spektakli o Śląsku i wokół niego
w Katowicach

Przed nami Przystanek Śląsk. Przegląd spektakli o Śląsku i wokół niego

Weekend w Katowicach: 8-10 września. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
Weekend w Katowicach: 8-10 września. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!
w Katowicach

Weekend w Katowicach: 8-10 września. Sprawdźcie, co będzie się działo w mieście!

Rock ‘n’ roll przed Teatrem Śląskim! Ostatnia wakacyjna potańcówka za nami [Zdjęcia]
Rock ‘n’ roll przed Teatrem Śląskim! Ostatnia wakacyjna potańcówka za nami [Zdjęcia]
w Katowicach

Rock ‘n’ roll przed Teatrem Śląskim! Ostatnia wakacyjna potańcówka za nami [Zdjęcia]

do góry