Tour de Pologne 2023. Wyścig kolarski przejedzie przez Katowice
Poznaliśmy trasę 80. edycji Tour de Pologne UCI World Tour. Zawody kolarskie, które pokochały miliony Polaków, znów będą odbywać się w znajomych nam regionach. Jeden z etapów wyścigu odbędzie się w Katowicach. Jubileuszowa edycja wprowadza wiele wspaniałych nowości i interesujących miejsc na mapie najpopularniejszego wyścigu kolarskiego w Polsce, w którym będzie ścigać się światowa czołówka.
Tour de Pologne 2023 w Katowicach
W ramach Tour de Pologne tradycyjne już zostanie rozegranych siedem etapów. Przygotowano etapy dla sprinterów, 3 etapy górskie i czasówkę. Wszystko to składa się na wspaniałe widowisko, które rozpali polskie drogi w dniach 29 lipca - 4 sierpnia.
Sportowych emocji w tym roku na pewno nie zabraknie. Przygotowaliśmy piękną, wymagająca trasę, która jest zupełnie inna od tej z ubiegłego roku, ponieważ po kilku latach nieobecności przerzucamy wyścig ze wschodniej do zachodniej Polski. Ruszamy 29. lipca z Poznania, a później przed nami etapy: Leszno - Karpacz, Wałbrzych - Duszniki Zdrój, Strzelin - Opole, Pszczyna - Bielsko-Biała, czasówka w Katowicach, Zabrze - Kraków. Znam tę trasę doskonale, cały rok starannie ją planowaliśmy i jestem przekonany, że stanie się areną fantastycznej rywalizacji! zapowiada dyrektor generalny wyścigu, Czesław Lang
Etap 6 wyścigu odbędzie się w Katowicach 3 sierpnia (czwartek). Będzie to przedostatni etap. Na zawodników czeka jazda indywidualna na czas w Katowicach na dystansie 16,6 km. Katowicka trasa tradycyjnie będzie przebiegać ulicami ścisłego centrum miasta, pokazując przemianę stolicy Górnego Śląska, w tym rynek z palmami i Strefę Kultury. Kolarze będą mieli okazję także przejechać przez unikalny Nikiszowiec oraz Dolinę Trzech Stawów, które obrazują jak zielone są Katowice. Meta tego etapu odbędzie się przy katowickim Spodku.
Tour de Pologne wraca do kalendarza imprez sportowych organizowanych w naszym mieście. Największa kolarska impreza w Polsce zawita do Katowic już po raz trzynasty. Z jednej strony mieszkańcy Katowic mają możliwość zobaczenia w akcji najlepszych kolarzy z całego świata, a z drugiej strony mamy doskonałą okazję, by pokazać Katowice poza granicami kraju - bo transmisje zawodów kolarskich są chętnie oglądane na całym globie. W tym roku, na ulicach naszego miasta, ponownie czeka nas kolarska rywalizacja w jeździe indywidualnej na czas, która odbędzie się 3 sierpnia. mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa
Pozostałe etapy Tour de Pologne 2023
Etap 1
Jubileuszowa edycja Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu, gdzie wyścig powraca po 16 latach. Start etapu zaplanowano z Placu Św. Marka na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Po przejechaniu ponad 180 kilometrów w województwie wielkopolskim, kolarze będą finiszować na torze wyścigowym Automobil Klubu w Poznaniu, gdzie przejadą jedną rundę o długości 4 km.
Na trasie zaplanowano w sumie sześć premii. Trzy Premie Lotne LOTTO zlokalizowane w Suchym Lesie, Murowanej Goślinie oraz w Kostrzynie. W Suchym Lesie zawodnicy powalczą też o jedyną na tym etapie Premię Górską PZU III kat. Dodatkowo do zdobycia będą dwie premie specjalne: Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pobiedziskach oraz Premia Specjalna w Środzie Wielkopolskiej, Powiat Średzki.
Etap 2
Drugi etap to jedyny odcinek, którego dystans to ponad 200 kilometrów. Start zlokalizowano w Lesznie w województwie wielkopolskim, które kolarze opuszczą po kilku kilometrach, aby walczyć o jedyną na tym etapie Premie Lotną LOTTO, zlokalizowaną w miejscowości Góra na Dolnym Śląsku. Po względnie płaskiej połowie dystansu rozpocznie się wymagająca wspinaczka z dwoma Premiami Górskimi PZU II kat. do zdobycia pod Przełęczą pod Średnicą oraz w Sosnówce.
Wielki finał etapu odbędzie się w Karpaczu, zwycięzcą zostanie kolarz, który jako pierwszy pokona ostatni 11-kilometrowy podjazd pod Orlinek nazywany “Ścianą Płaczu”. Na etapie są jeszcze dwie premie do zdobycia: Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL oraz Premia Specjalna Lake Hill.
Etap 3
Trzeci etap rozpocznie się w Wałbrzychu, drugim najludniejszym mieście Dolnego Śląska. Jest to typowy górski etap z przewyższeniem wynoszącym ponad 3000 metrów. Aby dojechać do mety w Dusznikach-Zdroju, zawodnicy będą musieli pokonać 163 km.
Na tym etapie do zdobycia będą 3 Premie Górskie PZU II kat. w Walimiu, na Przełęczy Jugowskiej oraz w Zieleńcu oraz Premia Specjalna 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Pieszycach. Widowiskowa meta zlokalizowana jest na arenie biathlonowej Centralnego Ośrodka Sportu.
Etap 4
Na liczącym ponad 198 kilometrów etapie peleton wróci w nieco bardziej płaskie tereny, co sprawi, że znów będą mogli wykazać się sprinterzy. Kolarze przejadą z dolnośląskiego Strzelina najpierw na zachód, do Sobótki, a później zawrócą i skierują się na Opolszczyznę, do stolicy tego województwa.
Po raz ostatni w Opolu Tour de Pologne gościł w 2020 roku, gdy startował tu 2. etap. Na trasie tegorocznego 4. etapu zaplanowano Premię Górską PZU III kat. w Strzegomianach, a także trzy Premie Lotne LOTTO: Sobótka, Strzelin i Grodków.
Etap 5
Liczący prawie 199 kilometrów etap będzie typowo górski, z przewyższeniem ponad 3000 metrów. Na metę w Bielsku-Białej, kolarze wyruszą z Pszczyny. Wcześniej będą musieli pokonać kilka trudnych podjazdów.
Na trasie 5. etapu mamy trzy Premie Lotne LOTTO: w Ustroniu, Istebnej i Wilkowicach, dwie Premie Górskie PZU I kat.: Ochodzita i Salmopol. Ta druga nosi imię Joachima Halupczoka. Jest też Premia Górska PZU II kategorii - Zameczek.
Etap 7
Peleton przejedzie prawie 167 kilometrów z Zabrza do Krakowa, gdzie już tradycyjnie zakończy się cały wyścig. Meta zostanie usytuowana przy Krakowskich Błoniach, wcześniej kolarze pokonają trzy rundy ulicami miasta. Zanim dojadą do Krakowa, powalczą o Premię Lotną LOTTO w Wilamowicach, Premie Górskie PZU III kat. w Witanowicach i Kaszowie oraz Premię Specjalną 95 lat Tour de Pologne SOUDAL w Budzyniu. Na Błoniach Krakowskich nastąpi dekoracja najlepszych na trasie 80. Tour de Pologne.