Trójbój siłowy w Katowicach. Za nami mistrzostwa siłaczy w katowickiej hali Kolejarz
10 września w katowickiej hali Kolejarz zakończyły się zawody w trójboju siłowym RAW. Współorganizatorem wydarzenia był katowicki MOSiR. W zawodach zmierzyło się ze sobą 300 siłaczy z ponad 10 krajów.
Trójboiści siłowi rywalizowali w Katowicach
Trójbój siłowy to bardzo widowiskowa dyscyplina sportu. Organizatorem imprezy WORLD CHAMPIONSHIP WPPL / PLTRAW 3X3 SERIES w Katowicach była Polska Liga Trójboju. W zawodach zmierzyło się ze sobą 300 siłaczy z ponad 10 krajów.
Bardzo się cieszę, że w Katowicach odbyły się zawody tej rangi. Potwierdza to, że nasze miasto zajmuje bardzo istotne miejsce na sportowej mapie Polski, a poziom naszej infrastruktury odpowiada najnowszym standardom. Imprezy w dyscyplinach siłowych bardzo często potrafią zmobilizować kibiców do sportowej aktywności w danej lub pokrewnej dziedzinie. podkreśla dyrektor MOSiR Katowice, Daniel Muc
Trójbój siłowy to RAW składa się z trzech konkurencji: martwego ciągu, wyciskania leżąc i przysiadu ze sztangą. Mistrzostwa w Katowicach zostały zmodyfikowane, zamiast przysiadu pojawiły się dwa typy wyciskania na ławce poziomej miękkiej/twardej.
RAW (surowy) to trójbój bez sprzętu ułatwiającego osiągnięcie większych wyników, czyli bez specjalistycznych koszulek podnoszenia sztangi bez koszulek, spodenek czy kaftanów, które znacznie zwiększają możliwości startujących. Jedyne dopuszczalne wyposażenie to np. taśmy na nadgarstki, pasy i opaski kolanowe. Pas pozwala na wzmocnienie lędźwiowej części kręgosłupa oraz ułatwia i usztywnia środkową część tułowia w trakcie zejścia w dół, oraz wstawania po przysiadzie. Opaski zwiększają bezpieczeństwo w trakcie przysiadów poprzez redukcję sił ciągnących na dolną część mięśni czworogłowych i przyczepów mięśni czworogłowych w rzepce. Dodatkowo mogą przyczynić się do zwiększenia o ok. 5-10% ciężaru, który jesteśmy w stanie podnieść.
Trzy konkurencje ze sztangą tradycyjnego trójboju siłowego
Przysiad ze sztangą polega na tym, że sztanga znajduje się na górnej części pleców, wzdłuż linii barków. Kiedy zawodnik zdejmie ją ze stojaków, musi przesunąć się w tył w celu zajęcia pozycji startowej. Gdy sędzia da sygnał, zawodnik wykonuje przysiad. Górna powierzchnia ud musi się znaleźć niżej niż wierzchołki kolan. Podczas wstawania niedozwolony jest jakikolwiek ruch w dół. Wyciskanie leżąc, polega na tym, że zawodnik leży na ławeczce. Po zdjęciu sztangi i sygnale sędziego zawodnik opuszcza sztangę do klatki piersiowej i przytrzymuje ją, a następnie podnosi do pełnego wyprostu ramion. Martwy ciąg polega na podniesieniu sztangi obiema rękami do pełnego wyprostu.