Trwa remont dachu Spodka. Prace zakończą się przed Mistrzostwami Świata w Piłce Ręcznej [Zdjęcia]
Rozpoczęły się prace na dachu katowickiego Spodka. Jeden z symboli miasta ma już ponad pół wieku, a co za tym idzie, wymaga prac modernizacyjnych. Dzięki remontowi dach ma być szczelny i będzie odpowiednio zabezpieczać całą konstrukcję hali. Koszt modernizacji to ponad 4 mln zł.
Remont dachu Spodka
Na dachu katowickiego Spodka można zauważyć pracujących ludzi. W zeszłym tygodniu rozpoczął się bowiem remont dachu hali sportowo-widowiskowej, która jest jedną z wizytówek Katowic. Po ponad 50 latach od wybudowania Spodka, jego dach wymagał modernizacji. Podjęcie prac było konieczne m.in. ze względu na to, że poszycie nie było już w pełni szczelne.
Zakres realizowanych robót obejmuje m.in. przygotowanie podłoża pod wykonanie nowego pokrycia dachu, wykonanie niezbędnych rozbiórek i demontaży, pokrycie dachu (wraz z podstawą stożka) materiałem rolowym, wymianę elementów uszczelniających okna świetlika centralnego, uszczelnienie i pokrycie wszelkiego rodzaju wpustów, progów przewyższenia, obróbek blacharskich, kierownic spływu wody. mówi nam o szczegółach inwestycji Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej
Zgodnie z założeniami, rozpoczęty w zeszłym tygodniu remont dachu Spodka ma potrwać do 20 grudnia. Oznacza to, że prace zakończą się jeszcze przed Mistrzostwami Świata w Piłce Ręcznej, które rozpoczną się właśnie w Katowicach 11 stycznia 2023. Koszt inwestycji przekracza 4,3 mln złotych.
Spodek - wizytówka Katowic od lat 70.
Spodek jest ikoną Katowic i jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce. Ta niezwykle odważna konstrukcja powstała 50 lat temu i do dziś zachwyca swoją bryłą. Chyba nikt nie wyobraża sobie katowickiego krajobrazu bez Spodka. Hala została otwarta uroczyście 8 maja 1971 roku.
Jego pojemność szacuje się na około 11 tys. ludzi. Na elewacji Spodka jest około 30 tysięcy łusek. Wymieniono je, w trakcie remontu elewacji, w 2011 roku. Obecnie są aluminiowe - oryginalne były azbestowo-cementowe. W czasie modernizacji sprzed dekady z elewacji usunięto około 100 ton azbestu.