Twórca profilu "Catowice" rysujący miasto opanowane przez koty. Niezwykli bohaterowie na wystawie [Zdjęcia]
Emerytka z zaraźliwą energią i ogromnym apetytem na życie, trenerka fitness zaangażowana w pomoc dzieciom w Kambodży, twórca profilu Catowice rysujący miasto opanowane przez koty, fan roślin z zamiłowaniem do tworzenia własnego ogrodu botanicznego - to tylko niektóre z osób, które wygrały casting do sesji zdjęciowej, zorganizowany przez Katowicką. Moda stała się pretekstem do opowieści o życiu, a za każdym zdjęciem stoi niezwykła historia. Efekty sesji można oglądać w Galerii do końca października. Ponadto przez cały październik, miesiąc świadomości raka piersi, fasada Katowickiej rozświetla się na różowo.
Niezwykli bohaterowie na zdjęciach w Galerii Katowickiej
Wystawa zdjęć jest częścią realizowanego przez Katowicką projektu Flesz Fashion by KATO, który wrzuca na tapet zrównoważone podejście do mody i pokazuje, jak zastosować filozofię zero waste w praktyce, nadając ubraniom drugie życie i w twórczy sposób eksperymentując ze swoim stylem.
Do castingu ogłoszonego przez Galerię Katowicką zgłosiło się 78 osób. Udział w eliminacjach mógł wziąć każdy, bez ograniczeń wiekowych. Nie poszukiwano idealnych wymiarów i określonych typów urody. Celem sesji miało być pokazanie, jak można bawić się modą w każdym wieku, niezależnie od wykonywanego na co dzień zajęcia, a jednocześnie poprzez własny styl, wyrażać siebie.
Osoby, które odpowiedziały na zaproszenie do udziału w castingu, motywowały swoje zgłoszenia w rozmaity sposób. Dla kogoś momentem, żeby zrobić coś dla siebie, było przejście na emeryturę, ktoś inny po pokonaniu poważnej choroby postanowił powalczyć o swoje marzenia, a jeszcze ktoś inny nabrał odwagi, żeby podzielić się ze światem swoją wrażliwością. Cieszy nas tak duży odzew na naszą akcję, bo, obok niewątpliwej wartości artystycznej, ma też duży walor społeczny, otwierający na drugiego człowieka i dodający wiatru w żagle naszym bohaterom. mówi marketing manager Galerii Katowickiej, Anna Szczerkowska
Spośród wszystkich zgłoszeń wyłoniono 12 osób, które zaproszone zostały do udziału w profesjonalnej sesji zdjęciowej, w nawiązującym do regionu, industrialnym klimacie.
Urzekają pasjami. Każdy różny, ale niezwykle ciekawy
Bohaterowie zdjęć przekonali do siebie organizatorów swoim pasjami, osobowościami, odważnymi marzeniami i planami na przyszłość. Przed obiektywem aparatu obok siebie stanęli studenci i ludzie dojrzali, mający już jakieś doświadczenia w modelingu albo wręcz przeciwnie - debiutujący w tej roli. 68-letnia Natalia ujęła jury energią, której mogłaby jej pozazdrościć niejedna 20-latka, i którą dzieli między taniec, pływanie, tenis stołowy, renowację mebli i statystowanie w filmach i teledyskach.
Marta, z zawodu instruktorka siłowni, fitness i masażystka, od lat regularnie wyjeżdża do Kambodży, żeby wspierać dzieci z tamtejszych sierocińców. Dorota realizuje się artystycznie poprzez cosplay i jako fanka motoryzacji, bierze udział w baśniowych, streewearowych czy samochodowych sesjach. Piotrek rozwija fejsbukowy kanał Catowice, pokazujący miasto z perspektywy kotów, a studiujący biologię Sebastian dla swojej muzy - Lady Gagi - gotów jest samotnie polecieć na koncert do samego Paryża.
Cała dwunastka wystąpiła w stylizacjach, które miały podkreślić ich osobowość i poprzez które starali się opowiedzieć o sobie. Efekty sesji pokazały, że aparat lubi nie tylko profesjonalnych modeli, a szczerość i autentyczność bardzo dobrze wypadają przed obiektywem.
W Katowickiej codziennie mijają się tysiące pozornie zwykłych ludzi, którzy - jak udowodniła nasza sesja - po bliższym poznaniu okazują się niezwykli i wspaniali. Za każdym kryje się niesamowita historia i ciekawa opowieść, warto pozwolić im wybrzmieć. Czasem wyraża je właśnie sposób ubierania się, własny, indywidualny styl, który staraliśmy się uchwycić na zdjęciach. Mamy nadzieję, że odbiorcy wystawy podzielą nasz zachwyt bohaterami i efektem finalnym. podsumowuje Anna Szczerkowska
Wystawa zdjęć w Galerii Katowickiej będzie dostępna dla oglądających do 31 października, można oglądać ją również online.
Październik miesiącem świadomości raka piersi. Katowicka świeci się na różowo
Przez cały październik, miesiąc świadomości raka piersi, fasada Katowickiej rozświetla się na różowo. To wyraz solidarności i symboliczne włączenie się w coroczną kampanię, której celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie profilaktyki w walce z tą chorobą. Galeria nie po raz pierwszy manifestuje w ten sposób swoje wsparcie dla ważnych społecznie spraw. W listopadzie ponownie dołączy do akcji Mosznowładcy, tym razem zapraszając na badania profilaktyczne mężczyzn.
Każdego roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet na świecie, a ponad 500 tysięcy na niego umiera. W Polsce to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród kobiet. Od 1985 roku na całym świecie obchodzi się tzw. Różowy Październik, czyli miesiąc świadomości raka piersi. W jego ramach szeroko podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. Przyjęło się, że kolorem kampanii jest róż i to właśnie w tym kolorze wieczorami rozświetla się Katowicka.
Kolor elewacji ma znaczenie
Galeria Katowicka zawsze podkreślała swoje zorientowanie na inkluzywność i jest po stronie osób, które na co dzień zmagają się z poważnymi dysfunkcjami społecznymi czy problemami natury zdrowotnej. Od wielu lat realizujemy program „Katowicka dla Autyzmu”, w tym roku uruchomiliśmy komfortkę - toaletę dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Podejmujemy konkretne działania, ale równie ważne są proste gesty z mocnym przesłaniem, jak październikowe podświetlanie się na różowo. mówi marketing manager Galerii Katowickiej
Zmiana oświetlenia elewacji ma głęboki sens, bo zwraca uwagę na sprawy, obok których nie można przechodzić obojętnie. Tak było m.in., kiedy po wybuchu wojny w Ukrainie rozświetliliśmy Katowicką w kolorach flagi ukraińskiej. dodaje
Kolory podświetlenia elewacji Katowickiej niosą ze sobą również inne szczególne znaczenia:
- 2 kwietnia w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu Galeria rozświetliła się na niebiesko,
- we wrześniu, w Światowy Dzień Serca - na czerwono,
- 6 października, w Światowy Dzień Mózgowego porażenia Dziecięcego - na zielono.
- w listopadowy Dzień Wcześniaka będzie to kolor fioletowy.
Zaangażowana w sprawy społeczne Katowicka nie zapomina o istotnych dzisiaj kwestiach klimatycznych. W działania proekologiczne wpisuje się m.in. oświetlenie Galerii, które jest ledowe, a więc energooszczędne. Uruchamia się czujnikiem zmierzchowym, a wyłączane jest według ustawionego harmonogramu już o godzinie 22.00 - i ze względu na oszczędność energii, i z myślą o komforcie mieszkańców okolicznych domów.
Październik na różowo, listopad pod wąsem
Katowicka zachęcać będzie do profilaktyki chorób nowotworowych nie tylko w Różowym Październiku. Już 26 listopada stanie się miejscem, gdzie po raz kolejny realizowane będą badania przesiewowe dla mężczyzn, pod kątem diagnostyki raka jąder i prostaty. To wszystko w ramach kampanii Mosznowładcy, która co roku namawia panów do zapuszczania wąsów.
Podobnie, jak różowa wstążeczka w przypadku raka piersi, wąsy zwracają uwagę i prowokują do dyskusji o tym, żeby nie bać się badań, bo wczesne wykrycie raka daje duże szanse na wyleczenie.